AKP SEYREDİYOR FAŞİST ŞERİATÇI IŞİD ÇETELERİ KATLETMEYE DEVAM EDİYOR..!

HALKIN BİRLİĞİ’nin Antep Katliamına İlişkin Açıklaması :
AKP SEYREDİYOR FAŞİST ŞERİATÇI IŞİD ÇETELERİ KATLETMEYE DEVAM EDİYOR..!
20 Ağustos 2016 günü akşam saatlerinde Gaziantep merkez Şahinbey ilçesi Beybahçe Mahallesinde sokakta yapılan bir Kürt düğüne yönelik şeriatçı IŞİD çeteleri canlı bomba saldırısı gerçekleştirerek, 50 kişiyi katlederken onlarcasını yaraladı. Hükümet yetkililerininde açıklamış olduğu gibi saldırıyı cihatçı çete katliamı IŞİD çeteleri gerçekleştirmiştir. Saldırıda yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Saldırıyı gerçekleştirenlerin şeriatçı çeteleri ve bu çeteleri kolurup-kollayan AKP iktidarını arbir kez daha kınıyor ve lanetliyoruz.
Saldırı doğrudan doğruya Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı Beybahçe Mahallesine ve bir Kürt düğününe yapılmıştır. Bu saldırının Suriye Rojavası’nda bulunan Kürt kantonlarına(Cizir, Efrin ve Kobane) yönelik şeriatçı çete saldırılarından hiç bir farkı yoktur. Esasen şeriatçı çete yapılanmaları Kürtlere ve onlarla birlikte mücadele yürüten devrimci-demokratlara yönelik Türkiye’deki saldırılarına 5 Haziran 2015 tarihinde Diyarbakır’da başlatmış, 20 Temmuz Şanlıurfa Suruç, 10 Ekim Ankara, İstanbul Sultan-ahmet ve İstiklal Caddesi saldırılarıyla devam etmiştir. Bu çeteler AKP iktidarının da desteğiyle daha önce de Reyhanlı’da birkaç kez sivillere yönelik araçla bombalı saldırı gerçekleştirmiş ve onlarca kişi katledilmişti.. Bununla da yetinmemiş, Kilis kentine yoğun havan topu ve füze saldırılarında bulunmuştur. Görüldüğü gibi başında IŞİDin kankası AKP’nin bulunduğu T.C. devleti kendi halkına bu kadar yoğun ve şiddeti artarak yapılan saldırılara karşı önleyici ve etkili tedbirler almamıştır ve katliamlar bir bir ardına gerçekleşmiştir.
Türkiyeyi orta-doğuda savaş bataklığına sürükleyen, içeride çatışmaları büyüten, ayrıştıran, tekleştiren, kutuplaştıran Kürt ve Alevi düşmanı politikalardan uzak durulmadığı sürece, bu politikaların sonuçları çeşitli biçimlerde ortaya çıkmaya devam edecektir. Dahası, Gaziantep katliam saldırısı daha önce yaşanan saldırılar gibi hiçbir engelle karşılaşmadan gerçekleştirildiği ortadadır. Önlemler alınmayarak saldırıya IŞİD çetelerine zemin hazırlandığı, yol verildiği gizlenemeyecek kadar ortadadır.
Her yaşanan saldırı sonrasında AKP hükümeti ve devlet yetkililerince yapılan açıklamalarda adeta halkın duygu ve düşünceleriyle “dalga” geçilmektedir. “Yaşanan katliam ve saldırı sonrası halkımız müsterih olsun, bu saldırıları yapanların kökünü kazıyacağız ” vb. söylemleri artık hiç bir şey ifade etmiyor. Yapılması gereken, bu yaşanan saldırı ve daha önceki saldırıların arkasında kimler var, güvenliği kim almamıştır, istihbaratı kim vermemiştir, verilen istihbaratı kim gizlemiş ise açığa çıkarılarak tüm sorumluların açığa alınması ve yargılanması gerekiyor. İçişleri bakanı halen pişkince TV kanallarına konuşmakta ve gazetelere demeç vermekten geri durmamakta. İçişleri bakanının yapması gereken tek şey bu kadar katliamın ardından istifa etmektir. Bu güne kadar yaşanan hiç bir saldırı ve darbe girişimi dahil sorumluluk almadan görevini devam ettirmesi, yeni saldırıların ortadan kalkmadığını ve süreceğini gösteriyor.
Bir kez daha Antepte Kürt emekçilerine yönelik vahşi saldırıyı kınıyor ve tüm emekçileri Türkiyeyi şeriatçıların üssü haline getirenlerden, bombaları kilometrelerce taşımalarına müsaade edenlerden hesap sormak sormak için sokağa eyleme çağırıyoruz.
Yalnızca ölmemek için değil, insanca yaşamak, kardeşçe yaşamak, yani demokratik ve özgür bir ülkede yaşamak için faşist şeriatçı çetelerden ve onların yandaşlarından hesap sormak zorundayız.
Faşist Katliamların Hesabı Sorulacaktır…!
Faşizmi devrimle Ezeceğiz..!
21.Ağustos-2016
HALKIN BİRLİĞİ