Binali Yıldırım: 161 kişi öldü, 2839 kişi gözaltına alındı..!

Başbakan Binali Yıldırım, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve İç işleri Bakanı Efkan Ala ile birlikte basın toplantısı düzenledi. Yıldırım, darbecileri, “Demokrasi çetesi” olarak niteledi. Yıldırım, “Bu çeteye karşı demokrasi nöbeti tutan, asil milletimizin adı Türk milletidir. Bu paralel çetesine karşı ay yıldızlı bayraklarıyla dik duran vatandaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. 15 Temmuz artık demokrasimizin bayramı olmuştur. Bu günde hayatını kaybeden askerlerimizin, polislerimizi, vatandaşlarımızı minnetle anıyorum. Kahramanca savaşan güvenlik güçlerimize teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Dün gece yaşanan darbe girşiminin TSK’nin emir komuta hiyerarşisi ile yapılan bir kalkışma olmadığını vurgulayan Yıldırım, şunları söyledi: “Bu silahlı kuvvetler içindeki bir paralel terör yapılaşmasının bir kalkışmasıdır. Vatanını milletini seven, bu alçakça girişime asla prim vermeyen değerli komutanlarımızı, subaylarımızı kutluyorum. Ayrıca olayın ilk olduğu andan itibaren sokakları dolduran sivil toplum kuruluşlarımızı, vatandaşlarımızı kutluyorum. Özel kuvvetlerimize, polisimize şükranlarımı sunuyorum.”

Yaşanan kalkışmanın Türk milletinin demokrasi konusunda ne kadar engin bir tecrübeye sahip olduğunu gösterdiğini kaydeden Başbakan Yıldırım, “Hele hele tankların önüne yatan, bayrakla üzerine çıkan aziz milletimizi, canını veren şehitlerimizi asla unutmayacağız. Ayrıca bizi arayan dost ülkelere de teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Dün akşamdan bu yana Türkiye’de yaşananlar

Darbe girişiminde bulunanların adaletin elinde olduğunu kaydeden Yıldırım, şunları söyledi: “Müstehak oldukları her türlü cezayı göreceklerdir. Milletimiz bu olayda çok büyük bir basiret göstermiştir. Ve bu basiret milli iradenin, demokrasinin önüne geçmeyi önlemiştir. Bu kalkışmayı yapanlar bir gerçeği anlamalılar. Hiç kimse bu milletin iradesiyle, demokrasi aşkıyla asla ve asla boy ölçüşemez. Devletin silahıyla, devletin uçağıyla, helikopteriyle bu ülkenin vatandaşlarının üzerine ateş açanlar, PKK teröründen daha kötüdür. Asla ve asla bu çeteyi unutmayacağız. Tankların önüne çıkarak hayatını ülke için bayrak için bağımsızlık için veren bütün şehitleri tekrar şükranla anıyorum.”

Başbakan Binali Yıldırım, “Bu kalkışma bastırılmıştır. Toplam 161 şehidimiz, 1461 yaralımız vardır. Darbeci paralel çeteden 2839 çeşitli rütbede subay, asker gözaltına alınmıştır. Olayın başından beri Başkomutanımız, sayın Cumhurbaşkanımızın o memleket sevgisi ve hükümetimiz ve vatansever komutanlarımızla birlikte kenetlenerek bu belanın üstesinden geldik. Belki de bu kadar orantısız güce karşılık büyük bir başarıyı bu millete yaşatan rabbime şükranlarımı sunuyorum. Ayrıca, basın kuruluşlarımız, medya kuruluşlarımız da büyük bir vatanseverlik örneği göstermiştir” dedi.