Cumartesi Anneleri 599. Hafta Hüseyin Morsümbül’ün akıbetini sordu..!

Cumartesi Anneleri 599. haftasına giren bu haftaki eylemlerinde 12 Eylül askeri faşist darbesi sonrası gözaltında kaybedilen Hüseyin Morsümbül’ün akıbetini sordu.

Saat 12.00’de Galatasaray Meydanı’nda başlayan eylemde Hüseyin Morsümbül’ün yengesi ve 1995 yılında gözaltında kaybedilen Fehmi Tosun’un eşi Hanım Tosun birer konuşma yaparak kayıpların akıbetini sordular.

Konuşmalardan sonra Gülseren Yoleri tarafından okunan açıklamada 12 Eylül’ün üzerinden geçen 36 yıla rağmen hala 12 Eylül darbecilerinin kaybettiği insanların akıbetini sordukları belirtildi.

Oğlunu arayan aileye işkence yapıldı

Darbelerle mücadelenin hukukun üstünlüğü, insan hakları, demokrasi ve barışı esas alması gerektiği ifade edilen açıklamada 18 Eylül 1980 günü Bingöl’de asker tarafından gözaltında kaybedilen Hüseyin Morsümbül’le ilgili şu ifadeler yer aldı: “Bingöl Lisesi’nde öğrenci olan çocukları Hüseyin gözaltına alınarak Bingöl Askeri Tugay Komutanlığı’na götürüldü. Onu soran ailesine Hüseyin’in yüksek güvenlik önlemleri ile korunan taburdan kaçtığı söylendi. Oğlunu arayan anne ve baba gözaltına alındı. Baba Hanefi Morsümbül ağır işkence gördü. Hüseyin’den bir daha haber alınamadı. Anne Fatma ve babab Hanefi Morsümbül askeri savcılığa giderek ifade verdi. Olup bitenleri savcıya anlattı ve sorumlular hakkında şikayetçi oldu. Ama Hüseyin’in kaybedilmesi ile ilgili hiçbir işlem yapılmadı, dosya bile açılmadı.”

Olaydan 4 yıl sonra o dönem tugayda askerlik yapan bir kişi, aileyi telefonla arayarak vicdan azabı çektiğini, Hüseyin’in işkenceyle öldürüldüğünü ve tugaydan battaniyeye sarılarak çıkarıldığını gördüğünü söyledi.

Devlet gözaltında kaybettiğini “vatandaşlıktan” çıkardı

Açıklamanın devamında devletin “askerlik yapmadığı” gerekçesiyle 2003 yılında Hüseyin Morsümbül’ü “vatandaşlıktan” çıkardığı belirtilerek, 2011’den sonra İHD tarafından yapılan suç duyurularının “olayın üzerinden geçen süre göz önüne alındığında delil toplamanın çok güç olacağı” gerekçesiyle davaya dönüştürülmediği belirtildi. Açıklama Hüseyin Morsümbül’ün kaybedilmesinden sorumlu olanların cezalandırılmaları istenerek sona erdi.

Polis bu haftaki eylemi de demir bariyerlerle çembere alarak eyleme katılanların üzerini aradı. Eylemi izlemek isteyenleri de alandan uzaklaştırdı.