Cizreli Kürt gence ‘ajanlığı kabul etmezsen annen tutuklanır’ tehdidi..!

Babası Mahmut Duymak’ı 2015 yılındaki sokağa çıkma yasakları sırasında kaybeden Fırat Duymak’a, “ajanlığı kabul etmezse annenin tutuklanacağı” tehdidinde bulunuldu.
Mahmut Duymak, 2015 yılında Şırnak’ın Cizre ilçesinde uygulanan sokağa çıkma yasakları sırasında öldürüldü. Duymak’ın kemikleri, ailesine, “Alın size 5 kilo kemik, bu sizin babanız” denilerek verildi. Duymak ailesine hakaret eden, tehditler savuran ve kendilerini “polis” olarak tanıtan kişiler yargı önüne çıkarılmadı. Duymak’ın eşi Lütfiye Duymak ise önce gözaltına alındı, sonra tutuklanarak cezaevine gönderildi bir buçuk ay sonra serbest bırakıldı. Şimdi ise Duymak çiftinin 24 yaşındaki çocukları Fırat Duymak “annesinin tutuklanmasıyla” tehdit edildiğini belirterek suç duyurusunda bulundu.
GÖZALTILAR, PARA CEZALARI…
Gazete Duvar’dan Hacı Bişkin’in haberine göre; Şırnaklı Mahmut Duymak, 14 Aralık 2015’te ilan edilen sokağa çıkma yasakları sırasında öldürüldü. 5 çocuk babası ve 51 yaşındaki Duymak’ın ailesi günlerce cenazesini aradı. Sonunda Habur Sınır Kapısı’ndaki geçici Adli Tıp Kurumu’nda (ATK) bekletildikten sonra aileye bir poşet içerisinde teslim edildi. Duymak ailesi Mahmut Duymak’ın ölümünün sorumlularının ortaya çıkartılması için hukuk mücadelesi başlattı. Ancak yıllarca süren girişimlerinden sonuç elde edilemedi. Failler ortaya çıkmazken eşinin kimler tarafından öldürüldüğünü soran eşi Lütfiye Duymak, 2018’de gözaltına alınarak tutuklandı. Duymak’ın en büyük çocuğu Fırat Duymak o dönem yaptığı açıklamada, “Babamızı aldılar, annemizi geri verin” diyerek yetkililere seslendi. Kısa bir süre sonra Lütfiye Duymak cezaevinden serbest bırakılarak 5 çocuğuna kavuştu.
Ancak bu kez de hakkında, sokağa çıkma yasakları döneminde “beyaz bayraklarla yürüdüğü” gerekçesiyle 5 bin 861 lira para cezası verildi. Ödeyemeyince arsasına haciz konuldu. Lütfiye Duymak da o dönem yaşadıkları karşısında, “Devlet bana beş kilo kemik verip ‘al bu senin eşin’ dedi. Biz yaralıları kurtarmak için yürüdük. Şimdi para cezası veriliyor. Bunun neresinde adalet var” diyerek tepki göstermişti.
KAYYIM İŞTEN ATTI
Ancak ailenin başına gelenler bu kadarla kalmadı. Fırat Duymak, Nisan 2016’da ‘arabasında bomba olduğu’ suçlamasıyla gözaltına alındı.
Ancak savcılık kısa bir süre sonra Duymak’ı serbest bıraktı. Çünkü ne arabada bomba vardı ne de Duymak başka bir suç işlemişti. Bundan sonra gözaltı ve tutuklamalar son buldu. Duymak iş aramaya başladı ve nihayet Cizre Belediyesi’nde iş buldu. Fakat iş bulma sevinci kısa sürdü. Belediyeye kayyım atandıktan sonra işine ilk son verilendendi.
KAFEDE İŞ BULDU AMA…
Duymak işinden olunca ailenin geçimini sağlayacak kimse kalmadı. Kapı kapı dolaşıp iş arayan Duymak dört yıl boyunca geçici işlerde çalıştı. Nihayet iki ay önce bir kafede işe başladı. İşe başladığı ilk hafta her şey yolunda giderken ikinci hafta ‘birileri’ tarafından takip edildiğini fark etti. Takipler sıklaşınca endişe duymaya başladı ve durumu annesine anlattı. Bunun üzerine Lütfiye Duymak oğlundan işe gitmemesini istedi ancak Fırat Duymak işe gitmekte kararlıydı. Ta ki ‘biri’ onu annesiyle tehdit edinceye kadar…
AJANLIK TEKLİF EDİP TEHDİT ETTİ
Fırat Duymak iki hafta önce iş yerinden çıkıp eve giderken yolu kesildi. Kendisini, ‘Halil’ olarak tanıtan bir kişi, ‘ajanlık’ teklif etti. Duymak reddedince, “Bir düşün” yanıtını aldı.
Kısa süre sonra bu kez yine işten eve giderken geçtiği polis kontrol noktasında ‘Halil’ karşısına çıktı ve “ajanlığı kabul etmezse annesinin tutuklanacağını” söyledi.
‘HALİL’İN POLİS OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYOR
Buradan hızla uzaklaşan Duymak avukatı aracılığıyla savcılığa başvurdu. Kendisini tehdit eden kişinin polis olduğunu söyleyen Duymak, “görevi kötüye kullanma, tehdit, kişinin huzur ve sükutunu bozma” suçlarını işlediğini belirterek suç duyurusunda bulundu ve şüpheli sıfatı ile ifadesinin alınmasını istedi. Suç duyurusunda ayrıca soruşturma süresi boyunca söz konusu kişinin görevden uzaklaştırılması talep edildi.
Fırat Duymak tüm bunların ardından şunu soruyor: “Bir insanı annesiyle tehdit etmek hangi kitapta yazıyor?”