AKP İktidarı sosyal-yardmlarla sosyal patlamayı önlemeye çalışıyor..!

AKP’li şefi Tayyip Erdoğan’ın, emekçilerin kuyrukta saatlerce beklediği tanzim satışlar hakkında “Varlık, bereket kuyruğu” nitelendirmesine karşın, AKP’li Ankara Büyükşehir Belediyesi “sosyal patlamayı önlemek” gerekçesiyle yoksullara yardım yapmayı programına aldı.

BirGün’den Nurcan Gökdemir’in haberine göre, gelir dağılımının giderek bozulması, işsizlik, temel yaşam koşullarını sağlamada güçlük çekmek zorunda kalan emekçilerin tepkisini sosyal yardımlarla önlemeye çalışan AKP iktidarı işbaşına geldiğindn bu yana 30 milyon kişiye sosyal yardım verilir hale gelinmiş. Toplumun yaraısı sosyal yardımlarla yaşamını sürüdmeye çalışıyor.

Yardım paketleri devletin farklı kurumları üzerinden örgütleniyor. Bu kurumlar, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Kredi Yurtlar Kurumu, T. Taşkömürü Kurumu (TTK), T. Kömür İşletmeleri (TKİ) ve belediyeler olarak sayılabilir. Gıda, barınma, hasta-yaşlı bakımı maaşı, öğrenci bursu, kitap, engelli maaşı, kömür gibi çok çeşitli konularda destek sağlanıyor. Ancak bu yardımların düşük miktarda olduğunu ve AKP’ye üye olma, seçimlerde AKP’ye oy atma şartı içerdiğini not etmek gerekir. Belediyeden iki ayda bir 100 lira gıda yardımı alabilmek için AKP’ye üye olmak yetmeyebiliyor. Evi inceleyip, örneğin evde büyük ekranlı televizyon varsa, aileyi “yeterince” yoksul bulmayan belediye çalışanları, 100 lira gibi çok da değeri olmayan yardımı yapmak için sizi listeye almayabiliyorlar. Oysa milyonlarca insan bu sadakalara, bir paket makarnaya, bir torba kömüre muhtaç hale getirilmiş bulunuyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın 2013 yılı Sosyal Bülteni’nde yoksulluk çizelgesine kayıtlı yoksul sayısı 30,5 milyon olarak belirtilmiş. Bu sayının her geçen gün artış göstermesi sonucu, Bakanlık 2013 yılından itibaren sosyal bülten yayınlamayı durdurmuştur. Bakanlığın 2015 yılına ait faaliyet raporunda 2 milyondan fazla hanenin yakacak yardımı, 969 bin hanenin ise eğitim yardımı almak zorunda kaldığı yer alıyor. Hane halkı ortalama 4 kişi üzerinden hesap edilirse yardıma muhtaç insanların sayısının katbekat fazla olduğu görülecektir.

AKP iktidara geldiği 2002 Kasım’ından bugüne seçimleri hem hileler yaparak hem de milyonlarca yoksulu yardıma muhtaç haline getirip zavallılaştırarak kazanmıştır. Ekonomik alanda uyguladığı politikalar ile görüntüde ülkenin büyümesini sağlamış, oysa asıl büyüyen, dolar milyarderleri, kendi yandaş sermayedarları olmuştur. 2002 yılında 3 dolar milyarderi varken, 15 yılda bu sayı 31’e çıkmıştır.

AKP ve şefi yıllarca ülke büyüyor, yoksullara da “sosyal yardımlar” ile pay düşüyor yalanını kullandı. Ama aynı yıllarda maaşlar düştü, vergiler arttı, sömürü koşulları ağırlaştı. Geçen yıl patlak veren ekonomik krizden bu yana enflasyon tarihi rekorlar kırıyor, zam üstüne zam açıklanıyor. Elektrik ve doğal gaza yapılan zamlar sonrasında tepki büyümesin diye seçimlere kadar indirim uygulayacağız diyen Erdoğan bu sefer de 2,5 milyon haneye elektrik desteği sunacağını açıkladı. Elektrik tüketim desteğinin düşüleceği faturalar 40 ila 80 lira arasında olacak. Sanki bu zamların temel nedeni özelleştirmeler değilmiş ve bunların sağlanmasına ön ayak olanlar başkalarıymış gibi, %10 indirim uygulayarak ya da belli bir kesime destek vererek emekçilere yardım ediliyor imajı çiziyorlar.

Seçim öncesi bir de tanzim satış noktaları adımı atıldı. Erdoğan’ın “benim yoksulum” diye tabir ettiği emekçilerin saatlerce kuyrukta bekletildiği bu tezgahlar üzerinden AKP, güya aradaki fırsatçılara savaş açıyor, “emekçisini” koruyor. Oysa ülkede tarımı bitiren de, fırsatçı olan da AKP ve Erdoğan’dır. 2002 yılında sosyal yardımların GSMH’deki oranı yüzde 0,50 iken, 2017 yılında bu oran yüzde 1,70’e yükselmiştir. Tarımsal desteklerin GSMH’deki payı 2002 yılında yüzde 1,50 iken, 2017 yılında yüzde 0,40 oranına düşmüştür. GSMH payında toplam olarak değişen bir şey yoktur, yalnızca tercihler değişmiştir. Tarımı yok edenler, milyonları sosyal yardımlara muhtaç hale getirip oylarını garantiye almış oldular.

Mahalli seçim sürecinde AKP yine sosyal yardım desteğini öne aldı. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Performans Programı’nda bunu görmek mümkün . Belediye, 2019 yılı “stratejik amaçları” arasında “Kentte sosyal patlamayı önlemek amacıyla her türlü sosyal yardım ve sosyal projeleri hayata geçirme” ye yer verdi.

350 bin yemek yardımı

Performans programında 2019 yılında yapılması planlanan 224 milyon 584 bin liralık yardımın alt başlıkları şöyle sıralandı:

* 350 bin adet yemek yardımı (5 milyon 586 bin TL), 300 bin paket gıda ve temizlik malzemesi (117 milyon 43 bin TL), 75 bin adet ekmek yardımı (20 milyon bin 429 bin TL), 60 bin ton yakacak yardımı (62 milyon 497 bin TL), 1500 aileye giysi yardımı (1 milyon 712 bin TL)

* 60 bin kaban (2 milyon 923 bin TL), 60 bin bot yardımı (2 milyon 171 bin TL), 40 sin öğrenciye çanta ve kırtasiye malzemesi yardımı (2 milyon 117 bin TL)

* Fakir ve dar gelirli ailelerden 2019 çocuğa sünnet (1 milyon 217 bin TL)

* Tedavi amacıyla gelen 16 bin hasta ve hasta yakınına şefkat evlerinde barınma olanağı (6 milyon 858 bin TL)

* Barınacak yerleri olmayan bin 650 yurttaşa Barınma Evi’nde barınma imkânı (1 milyon 525 bin lira)

* Dar gelirli oluşu nedeniyle evlenemeyen gençlere düğün yapmak (1 milyon 920 bin TL)

760 milyonluk ağaç, çalı

Belediyenin ithal ürün tercih edilmesi, refüjlere gül dikmek gibi uygun olmayan bitki tercihi, sürekli yenilenen peyzaj çalışmaları gerekçeleriyle “rant aktarımı” olarak ifade edilen “yeşillendirme” harcamaları için de 760 milyon lira ayrıldı. Bunun 750 milyon lirası kent parklarının rekreasyon bakım onarım hizmetleri 10 milyon lirası da ağaç, çalı, fidan gibi bitkilerin satın alması için kullanılacak.