Amerikan Seçimlerini Demokrat Aday Biden Seçimi Kazandı Halklar İçin Değişen Bir Şey olmayacak..!

Dünya halklarının baş düşmanı Amerika emperyalizmini kimin yöneteceğine karar veren başkanlık seçimlerinde sandıkta oldukça teşhir olmuş ve ırkçı ve saldırgan karakteriyle öne çıkmış olan Trump yerine daha liberal görünen yada gösterilen özünde ABD emperyalizminin temel politikalarında her hangi bir değişimi hedeflemeyen Biden iş balına getirildi. Aslında bu durum ABD seçimleri bakımından yenide değil. Bir yıl Cumhuriyetçilerin yönettiği ABD’yi ikinci seçimlerde Demokratlar desteklenir ve böylece emekçiler her seçimde değişim yalanıyla avutulmaya devam edilir.

ABD seçimlerinde yaşanan tamda bu olmuştur. Trump gitti ama onun yerine gelene Biden,yokluk, yoksulluk ve savaşlara dair söylediklerinde emekçiler adına yeni olan her hangi birşey yoktur. .

Günlerdir dünya ABD seçimleriyle oyalamaya çalışıldı. Nihayet sonuçlar 3 gün sonra ancak belli oldu. CNN, NBC, FOX ve AP haber ajansının bildirdiğine göre ABD’nin Demokratik başkan adayı Joe Biden seçimi kazandı. ABD medyası, eski başkan yardımcısını Donald Trump ile çekişmeli geçen düellonun galibi ilan etti. Pennsylvania eyaleti 20 seçmeniyle Biden”in başarısı için belirleyici oldu. Tahminlere göre Biden, Trump’a karşı galip gelmeyi başardı ve şu anda 273 delege kazandı. Böylelikle seçim gerekli çoğunluğu elde etti ve ABD’nin 46. ve ve 77 yaşında en yaşlısı başkanı oldu.

Biden tüm Amerikalılar için başkan olmak istiyor

Twitter’daki ilk açıklamasında Biden, seçimdeki zaferinden dolayı onur duyduğunu söyledi ve ‘’Önümüzde çok iş var’’ diye yazdı. ‘’Ama size söz veriyorum, bana oy veren ve de vermeyenler için, tüm Amerikalılar için bir başkan olacağım.’’ açıklamasında bulunarak ülkeyi birleştirme ve iyileştirme zamanının geldiğini söyledi. ‘’Artık kampanya sona erdiğine göre, öfkeyi ve sert söylemleri geride bırakıp millet olarak bir araya gelmenin zamanı geldi. Dedi. ‘’Biz Amerika Birleşik Devletleri’yiz.’’ diyen Biden, ‘’birlik olursak yapamayacağımız hiçbir şey yok’’ ifadesini kullandı.

Trump için seçim henüz bitmedi

Trump ise, rakibinin zaferini tanımayacağını açıkladı ve buna karşı yasal işlem yapacağını duyurdu. ‘’Basit gerçek şu ki, bu seçim henüz sona ermedi.’’ diyen Trump, seçim sonucuna yasal yollarla itiraz edeceğini ve Yargıtay’a gitmek istediğini önceden açıklamıştı. Trump, Demokratların seçimini çaldıkları ve seçim sahtekarlığı yaptıklarına dair herhangi bir kanıt olmadan konuşmaya devam ediyor. Ekibi tarafından açılan davaların başarı şansının olmayacağı ise hemen herkesin ortak fikri. Zaten bazı eyaletler itirazı red etmişlerdi. Trump’ın görev süresi 20 Ocak’a kadar devam edecek.

Biden taraftarları sokaklarda tezahürat yapıyor

Amerikan medyasının Biden’ı seçimlerin galibi ilan etmesinden hemen sonra birçok büyük şehirde büyük kutlamalar yapıldı. New York sokaklarında insanların kutlamalarına sahne olurken, yüzlerce kişi de kutlama yapmak için Times Meydanı’na akın etti. Pek çok sürücü de durmaksızın korna çalrak kutlamalara eşlik etti.

Kutlamalar Philadelphia ve Pennsylvania’da da yapıldı. Washington’daki Beyaz Saray’ın önünde de benzer sahneler yaşandı. Orada toplanan göstericiler Biden’ı alkışladı.

Başkan yardımcısı olarak görev yapacak ilk kadın

Senatör Kamala Harris ile birlikte ilk kadın ve siyah Amerikalı artık başkan yardımcılığını devralacak. Harris, seçim zaferine ilk tepki olarak vatandaşlara Biden ile birlikte ülkeye hizmet edeceğine söz verdi. Twitter’da ‘’Bu seçim, Joe Biden ve benden çok daha fazlası. Amerika’nın ruhu ve bunun için savaşma isteğimizle ilgili’’ diye yazdı. ‘’Yapacak çok işimiz var. Hadi başlayalım.’’ diye de ekledi.

Harris ayrıca, Biden’ı tebrik ettiği anı gösteren bir video paylaştı. ‘’Başardık. Başardık Joe. Bir sonraki Birleşik Devletler Başkanı olacaksın’’ diyor.