Cemaat Yurtları Değil Kamusal-Yurt İstiyoruz..!

Öğrenci Kolektifleri bugün (29 Ağustos) cemaat ve tarikat yurtlarının kapatılması, nitelikli, kamusal, parasız yurt talebiyle Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Genel Müdürlüğü önündeydi. İstanbul ve Kocaeli’de KYK’ler önünde aynı taleplerle eylem yapan, Eskişehir’de ise eylemleri OHAL gerekçesiyle engellenen üniversiteliler, yastıkları ve yatak örtüsünden yaptıkları pankartları ile Ankara’daki müdürlük önüne geldi.

Cemaat yurtlarının kapatılmasını, özel yurtların kamulaştırılmasını isteyen üniversiteliler, öğrencilerin yurt sorunun bir an önce çözülmesi, nitelikli, kamusal, parasız yurtların açılması gerektiğini belirtti. “Yastıkları yaktık geri dönüş yok” sloganıyla eylemlerine başlayan üniversiteliler, yurt talepleri için yazdıkları şarkıyı söyledi:

Bizde bitip tükenmeyen umut olmasa

Öğrenci de cemaate mecbur kalmasa

Bir de yurda zam yapan o sevdan olmasa

Ah üniversite çekilmez

Yurt olmazsa canım ah bu çile çekilmez.

“KYK yurtları mevcut ve nitelik olarak yetersiz”

Kapatılan yurtların durumunun ne olacağının, başka cemaat ve tarikatlara devredilip devredilmeyeceğinin belli olmadığını belirten üniversiteliler, mevcut KYK yurtlarının da yetersiz olduğunu belirtti. Yurtların sorunlarına dair kapsamlı bir araştırma yapan Öğrenci Kolektifleri adına Tankut Serttaş şunları söyledi:

Yüzlerce yurt Cemaat’e bağlı olduğu gerekçesiyle kapatıldı ve bu yurtların akıbeti halen meçhul. Hali hazırda var olan KYK’ye bağlı yurtlar mevcut ve nitelik olarak çok yetersiz. Ve hala KYK yurtlarında öğrencilere birçok baskı uygulanıyor.

Birçok yurt kapatılıyor ve üniversitelilerin çok ciddi barınma sorunu var. Şuanda bu yurtların başka bir cemaate veya başka bir tarikata, TÜRGEV gibi başka İslamcı vakıflara devredilip devredilmeyeceği belli değil.

Bizim derdimiz üniversitelilerin barınma sorununa dikkat çekebilmek. Bizim taleplerimiz var: Bu yurtların kamulaştırılıp, nitelikli bir şekilde öğrencilere sunulması gerekiyor.

Yurtların sorunlarını kapsamlı bir şekilde derledik. Türkiye genelinde birçok KYK’ye bağlı ve özel yurtların durumlarını inceledik. Mevcutlarını, fiyatlarını ve niteliklerini inceledik. Şuan var olan yurt sorunlarına yönelik taleplerimiz de var. Bu talepleri şuanda biz KYK Genel Müdürlüğü’ne teslim etmek istiyoruz.

Üniversiteliler açıklamanın ardından “Üniversitelilerin barınma sorunu” başlığıyla hazırladıkları dosyayı KYK Genel Müdürlüğü’ne teslim etti.