Artık yeter, IŞİD terörünü ülkemize sokan, gericiliği örgütleyen herkes sorumlu”..!

İstanbul Kadıköy‘de bugün 19.00’da bir araya gelen emek ve meslek örgütleri Atatürk Havalimanında gerçekleştirilen bombalı intihar saldırıları kınandı. AKP iktidarının “yurtta savaş dünyada savaş” stratejisi nedeniyle yaşananların özetlendiği basın açıklamasında, Suriye içindeki ve dışındaki başta cihatçı terör örgütleri olmak üzere muhalif güçlere verilen destek, 7 Haziran seçimleri sonrasında 400 vekil alınmadığı için “kaos”un yaratılması ve tüm demokratik tepkilerin şiddet ile otoriter ve baskıcı bir düzenle susturulmaya çalışıldığı söylendi.

Karanlığın baş sorumlusu belli

Açıklamada “IŞİD terörünü ülkemize sokarak masumları katlettirenler katliamlardan sorumludur” denildi ve terör saldırılarını gerçekleştirenler, zemin hazırlayanlar, işbirliği yapanların, toplumsal yaşamın tüm gözeneklerine kadar gericiliği örgütleyenlerin bu karanlığın baş sorumlusu olduğu söylendi.

Normal karşılamayacağız

Emek ve demokrasi güçleri bu eylemle karanlığa teslim olmayacaklarını, ölümlere alışmayacaklarını ve normal karşılamayacaklarını duyurdu ve ölenlerin yakınlarına baş sağlığı, yaralananlara acil şifa diledi.

DİSK adına Kanber Saygılı, KESK Döndem sözcüsü Fadime Kavak, TMMOB İKK’dan Cevahir Efe Akçelik ve TTB adına Samet Mengüç de söz alarak, katliamı protesto etti.

Avcılar’da da bir araya gelenler oturma eylemi yaptı. Oturma eyleminde yapılan açıklamada “Kaybettiğiniz için başlattığınız savaşta galibiyetlerinizi alın , Sarayınızı alın , iktidarınızı alın ve gidin bu ülkeden. Kandan katliamdan başka hiç bir şey yapmıyorsunuz. Katilsiniz. İnsanca yaşayacağız. Toplu taşımaya korkmadan binecek , işimize okulumuza korkmadan gideceğiz. Bu katiller yaşamı yıktıkça biz yaşamı korumaya yaşamı savunmaya yaşamı inşa etmeye devam edeceğiz. Bizim istediğimiz bir memleketi , insanca Yaşayacağımız bir memleketi kendi ellerimiz ile kuracağız” denildi.

Ankara‘da DİSK, KESK, TTB ve TMMOB’nin çağrısıyla Yüksel Caddesi’nde bir araya gelen demokratik kitle örgütleri “Katliamların hesabı sorulacak” dedi.

Basın açıklamasını okuyan ATO’dan Mine Önal “Demokrasi için verilecek emeğimiz, uğruna direnilecek memleketimiz, faşizme ve diktatörlüğe teslim edilmeyecek düşlerimiz var” dedi. Yapılan açıklama sonrası eylem sonlandırıldı.

Tuzluçayır ve Eryaman‘da da katliamın ardından sokağa çıkıldı. Tuzluçayır’da mahalle aralarında yürüyüş yapıldıktan sonra yol trafiğe kapatıldı. Yarın (30 Haziran) için saat 20.00’a Tekmezar Parkı’na çağrı yapıldı. Eryaman’da ise sokağa çıkanlar “Yaşamak için AKP’yi durdur” dedi.

Mersin‘de Emek ve Demokrasi Platformu Özgür Çocuk Parkı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamayı yapan Yılmaz Bozkurt ” Toplum olarak sürüklendiğimiz karanlık girdabı daha da derinleştiren tek adam diktası bu katliamdan sorumludur. Derhal istifa etmelidir. Biz ölümlere karşı barışı savunmaya devam edeceğiz” dedi.