Cemevi önünde poz veren Nazımiye Kaymakamından açıklama: Hatıra fotoğrafı..!

Dersim’de cemevi önünde kaymakamın silahlı korumalarla poz vermesi tepki çekti. Nazımiye ilçesi Kaymakamı Uğur Tutkan, Düzgün Baba Cemevi başkanı ve yöneticilerini tehdit etti.

Konuyla ilgili Independent Türkçe’ye konuşan Nazımiye Kaymakamı Uğur Tutkan ise tehdit iddiasının doğru olmadığını iddia etti.

Independent Türkçe’ye açıklama yapan Tutkan, yaşananların ciddi bir yanlış anlamadan kaynaklandığını belirtti.

Düzgün Baba Cemevi’nin Hızır programı için çalıştıklarını, çok fazla kar yağınca da köy yolları kapandığını, insanlar mağdur olmasın anlayışıyla hareket ettiklerini ve yolların açılması için Özel İdare’den talepte bulunduklarını anlatan Tutkan, şunları söyledi:

“Gece yarısı ne yapıp edip araçları gönderdiler, yolumuzu açtık. Türkiye tarihinde gece oralara çıkan kaymakam olmadı. Düzgün Baba Cemevi Başkanı’nın ricasını kırmamak için akşam yola çıktım. Yol açılmıştı ama memnun kalmadım. ‘Böyle bir şey olabilir mi, bu yolu nasıl açtınız?’ dedim. Tekrardan bu sabah iş makinalarıyla çıktık. Geceden kalan oradaki emekçi ve korucu arkadaşlarımız bir ricamız olabilir mi deyince hatıra olarak ‘Kıl köyündeyiz’ diye paylaştık. O haberle bu fotoğraf nasıl birleştirildi hepimiz şok içindeyiz. Aldı başını gitti. Hiç alakası yok. Bizim için çok kutsal bir yer. Bir tarafımız zaten Alevi. Çok üzüldük.”

“HATAMIZ SİLAHLI FOTOĞRAFI KOYMAK OLDU”

Fotoğrafın çekildiği yerin aynı yer olmadığını, alakasız yerler olduğunu söyleyen Tutkan, “İbadethanede böyle bir şey olabilir mi? Hatamız şu. Ben silah kullanan biri bile değilim. Hatamız silahlı bir fotoğrafı koymamız. Fotoğraf gece vakti Kıl köyünde kar açma çalışmalarından. Yol açma çalışmalarına dair de birçok fotoğrafımız var” diye konuştu.

Kaymaakm Birgüm Önce Tehdit Düzgün Baba Cemevi başkanı ve yöneticilerini tehdit etti.

Dersim’in Nazımiye ilçesinde bulunan Düzgün Baba Cemevi’ne son 3 yılda 60 bin lira para cezası kesilmesine yönelik Cemevi Başkanı Sinan Kırmızıçiçek, dün dernek olarak cezaların hukuksuz şekilde kesildiği yönünde yazılı açıklama yaptı. Olayın basına yansıması sonucu Nazımiye Kaymakamı Uğur Tutkan, kolluk kuvvetleri ile Cemevine giderek, eli silahlı bir şekilde çektiği fotoğrafı sosyal medya da paylaşarak Cemevi Başkanı Kırmızıçiçek’i tehdit etti.

‘DOĞRU YOLU GÖSTERECEĞİZ’

Tutkan şu ifadeleri kullandı: “Dernek adı altında halkımızın inancını kullanarak, para toplayarak, topladığı paraları usulsüz kanunsuz ve Düzgün Baba Cemevi ve mekanı dışında yani amaç dışı harcayacaksın. Sonrada Cemevlerimizi biz ticarethane olarak göreceğiz. Kanunsuzluk, usulsüzlük, kıblesi olanlara doğru yolu göstereceğiz. Türkiye Cumhuriyeti kanun, hukuk devletidir. Sana da uzantılarına da öğreteceğiz; kanunu, hukuku ve devletimizin gücünü.”