Antep’te fabrika eylemleri yayılıyor: 2 fabrika daha düşük zamma karşı eyleme geçti..!

Antep’te birçok fabrikada verilen zamlara karşı eylemler sürüyor. Zafer Tekstil, Melike Tekstil, Has Çuval fabrikalarının ardından bugün de Güler Çuval, Sevinçler Sağlık Ürünleri fabrikalarında işçiler yapılan zamlara karşı eylemler gerçekleştirdi. Birçok fabrikada da işçiler eylemlere hazırlanıyor. İşçiler yapılan zamların kayıplarını karşılamaktan uzak olduğunu belirterek mücadele etmeye devam edeceklerini söylüyor.

Güler Sentetik Çuval Fabrikası’nda işçiler verilen zammı kabul etmeyerek vardiya değişiminde toplandı. İşçiler zammın yetersiz olduğunu vurgulayarak duruma tepki gösterdi.

Evrensel’e konuşan bir Güler Çuval işçisi, “Yaklaşık 400 işçinin çalıştığı fabrikada işçilere zam ayı gelmeden önce bir işçi 6 makineye bakıyordu. Ancak bize 8 makineye dönüleceği söylendi. Bize o dönem yüzde 50 zam artı 1000 lira verileceği söylendi. Ondan sonra 10 makineye döndüler. 10 makinenin parası da 5200 TL dediler. Biz kendilerine teklif sunduk. Tekrar eski düzen yani 6 makineye dönelim, 5200 TL olsun dedik. 6 makineye 4600 TL veririz dediler. Kabul eden varsa çalışsın yoksa çıksın gitsin dediler” dedi.

Taleplerinde ısrarcı olduklarını söyleyen Güler Çuval işçisi, ”Biz gece vardiyasındaydık, sabah işi bıraktık. Şuan kapının önünde beklemedeyiz. Şuan işçilerin hiçbiri kabul etmiyor bu durumu Biz mücadelemizi sürdüreceğiz. Oldu, bitti diye bir şey yok. Taleplerimizde ısrarcıyız. Bizim talebimiz 6 makine 5200 TL. Ama bize teklifleri 10 makineye 5200. Yani hem iş yükümüz artıyor hem de aldığımız ücret düşmüş oluyor. Biz 10 makineye bakmak istemiyoruz” dedi.

Sevinçler Sağlık Ürünleri fabrikasında da işçiler patronun asgari ücret dayatmasına karşı dışarda bekleyişini sürdürüyor. Görüştüğümüz bir işçi, “Şuanda beklemedeyiz. Bize size zaten zam yaptık diyorlar. Oysa yaptıkları asgari ücret vermek. İşine gelen çalışsın gelmeyen çalışmasın diyorlar. Hakkımızı istiyoruz” dedi.

Kartal Halı’da da işçiler verilen zammı kabul etmeyerek vardiya değişimi sırasında içeri girmedi. Fabrika önünde toplanan iki vardiyanın işçileri toplantı yapıp nasıl bir yol izleyeceklerini tartıştı.