Ankara Katliamı’nın her adımında polis çıkıyor.!

10 Ekim Ankara Katliamı ile ilgili 16 firari sanığın yargılandığı davanın Ankara 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye devam edilen üçüncü duruşmasında, avukatlar, sanık Erman Ekici’ye sorular yöneltti.

Müşteki avukatlarından Kemal Gündüz’ün yönelttiği “Kamil Rüştü Yumuşak ile tanışıyor musun? Kamil Rüştü Yumuşak’ın yargılandığı davayla ilişkin nedir? Yusuf Cabael’i tanıyor musun? Şengül Büyükçelebi seni tanıdığını ve Suriye’deki evine geldiğini söylüyor, ne diyorsun?” sorularına Ekici, yanıt vermedi.

Müşteki avukatlardan Senem Doğanoğlu’nun ise “Muasker ne demektir?” diye sorduğu Ekici, “Muasker IŞİD’lilerin kullandığı özel bir isimdir” yanıtı vermekle yetindi.

Mahkeme başkanı, kırmızı bülten ile aranan firari sanıklar hakkında Adalet Bakanlığı’na yazılan müzekkerelere ise yanıt verilmediği bilgisini paylaştı.

Dava dosyasında yer alan X, Y, Z kodlu şahıslar hakkında Emniyet Genel Müdürlüğü istihbarat ve terörle mücadele daire başkanlıklarınca gönderilen araştırma tutanaklarında “X17” olarak kodlanan kişinin Burak Ormanoğlu olabileceği belirtildi.

1,5 YIL SONRA 9 KLASÖR ÇIKTI

Dosyaya eklenen belgelere ilişkin beyanda bulunan Avukat Kemal Gündüz, katliama ilişkin mahkeme kalemine bırakılan 9 klasörlük dosyaya değindi.

9 klasörün davada çılan karardan 1,5 yıl sonra ortaya çıktığını söyleyen Gündüz, “Dosyada kısıtlılık kararı olduğundan bu 9 klasörden haberimiz yoktu. Türkiye’nin en büyük davası karara bağlandıktan bir buçuk yıl sonra bu 9 klasör ortaya çıktı. Dosyaların birer suretini aldık, inceledik ancak çok vahim şeyler ortaya çıktı. Suç işlendiğinin tespitidir. Bu saatten sonra bununla ilgili bir şey yapılmalıdır” dedi.

EMNİYET YAKUP ŞAHİN’İ ARAŞTIRMAMIŞ!

Bu klasörlerden birinde dava sanıklarından Yakup Şahin hakkında Nizip Cumhuriyet Savcılığı’nın bir soruşturma yaptığı bilgisinin yer aldığını paylaşan Gündüz, şu bilgileri verdi: “Katliamdan 10 gün önce Nizip’teki Özdemir Tarım Gübre Fabrikası sahibi ihbar yapmış, ‘İki tip benden gübre almaya geldi ama şüphelendim, vermedim’ demiş. Bindikleri arabanın ‘27 Z’ plakalı olduğunu söylemiş. 1 Ekim 2015 tarihinde satıcının ifadesi alınmış, güvenlik kayıtları alınmış, araba tespit edilmiş. 27 plakalı aracın Yakup Şahin’in ablası Hülya Demir adına kayıtlı olduğu tespiti yapılmış ve Nizip Cumhuriyet Savcılığı civardaki tüm gübre satan yerlerin listesini de çıkarmış. Nizip Savcılığı, Yakup Şahin’in plakasını, fotoğrafını almış. Örgüt bağlantıları araştırılsın diye Antep Terörle Mücadele Şubesi’ne ve İstihbarat Daire Başkanlığı’na 2 Ekim 2015 tarihinde yazı yazmış. Ancak bir şey yapılmadığı için Yakup Şahin bu sefer Birecik’ten gidip, gübre alıyor ve Antep’e getiriliyor.

Katliam olduktan sonra 15 Ekim’de Yakup Şahin ifade vereceğini söylemiş. Nizip’e gidilmiş, 13.45’te uçak kalmış 3.10’u gece depo bulunmuş. Nizip Emniyet’i eliyle koymuş gibi bulmuş. 16 Ekim’de Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ve Nizip Savcılığı aracılığıyla el koymuşlar. Yakup Şahin’i tespit etiklerini bildirmişler.”

‘SORUMLULAR GİZLENDİ’

Ortaya çıkan yeni bilgilerin gösterdiği gibi kamu görevlilerin sorumluluğunun dava başladığından bu yana görmezden gelindiğini söyleyen Av. Gündüz, “Kamusal sorumluların hiçbiri buraya sunulmadı, gizlendi, saklandı. Nizip Savcılığı, Antep Emniyeti, TEM, İstihbarat Daire Başkanı’na yazı gönderilmiş. Antep Emniyeti görevini yapsaydı, İstihbarat görevini yapsaydı bu katliam önlenebilirdi. Kamusal ihmal çok açık” dedi.

Talepleri alan mahkeme heyeti, duruşmaya öğle arası verdi.

324 günde 302 kadın erkekler tarafından katledildi..!

PS İletişim Vakfı’nın çalışmaları arasında yer alan bianet, 1 Ocak-20 Kasım 2019 tarihleri arasında, aylık yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlerden yararlanarak hazırladığı raporda, Türkiye genelinde 324 günde 302 kadının erkekler tarafından katledildiğini, 532 kadına ise şiddet uyguladığını gözler önüne serdi. Erkek şiddeti sonucu en az 12 kadın da basına, ‘sağlık durumu ağır’ olarak yansıdı.

EN AZ 10’U YABANCI

Türkiye’nin birçok ilinde gerçekleşen kadın cinayetleriyle ilgili hazırlanan raporda, katledilen kadınlardan en az 10’unun Türkiye vatandaşı olmadığı kaydedildi. Yabancı ülke vatandaşlarının 1’i Azerbaycan, 2’si Suriye, 2’si Afganistan, 1’i Irak, 1’i Çin, 1’i Ukrayna, 1’i Fas, 1’inin Özbekistan asıllı olduğu belirtildi. Kadınların yüzde 64’ünün koca-eski koca, sevgili-eski sevgilisi tarafından öldürdüğü ifade edildi.

198’İ EŞ, ESKİ EŞ, SEVGİLİ VEYA ESKİ SEVGİLİ

302 kadın cinayetinde, kadınların 198’ini eş , eski eş , sevgili ve eski sevgili, 31 kadının abi, baba, oğul gibi aile üyeleri, 20 kadının komşusu ya da arkadaşı, 8 kadının da akrabaları tarafından öldürüldüğü ortaya konuldu. Rapora göre 19 kadını damadı-eski damadı, bir trans kadını polis, bir kadını çocuğu ile aynı okula giden veli, bir kadını ise patronu öldürdü.

23 kadını öldüren erkeklerin yakınlık durumunun ise basına yansımadığı belirtildi.

149 KADIN SİLAHLA, 74’Ü BIÇAKLA KATLEDİLDİ

Kadınların yüzde 49’nun ateşli silahlarla öldürüldüğü belirtilen raporda, “Erkekler, 149 kadını ateşli silahlarla, 74 kadını bıçakla, 25 kadını boğarak, 20 kadını döverek, 4 kadını yakarak, 1 kadını asitli su dökerek öldürdü. Erkekler, en az 2 kadının kafasını taşla ezdi, 1 kadına da araçla çarparak, 2 kadını da balkondan atarak öldürdü. Erkeklerin 24 kadını öldürme şekli basına yansımadı” denildi.

AYLARA GÖRE CİNAYETLER

Raporda, aylara göre kadın cinayetleri detaylı olarak ele alındı. Buna göre örneğin, Ocak 2019’da 4 kadının ölümü şüpheli görülürken, 3 kadını öldüren faillerin belirlenemediği ve erkeklerin 4 kadın ve 1 çocuğu da öldürmeye teşebbüs ettiği vurgulandı. Ocak ayında 23, şubatta 23, martta 22, nisanda 31, mayısta 27, haziranda 34, temmuzda 22, ağustosta 40, eylülde 37, ekimde 23, 1-20 Kasım arasında ise en az 20 kadının öldürüldüğü kaydedildi.

532 KADINA ŞİDDET

En son 1-20 Kasım arasındaki en az 10 kadının ölümünün basına ‘şüpheli’ olarak yansıdığına dikkat çekilerek, 1 Ocak-20 Kasım 2019 arasındaki 324 günde en az 532 kadına da şiddet uygulandığı ifade edildi. Erkeklerin şiddet uyguladığı kadınların en az 12’sinin sağlık durumunun basına ‘ağır’ olarak yansıdığı belirtilerek, “285 kadına eski sevgilisi, kocası, sevgilisi şiddet uyguladı. 45 kadına akrabaları, 15 kadına komşusu, 17 kadına işveren ve arkadaşları şiddet uyguladı. En az 42 kadına şiddet uygulayan erkeğin yakınlık durumu ‘tanımadığı’, 43’ü de ‘tanıdığı’ şeklinde yansıdı. 85 kadına şiddet uygulayan kişinin yakınlık durumu basına yansımadı” denildi.