Çocukların açlıktan ölmediği, şiddet görmediği bir ülke için umutluyuz.!

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile çocuk raporu açıkladı. Raporunda şiddete uğrayan, istismara maruz kalan, yetersiz beslenmeden kaynaklı çocuk ölümlerine dikkat çeken Tanrıkulu; “Çocuklarımızın açlıktan ölmediği, şiddet görmediği bir ülke için uzun yıllardır ilk defa umutluyuz” dedi.

Tanrıkulu; “Ülkemizin 20 yıldır içinde bulunduğu yalana ve sömürüye dayalı sistemin sonuna geldiğimizin farkında olarak ‘23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlayacağız…Ama unutmayacağız da…Sana söz, hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek, beslenme çantaları boş kalmayacak, istismara uğramayacak ve emeği sömürülmeyecek! sana söz yine baharlar gelecek!” dedi.

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun sunduğu rapor şöyle

“ESKİŞEHİR’DE BİR ÇOCUK YETERSİZ BESLENME NEDENİYLE YAŞAMINI YİTİRDİ”

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde 14 Aralık 2022 tarihinde tedavi altına alınan N. E. T.’nin yetersiz beslenme ve bakımsızlık nedeniyle güçsüz düştüğü belirlendi. N. E. T. daha sonra hastanede yaşamını yitirdi. Aynı durumdaki iki erkek kardeşi de korumaya alındı. Bu arada haberler hakkında yayın yasağı kararı alındığını söylemeye gerek yok…

“6 YAŞINDA EVLENDİRİLEN ÇOCUK”

Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.’yi 6 yaşındayken “imam nikahıyla evlendirdiği” ortaya çıktı. H.K.G.’nin şikayeti ile ortaya çıkan olay nedeniyle Gümüşel, eşi ve çocuğun “evlendirildiği” Kadir İstekli hakkında dava açıldı.

İstismar, muhalefet tarafından soru önergeleri ve araştırma komisyonu kurulması önergeleri ile TBMM gündemine taşındı. Kamuoyunda istismarların üzerini örtmesine yönelik tepki büyüyünce AKP, 112 vekilin imzasıyla bir araştırma komisyonu önergesi verdi. Böylece CHP, HDP, İYİ Parti, MHP ve AKP Meclis’te çocuk istismarının önlenmesi için yapılması gerekenlerin belirlenmesi için Meclis Araştırma Komisyonu kurulması için önergeler vermiş oldu.

Ocak Ayı başında ise TBMM’de 3 ay boyunca görev yapacak 19 kişilik çocuk istismarını önleme araştırma komisyonu kurulması kabul edildi.

Ancak AKP önergesinin gerekçesi ülkedeki çocuk istismarı gerçeğinin üzerini örterken, 6 yaşında  istismara uğrayan kız çocuğunun yaşadığı da münferitleştirildi.

Önergenin giriş yazısında ülkede “çocukların hak ve özgürlüklerini en üst seviyede güvence altına” alındığı iddia edildi ve “her türlü saldırı, tehlike ve istismardan korumak için çocuğun üstün yararı göz önünde bulundurularak yapılan pek çok yeni kanuni düzenlemeye rağmen maalesef, zaman zaman müteessif kimi hadiselerin yaşanabildiği gözlemlenebiliyor” denildi.

CİNSEL İSTİSMAR…

  1. Sultangazi’de İşrak Vakfı’nda yatılı kalan 14 yaşındaki bir çocuğun vakfın müdürünün cinsel istismarına maruz kaldığı ortaya çıktı. 16 Eylül 2022 tarihinde meydana gelen olay nedeniyle tutuklanan istismar failinin 13 buçuk yıldan 30 yıla kadar hapsi isteniyor.
  2. Muradiye İlçesinde bir çocuğun aralarında kamu görevlilerinin de bulunduğu çok sayıda kişinin sistematik istismarı nedeniyle dört kişi tutuklandı. Van Barosu Çocuk Hakları Komisyonu, soruşturmayı izlemek için iki avukatın görevlendirildiğini açıkladı. Bu arada Van Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada ise olaya karışanlar arasında kamu görevlisi ya da yerel siyasetçi olmadığı iddia edildi
  3. Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bağlı kurumlarda kalan kız çocuklarının kurum müdürlerinden E.Ç. tarafından taciz edildiği iddia edildi. Haberlerde, idari soruşturmanın sağlıklı olmadığı, elbirliğiyle olayın kapatılmaya çalışıldığı belirtildiTÜRKİYE’DE ÇOCUK

1. TÜİK’in 2022 yılı “İstatistiklerle Çocuk” araştırmasına göre; ülke nüfusunun (85 milyon 279 bin 553) yüzde 26,5’i (yaklaşık 22 milyon 578 bin 378) 0-17 yaşı grubundan oluşuyor.

2. Türkiye’de 1970 yılında toplam nüfusun yüzde 48,5’ine ulaşan çocuk nüfus, 1990’da yüzde 41,8’e, 2000’de yüzde 35,2’ye, 2010’da yüzde 30,8’e, 2020’de yüzde 27,2’ye düştü. 2022 yılında yüzde 26,5 olan çocuk nüfusun, tahminlere göre 2030 yılında yüzde 25,6’ya, 2060 yılında yüzde 20,4’e kadar düşeceği öngörülüyor.

3. AKP döneminde kız çocuklarının yaptığı doğumlar, TÜİK tarafından “yaş grubu belirsiz doğumlar” kategorisine kaydırıldı.

4. TÜİK’in verileri doğum yapan çocuk (17 yaş altında) sayısının 2003-2021 arasında 40.196’dan 7.190’a düştüğünü gösteriyor. Aynı yıllarda “yaş grubu belirlenemeyen doğumlar” ise 1.929’dan 9.432’e yükseliyor. AKP döneminde 15 yaşından küçük kız çocuklarının doğumları yüzde 95, 15-17 yaş grubundaki çocukların gerçekleştirdiği doğumlar ise yüzde 81 oranında azalıyor. Ancak, aynı yıllarda yaş grubu belirsiz doğum sayısı ise yüzde 389 artıyor.

Ayrıca 2012 öncesine ilişkin veriler TÜİK sayfasından kaldırıldığı için geriye dönük bilgilere de erişilemiyor…

5. Adalet Bakanlığının 2021 verilerine göre; toplam 50 bin 370 kişi, “cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlar” kapsamında yargılandı; bu davaların 20 bin 459’u “çocuğun cinsel istismarı” suçu yönünden açıldı. Çocuğa yönelik cinsel suçlarda yaşanan artışa rağmen çocuğu koruyan sözleşmeleri ve yasaları uygulamayan iktidar, yeni düzenlemelerle çocukları her türlü tehlikeye açık hale getirdi.

6. Kadınların haklarını güvence altına alan İstanbul Sözleşmesinden (hukuksuz bir biçimde) çekilme kararından sonra “Çocukların Cinsel Suistimal ve Cinsel İstismara Karşı Korunmasına İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi (Lanzarote Sözleşmesi)” de hedef alındı.

7. Çocuk hakları vakfı KidsRights ile Erasmus Üniversitesi 2022 yılı Ekim ayında, çocuk haklarının, eğitim, sağlık ve çevre koşullarının Birleşmiş Milletler ölçütlerine göre puanlandığı endeksi yayınladı. Endekste, 185 ülke arasında ilk sıraları İzlanda, İsveç, Finlandiya, Hollanda ve Almanya alırken, Türkiye 25. oldu.

8. Çocuğa yönelik cinsel istismarı önlemek ve açığa çıkarılması amacıyla 2010 yılında kurulmaya başlanan Çocuk İzlem Merkezleri, halen daha 22 ilde yok…

9. 4 Ekim 2012 tarihinde yayımlanan Başbakanlık Genelgesinde Türkiye çapında kurulması kararı alınan Çocuk İzlem Merkezleri geçen 12 yılda ancak 59 ilde kurulabildi, 22 ilde ise herhangi bir adım atılmadı. Çocuk İzlem Merkezleriniin 22 ilde kurulmaması yüzünden pek çok olaya ulaşılamadı.”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 30 bin çocuk işçi var diyor, TUİK 750 bin DİSK ise 2 milyon.2022’de iş cinayetinde öldüğü tespit edilen 61 çocuk var.

Derin Yoksulluk Ağı’nın araştırmasına göre sadece İstanbul’da, derin yoksulluk yaşayan hanelerin yüzde 13’ünde çalışan bir çocuk bulunuyor, yüzde 6’sında eve tek gelir getiren kişi evdeki çocuk.

Aynı araştırma diyor ki bu evlerin yüzde 27’sinde çocukların okulu bırakma riski var.

Çocuk yaşta evliliklerde Avrupa’da birinciyiz. Ama yaşasın yinede çocuk bayramı var, değil mi?