Akit hedef gösterdi, dayanışmanın sesi yükseldi: #Evrensele Dokunma..!

AKP muhalifi kesimlere yönelik provokatif yayın yapan ve gerici-faşist yayın çizgisi ile muhalifleri hedef göstermesi ile bilinen iktidar destekçisi Yeni Akit, kapatılan Özgür Gündem’in ardından Evrensel gazetesinin de kapatılacağını iddia etti.

Yeni Akit’in Evrensel gazetesini hedef göstermesine yönelik tepkiler büyürken sosyal medyada #Evrensele Dokunma etiketi ile Evrensel gazetesi ile dayanışma örgütlendi.

Yaptığı provokatif haberlerle tanınan Akit Gazetesi, “PKK sözcüsü Evrensel kapatılıyor” başlığıyla verdiği bugünkü haberde Evrensel’in kapatılmasının gündemde olduğunu iddia etti. Ramazan Alkan imzası taşıyan haberde, “Terör örgütü PKK ile mücadele son surat devam ederken, örgütün yayın organları da birer birer kapatılıyor. Manşeti Kandil’de atılan Özgür Gündem’in yayınlarının durdurulmasının ardından PKK’ya yakınlığıyla bilinen Evrensel gazetesinin de kapatılması gündemde” ifadelerine yer verildi.

Evrensel’in 11 bin öğretmenin görevinden uzaklaştırılması haberini “1 milyon öğrenci öğretmensiz” manşetiyle okuyucularına duyurmasından da rahatsız olan Akit, “Evrensel kamudan atılan PKK’lı öğretmenlere sahip çıktı” ifadelerini kullandı.

Akit, Evrensel’i “Gazete yaptığı haberlerle PKK’nın eylemlerini savunurken, örgüte yönelik yapılan operasyonları ise ‘savaş’ olarak okuyucularına duyuruyor” şeklinde hedef gösterdi. Evrensel’in “Bir milyon öğrenci öğretmensiz” manşetinin yüzüne tokat gibi çarpmasını hazmedemeyen Akit, öğretmenlerin ‘cadı avı’yla tasfiye edilmesini ise iktidara yaltanarak tasfiyelerin üzerini kapatma girişimleri yapıyor.

Daha önce de Yeni Şafak muhabiri Burak Doğan Twitter hesabından Özgür Gündem’in kapatılacağını duyurmuştu. Yeni Şafak, Özgür Gündem gazetesini hedef göstermiş ardından gazeteyi basan polisler gazetenin kapatılmasına dair bir tebligat olmamasına rağmen çalışanları darp ederek gözaltına almıştı.

Akit’in haberiyle ilgili açıklama yapan Evrensel gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat şunları söyledi:

“Evrensel, gücünü gerçeği söylediğini bilmekten alıyor

Akit gazetesi ‘PKK sözcüsü Evrensel Kapatılıyor’ başlığıyla operasyonel bir haber yaparak, bugün bir kez daha basın meslek ilkeleri açısından asla kabul edilemeyecek mesleki bir suça imza atmıştır. Şu ana kadar gazetemiz hakkında süren davalar dışında gazetemizin kapatılacağına dair tarafımıza iletilmiş herhangi bir tebligat bulunmuyor. Akit kaynak belirtmediği bu haberiyle ya devletin belli birimlerinden aldığı bilgilerle gazetemizin kapatılmasına ilişkin bir zemin hazırlamaya çalışmıştır ya da Evrensel’in kapatılması gerektiğini düşünen bir yayın politikasıyla hareket ederek bir gazetenin yıpratılması ve kapatılması için harekete geçmiştir. Akit’in haberinin başlığına da yansıyan “PKK sözcülüğü” gibi bir ithamın tarafımızdan kabul edilmesi asla düşünülemez. Akit mesnetsiz bir biçimde atılan 11 binden fazla öğretmeni manşetimize taşıdığımız için bizi PKK sözcülüğü yapmakla suçluyor. Akit o öğretmenlerimizi atanların gazetesiyse, Evrensel de o öğretmenlerin sesidir ve hep öyle kalacak. Bugün de gazetemizin sürmanşetinde yer alan tutuklu Yazar Aslı Erdoğan’ın ifade ettiği gibi gazetemiz Evrensel, gücünü gerçeği söylediğini bilmekten alıyor. Akit gibi gazeteler ülke halklarına ağır bedeller ödeten savaşın devamını savunurken, Evrensel akan kanın durması ve Türkiye halklarının hak ettiği barışa ulaşması için çaba gösterdi, dik durdu ve bundan sonra da halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkını savunarak, barışın tesisine katkı yapmayı amaçlayan haberciliğe devam edecektir.

#Evrensele Dokunma”

Evrensel gazetesinin hedef gösterilmesinin ardından Yeni Akit’e ve iktidarın muhalif medyaya yönelik saldırılarına karşı tepki büyürken, sosyal medyada #Evrensele Dokunma etiketi ülke gündemine girdi.