Cumartesi Anneleri 732. haftada Talat Türkoğlu’nun akıbetini sordu..!

Cumartesi Anneleri, eylemlerinin 732.haftasında, 29 Mart 1996 tarihinde gözaltında kaybedilen Talat Türkoğlu’nun akıbeti soruldu. 732. haftada da Galatasaray Meydanı’na çıkmak isteyen Cumartesi Anneleri polis tarafından engellendi ve eylemlerini abluka altına alınan İnsan Hakları Derneği’nin bulunduğu sokakta gerçekleştirdiler

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre eylemde, Talat Türkoğlu’nun ablası Münübe Türkoğlu konuşma yaptı ve “Anamın ömrü Talat’ını bulmaya yetmedi. Ömürler geçti, yasımız bitmedi” dedi. Basın metnini okuyan Sebla Arcan ise “Talat Türkoğlu’nun gözaltında kaybedilmesinden bu yana 14 hükümet değişti. Bu hükümetlerin hiçbiri ne Talat’a ne de diğer kayıplarımıza ulaşabileceğimiz hukuki ve siyasi bir irade göstermedi.” dedi.

‘Ziyneti Türkoğlu’nun devamcıları olarak 23 yıldır akıbeti gizlenen ve sorumluları cezasız bırakılan Talat Türkoğlu için buluştuk’

Cumartesi İnsanlarından Sebla Arcan’ın okuduğu basın metni şu şekilde:

“732’nci haftamızda Ziyneti Türkoğlu’nun devamcıları olarak 23 yıldır akıbeti gizlenen ve sorumluları cezasız bırakılan Talat Türkoğlu için buluştuk. Sosyalist kimliğiyle bilinen 45 yaşındaki Talat Türkoğlu İstanbul Avcılar’da yaşıyordu. Daha önce 4 kez gözaltına alınan Talat; yoğun işkence gördü ve yıllarca cezaevinde kaldı. Polis takibinde olan Talat Türkoğlu, 29 Mart 1996 tarihinde annesini ziyaret etmek için otobüsle İstanbul’dan Edirne’ye gitti. İstanbul’dan Edirne’deki evin kapısına kadar sivil polisler tarafından takip edildiğini eve vardığında kardeşlerine söyledi. Annesi ve kardeşleriyle birkaç gün geçirdikten sonra 1 Nisan 1996 tarihinde İstanbul’daki evine dönmek üzere yola çıktı ve kendisinden bir daha haber alınamadı”

‘İşkenceyle öldürüldü, cesedi Meriç Nehri’ne atıldı’

“1997 yılında Talat Türkoğlu’nun eşkâl, kullandığı saat, giysi, ayakkabı, cüzdan bilgilerini ayrıntıları ile veren JİTEM mensubu Kasım Açık; Talat Türkoğlu’nun Edirne yakınlarında bulunan Çadırkent’te polisler, askerler ve itirafçılardan oluşan bir ekip tarafından sorgulandığını itiraf etti. Talat Türkoğlu’nun işkenceyle öldürülerek cesedinin Meriç Nehri’ne atıldığını söyledi. Olay yerinin krokisini çizdi. Olaya katılanların isimlerini verdi. Tüm bunları detaylı bir biçimde yazılı ve imzalı olarak beyan etti. Kasım Açık’ın ifadesi üzerine Türkoğlu ailesinin ek bir soruşturma yapılması için savcılığa yaptığı başvuruda etkin soruşturma yürütülmeyerek kovuşturmaya yer olmadığı kararı verildi”

‘AİHM, Türkiye’yi mahkum etti’

“AİHM’in Türkiye’yi mahkûm etmesinin ardından avukat Gülizar Tuncer, Edirne Savcılığı’na dilekçe ile başvurarak AİHM’in verdiği mahkûmiyet kararı gereği, soruşturmanın derinleştirilerek sürdürülmesi talebinde bulundu. 14 Nisan 2016 tarihinde Edirne Savcılığı, evrensel hukuka aykırı bir biçimde zamanaşımı süresinin dolduğu gerekçesiyle, kovuşturmaya yer olmadığı kararını verdi. Aile adına davayı takip eden İHD avukatı Gülizar Tuncer, 18 Ağustos 2016 tarihinde Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. Talat Türkoğlu’nun gözaltında kaybedilmesinden bu yana 14 hükümet değişti. Bu hükümetlerin hiçbiri ne Talat’a ne de diğer kayıplarımıza ulaşabileceğimiz hukuki ve siyasi bir irade göstermedi. 23 yıldır cezasız bırakılan Talat Türkoğlu dosyasında maddi gerçeği açığa çıkartacak, sorumluların cezalandırılmasını sağlayacak etkinlikte bir yargılama yürütülebilmesi için Anayasa Mahkemesi’ni göreve çağırıyoruz.”

‘Bizi yönetenler bizi iki duvar arasına koydular’

Yapılan açıklamanın ardından 1980 yılında gözaltında kaybedilen Cemil Kırbayır’ın ağabeyi Mikail Kırbayır, Galatasaray Meydanı’nda verdikleri mücadelenin devam edeceğini söyleyerek, “Bizi yönetenler bizi iki duvar arasına koydular. Biz memnun değiliz. Biz hakkımızı helal etmiyoruz. Şikayetimiz bundandır” dedi. Daha sonra konuşan Türkoğlu ailesinin avukatı Gülizar Tuncer de, Talat Türkoğlu’nun 1990 yıllarda Kürt kentlerinde hayata geçirilen kirli politikalar sonucu kaybedildiğini ifade ederek, yargının görevini yerine getirmeden dosyanın kapatıldığını ve AİHM’e yaptıkları başvurunun da zamanaşımıyla karşı karşıya kaldığını belirtti. Tuncer, “Kayıp yakınlarının yürüttüğü mücadele sadece mahkemelerle sınırlı bir mücadele değil. Sorumlular hesap vermeli ve vereceklerdir” dedi.

‘Anamın ömrü yetmedi Talat’ını bulmaya ama ömürler geçti’

Son olarak söz alan Talat Türkoğlu’nun ablası Münübe Türkoğlu ise, şunları ifade etti:

“Bizim sevdiklerimiz güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınarak kaybedildi. Devlet kaybedilenlerinin akıbetini açığa çıkarmadı, kaybedenler yargılanmadı. Hukuk işletilmedi. Hiçbir güç kardeşimizin akıbetini sormak adına bizi susturamaz. Daha ne kadar bekleyeceğiz? Adalet sağlanıncaya kadar buradayız. Siz de gelin. Anamın ömrü yetmedi Talat’ını bulmaya ama ömürler geçti. Adalet kayıp yakınlarına gelmedi. Talat’ın yaşam hakkı gasp edildi. Yakınlarımızdan bir daha haber alamadık. Yasımız bitmedi. Talat Türkoğlu’nun toprak anayla buluşturmadıkça mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Bu ülkeye adalet gelmeli.”