Alanlarda kadın isyanı, Taksim’de polis müdahalesi..!

Kadınlar, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde sokaklara çıkarak özgürlük, adalet, erkek şiddetine son verilmesi çağrısında bulundu. Türkiye’nin dört bir yanında meydanlara akan kadınlar bir kez daha baskı ve şiddete karşı dayanışma sergiledi.
İstanbulda polis 8 Mart yürüşünün önünde barikat oldu. 2003 yılından beri her sene düzenlenen ve bu 8 Mart’ta da saat 19:30’da Fransız Kültür Merkezi önünde başlaması planlanan “Feminist Gece Yürüyüşü” öncesinde kadınlar İstiklal Caddesi çevresindeki sokaklarda toplandı.
Fransız Kültür Merkezi önünde, “Polis yolu aç, bu sokaklar bizim” sloganları atıldı. Emniyet güçleri, kadınlara dağılmaları çağrısında bulundu, ardından polis tarafından kalabalığa biber gazı atıldı.
Zambak Sokak önünde barikat kuran polis, biber gazı ve yere sıkılan plastik mermilerle yürüyüşe müdahale ederek kadınları üç ayrı gruba böldü.
Bir grup kadını Taksim Meydanı’na doğru sürükleyen polis, diğer grupların da ilerlemesine izin vermedi
Bir araya gelmek isteyen kadınlarla polis arasında yer yer arbede yaşandı.
Plastik merminin de kullanıldığı müdahalenin ardından kadınlar Cihangir’deki Sıraselviler caddesinde eylemlerini sürdürdüler.
İstiklal Caddesi’ne meydan tarafından İş Bankası şubesi sonrasında geçişler birkaç saat önce polis tarafından engellenmiş, Tünel tarafında da Galatasaray Meyanı’nın çevresi kapatılmıştı.
Ayrıca Taksim Meydanı’na çıkan metro çıkışları da kapatılırken, polisin Gezi Parkı tarafına yönlendirme yaptığı belirtildi
DHA, emniyet yetkililerinin İstiklal Caddesi’nde bu akşam herhangi bir etkinliğe müsaade edilmeyeceğini ve etkinlik yapmak isteyenlerin caddenin bir alt sokağına yönlendirileceğini bildirdiklerini ifade etti. Tüm baskı ve engellere rağmen kadınlar 8 Martta sokakta yürüdüler.
Diyarbakırda
8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Dicle Amed Kadın Platformu (DAKP) tarafından Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda “Kadınlar özgürlük için direnişte, kadınlar grevde” sloganıyla miting düzenlendi. Miting öncesi bir araya gelen kadınlar, erbaneler eşliğinde miting alanına yürüdü. Rengarenk yöresel kıyafetleri ile dikkat çeken kadınlar, “Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa” ve “Bedenime dokunma” pankartları açtı. Miting alanı girişinde kadınları durduran polis, pankartlara el koydu. Engellemelere rağmen kadınlar kortej halinde zılgıtlarla alana giriş yaptı. Kentin yanı sıra Mardin, Derik, Nusaybin, Kızıltepe ve Urfalı kadınlar da miting alanındaki yerini aldı. Mitingdeki yüzlerce kadın, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle 121 gündür açlık grevi eylemini sürdüren Leyla Güven’i selamlayarak, “Leyla Güven rumeta meye”, “Biji berxwedana zindanan”, “Kadın yaşam özgürlük”, “İtaat yok direniş var”, “Jin jiyan azadi”, “Be serok jiyan nabe”, “Susma haykır kadınlar vardır”, “Kadınsız yaşamı başınıza yıkarız” sloganları attı.
Urfa

Urfa İl Kadın Platformu, 8 Mart dolayısıyla basın açıklaması yaptı. HDP Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü’nün de katıldığı açıklamada, kadınlar, “Özgür kadın, özgür toplum, özgür yaşam” pankartı açtı. Sürücü yaptığı konuşmada, “AKP iktidar olduğu süre içerisinde kadın katliamları yükseldi. Ancak biz kadınlar bu sistem içinde kadını yok sayan her türlü politikaya karşı mücadelemize devam edeceğiz. Güven’in tek bir isteği var bu istek de Öcalan’ın bir an önce ailesi ve avukatlarıyla görüştürülmesi ve tecridin kalkması. 8 Mart’ta Adalet Bakanlığı’na çağrımızı yineliyorum, yasalara uyun” diye belirtti.
Kars
HDP Kars Kadın Meclisi, 8 Mart vesilesiyle kadın buluşması düzenledi. Etkinliğe Kars Belediyesi eşbaşkan adayları Şevin Alaca ve Ayhan Bilgen’de katıldı. Buluşmanın ardından HDP’li kadınlar, kent merkezindeki kadın esnaflara karanfil dağıttı
Antep
HDP Antep Kadın Meclisi, 8 Mart kapsamında parti binasında kadın buluşması gerçekleştirdi. HDP’li vekil Semra Güzel, İl Eşbaşkanı Sultan Bayındır ve Barış Anneleri’nin yanı sıra çok sayıda kadın katıldı. Sinevizyonla başlayan etkinlikte kadınlar sık sık zılgıt çekildi. Programın düzenlendiği salona “Tecrit kaybedecek özgürlük kazanacak” pankartı asıldı.
DTK’den mesaj
DTK, 8 Mart nedeniyle yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Claralar, Saralar, Seveler, Arin Mirkanlar ve Avesta Habur yoldaşların öncülüğünde yükselen özgürlük mücadelemizi her geçen gün daha da yükselterek bu mirası sahiplenme kararlılığında olduğumuzu belirtmek isteriz. Kadın öncülüğünde kominal yaşam ilkeleri esas alınarak gerçekleştirilen Rojava devrimi çağın direnişi olarak tarihte yer alacaktır. Bizler Demokratik Toplum Kongresi olarak; bunca yaşanan baskı zulüm asimilasyon tek tip katliam ve savaş politikalarına karşı mücadele ve direniş ruhunu birlikte örgütlenerek yükselteceğimizi ve mutlaka kazanacak olanın bizler olacağına olan inancımızla 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününü kutluyoruz.”
Rakka’da 8 Mart buluşması
Rakka’da yüzlerce kadın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için bir araya geldi. Kutlamaya Tabka ve Derazor’lu kadınlarda katıldı. Ulusal kıyafetlerini giyinip gelen kadınlar kutlama yerine devrimci marşlar eşliğinde girdi. Ardından kısa bir konuşma yapan Rakka Kadın Meclisi üyesi Melak Abir, kadınların topluma öncülük ettiğini söyledi. Melak Abir, “Fıratlı kadınlar direnişin bilinci ile özgürlüğe doğru emin adımlarla ilerliyor” dedi.
Dersim’de açıklama
Dersim’de HDP’nin Peri Belediyesi eşbaşkan adayı Songül Doğan’ın aralarında olduğu yüzlerce kadın 8 Mart etkinlikleri kapsamında Seyit Rıza Meydanı’na yürüdü.
Sakarya’da müzik
Ankara’da kadınlar 8 Mart’ı Sakarya Meydanı’nda isyan şarkılarıyla kutladı. Yüzlerce kadın hep bir ağızdan
#KadınlarDurursaHayatDurur diyerek, hükümetin kadına yaklaşımına ve politikalarına tepki gösterdi.
Başarı armağanı
Demokratik Suriye Güçleri, IŞİD’i cephe savaşında bitirdiği son yer olan Derazor’da 8 Mart’ta ilişkin mesaj yayınladı. DSG’li Arap, Kürt ve enternasyonal kadınlar mesajında, “Bu başarıyı tüm dünya kadınlarına armağan
ediyoruz” ifadelerine yer verdi.
Grev her yerde
İzmir’de 8 Mart Kadın Grevi kapsamında, Dev Turizm-İş işçileri dün grevdeydi. Dün grevdeki kadınlara destek ziyaretinde bulunan Sosyalist Kadınlar, “Bulunduğumuz her alanda greve” diye belirtti
9 kadına gözaltı
İzmir’de bulunan Ege Üniveristesi’nde 8 Mart’ta için basın açıklaması yapmak isteyen kadınlar öğrencilere polis ve Özel Güvenlik Görevlileri müdahale etti. Açıklama yapması engellenen 9 kadın darp edilerek gözaltına alındı.