Cumartesi Anneleri 862 haftasında Sevim kardeşlerin akıbetini sordu..!

Gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetinin açıklanması ve sorumluların yargılanması için mücadele eden Cumartesi Anneleri, 862. hafta eylemlerini 28 yıl önce kaybedilen Hüseyin ve Selim kardeşler için düzenledi.

Covid-19 salgınından kaynaklı bu hafta da online yapılan eylemde kayıp yakınları, yargı makamlarına suç teşkil eden davranışlara dair ciddi iddialı etkin bir biçimde soruşturma ve cezalandırma yükümlülüklerini hatırlattı. Kayıp yakınları, yargı makamlarına seslenerek, yükümlülüklerini yerine getirmelerini, Sevim kardeşlerin akıbetlerinin açığa çıkartılarak suçun faillerinin yargılanması için harekete geçme çağrısı yaptı.

‘YAPANIN YANINA KAR KALMASIN İSTİYORUZ’

Söz alan Hüseyin Sevim’in oğlu İskender Sevim’in yeğeni Menas Sevim konuştu. Sevim, “Biz bu olayın aydınlatılmasını istiyoruz, yapanın yanına kar kalmamasını istiyoruz. Yargılanmasını istiyoruz” dedi. Bir sorunun çözülmesi için önce yüzleşilmesi gerektiğine dikkat çekti.

‘KAYIPLARIMIZ İÇİN ADALET İSTEMEKTEN VAZGEÇMEYECEĞİZ’

Basın metnini Sevil Turgut okudu. Turgut, “Kaç yıl geçerse geçsin; İskender ve Hüseyin Sevim için, tüm kayıplarımız için adalet istemekten, devletin hukuk normları içinde hareket etmek zorunda olduğunu hatırlatmaktan, 163 haftadır bize yasaklanan kayıplarımızla buluşma mekânımız Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz” dedi.

NE OLMUŞTU?

Sevim Ailesi Batman/ Balpınar beldesinde yaşıyor ve çiftçilikle uğraşıyordu. 16 Ekim 1993 tarihinde ailece aynı beldede bulunan ortakçı oldukları tütün tarlasına çalışmak üzere gittiler. Üç gün önce tarlanın etrafında keşif yapan yabancı insanlar olduğu bilgisini aldıkları için tedirginlerdi. Tarlada çalışırken saat 22:00 sularında kar maskeli, silahlı ve telsizli 15 kişi tarlaya baskın düzenledi. Hüseyin, İskender ve Vahdettin Sevim kardeşleri zorla uzaktan ışıkları görünen araçlara doğru götürdü. Eşleri engel olmaya çalışınca “Merak etmeyin birkaç soru sorup bırakacağız” dediler.

Bir süre sonra Vahdettin Sevim’i serbest bıraktılar. Araçlara bindirilip götürülen 25 yaşındaki altı çocuk babası Hüseyin ve 32 yaşındaki dört çocuk babası İskender Sevim’den ise bir daha haber alınamadı.

Aile durumu Batman Jandarma İl Komutanlığı’na bildirdi. Jandarma olay yeri inceleme ekipleri tarlaya gelip incelemelerde bulundu. Vahdettin Sevim’in bilgisine de başvuran ekip bir tutanak düzenledi. Ancak sonrasında bir gelişme yaşanmadı.

Ailenin yaptığı başvurular sonuçsuz kaldı. Etkin bir soruşturma yürütülmeden zaman aşımı devreye sokularak Sevim kardeşlerin akıbetleri karanlıkta bırakıldı. Anne Naile Sevim, 2016 yılında, Hüseyin Sevim’in eşi Tenzile Sevim 1999 yılında hakikate ve adalete ulaşamadan aramızdan ayrıldılar.