AKP’nin Emekçileri Getirdiği Türkiye Gerçeği: Halk borcundan dolayı böbreğini satıyor..!

AKP’nin yönettiği Türkiye de yoksulluk artarak sürüyor. Nitekim doların ve Euro’nun alıp başına gitmesi, ekonomik krizin tüm sektörlerde hissedilir olması ve ardında pazarda satılan sebze-meyve fiyatlarından tarladaki ekine kadar hemen hemen tüm ürünler zamlandı. Borcunu ödeyemeyen çiftçilerin banka önlerinde kendilerini yakmaya çalıştığı görüntülere tanık olmuştuk.
Sputnik’in haberine göre ise yurttaşlar borcunu ödemeyemediği için böbrek ve çeşitli organlarını internet üzerinden satışa çıkarıyor. Sertaç Kayar’ın haberine göre Türkiye’nin birçok ilinde acil paraya ihtiyacı olan ya da borçlarını ödeyemeyen vatandaşlar internet sayfaları üzerinden böbreklerini satışa çıkarıyor. İlan verenler arasında çocukların olduğu da ileri sürülüyor.
Habere göre Google arama motorundan ‘Satılık böbrek’ veya ‘Böbrek arıyorum’ diye yüzlerce ilan çıkıyor. Organlarını satışa çıkaranların gerekçesi ise maddi imkansızlıklar ve ödenemeyen borçlar…
Haberde, organlarını satışa çıkaranların sosyal medya ve çeşitli sitelerde verdiği ilanlara da yer veriliyor:
Satılık böbrek ilanı
Türk Ceza Kanunu’na göre organını satan, satın alan ya da buna aracılık edenler hakkında 9 yıla kadar hapis istemiyle ceza davası açılabiliyor. Buna rağmen internet sitelerinde organ satışına dair ilanlar yer aldığına yer veriliyor haberde.
Haberdeki iddialara göre internette fiyatta anlaşan böbreğini vermek isteyen kişi, kan ve doku tetkiklerinin yapılması için İstanbul ya da Ankara’daki sağlık merkezlerine çağrılıyor. Konaklama ve yol masrafları ödeniyor. Kan ve doku testinin pozitif çıkması sonrasında ise böbrek nakli yapılıp anlaşılan ücret organını satana ödeniyor.
Satılık böbrek ilanı
Uzman görüşünün de yer verildiği haberde, “Uzmanlar, böbrek satmanın kanunlara göre yasak olduğunu ve suç teşkil ettiğini, hukuki boyutu yanında bunun sağlık sorununu da beraberinde getirdiğini ve bir böbreğin verildiğinde diğer böbrekle hayatın normal olarak devam edeceğini sananların bu konuda yanıldıklarını belirtiyorlar” ifadelerine yer veriliyor.
Satılık böbrek ilanı
Türk Böbrek Vakfı, daha önce yaptığı açıklamada kendilerine “…iyi çalışmalar böbreğimi ihtiyaç sahibi birine cüzi bir miktara vermek istiyorum ilgilenen olursa buradan iletişime geçerim…”, “…sayın ilgili böbreğimi ihtiyaçtan dolayı satmak istiyorum, ilgilenen olursa telefonunuzu bekliyorum…”, “…merhabalar ben böbreğimi nakit karşılığı vermek istiyorum, mail yoluyla bilgilendirseniz sevinirim, ilginize şimdiden teşekkür ederim…” şeklinde telefonların geldiğini duyurmuştu.