Almanya’da Alevilerden ‘Faşizme ve Şeriat’a Hayır’ yürüyüşüne katıl..!

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK), 12 Kasım’da “Faşizme ve Şeriat’a Hayır”, ‘Demokrasi, Barış ve Özgürlük için’ adıyla Köln’de miting çağrısı yaptı.

Almanya Alevi Birlikleri Genel Başkanı Hüseyin Mat, konuya yönelik yaptığı özel açıklamasında şu çağrıyı yaptı: “Türkiye’de son dönemlerde yaşanılan durum Saray’daki Erdoğan’ın tek adam diktasının daha da perçinlenmek istendiğini göstermektedir. Erdoğan için varsa da yoksa da kendi geleceğini garantiye almaktır. Türkiye’nin yakılıp yıkılması Erdoğan’ın umurunda bile değildir. Kendisi kaybettiği zaman sadece Türkiye’de değil, uluslarası araneda da yargı yolu açılacaktır. 17-25 Aralık yolsuzluk operasyonu ile belgeler bilinmektedir. Kürt bölgelerindeki bodrum katlarında vahşice katledilen insanlar unutulmadı. Alevilere, solculara ve sosyalistlere karşı yapılan zulüm ve tutuklamaları tüm kamuoyu bilmektedir. En son Cumhuriyet gazetesi ile HDP’li vekillere yapılan yıldırma, tasfiye ve susturma operasyonları bardağı taşıran son damla olmuştur.

Onun için Aleviler olarak sokağa çıkıyoruz: Gün, ‘Laiklik ve Cumhuriyet’ değerlerine sahip çıkma günüdür. Gün, kitlesel olarak ‘Faşizme ve Şeriat’a Hayır’ deme cesaretini gösterme günüdür.

AABF Başkanı Hüseyin Mat sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “12 Kasım Köln mitingine herkes kendi düşüncesi, görüşü ve sembolleriyle gelsin istiyoruz. Demokratik, laik, çağdaş hukuktan yana olanlar, evrensel insan haklarından yana olanlar, gelin şeriata gericiliğe karşı demokratik bir cephe oluşturalım. 12 Kasım günü tüm duyarlı demokratik çevreleri Köln’e çağırıyoruz.”