Ailesi Zoraki HDP önünde eylem yapıyordu: Öcalana Yönelik Tecriti protesto etmek için kendini ateşe veren Mehmet Akar vefat etti.!

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde bulunan tarihi Keçi Burcu’nda dün akşam saatlerinde kendini ateşe veren gencin, 2019 yılında “dağa kaçırıldığı” iddia edilen ve ailesi tarafından daha sonra zorla evlendirilen 25 yaşındaki Mehmet Akar . olduğu öğrenildi. Gece geç saatlerinde yaşanan olay sonrası bölgeye çok sayıda polis ve sağlık ekibi sevk edildi. Akar, sağlık ekipleri tarafından Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırıldı.

Tedavi altına alınan Akar, hayatını kaybetti.

MEKTUBU ORTAYA ÇIKTI

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, M.A.’ya ait olduğu belirtilen bir mektup da ortaya çıktı. Mehmet Akar mektubunda PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride karşı eylemi yaptığını belirtti.

HDP ÖNÜNE GİDEN İLK AİLEYDİ

Mehmet Akarın annesi Hacire Akar, oğlunun “dağa kaçırıldığı” iddiasıyla 22 Ağustos 2019 tarihinde Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne giderek, kayıp müracaatında bulunmuştu. Yaptığı müracaat ardından HDP Diyarbakır İl Örgütü binası önünde giden anne Akar, oğlunun parti binasına girdikten sonra bir daha çıkmadığını ve buradan dağa kaçırıldığını iddia ederek, HDP’lileri suçlamıştı ve oturma eylemine başlamıştı.

Annesinin eylemi sonrası 23 Ağustos 2019’da tarihinde Mezopotamya Ajansı’na (MA) ulaşan Mehmet Akar, hakkındaki haberler ve ailesinin başlattığı oturma eylemini kınayarak, evden ayrılmasının sebebinin halasının torunuyla zorla evlendirilmek istendiğinden kaynaklı olduğunu belirtmişti.

Ailesinin kaçırıldığına dair iddiaların asılsız olduğunu o dönem belirten M.A, “Hiç kimse beni kaçırmadı, HDP ile hiçbir alakası yok. Ailemin orada durması bile yanlış. Aileme de belirttim; ailemi sildim. ‘Sizinle hiçbir ilişkim alakam yok’ dedim. Hiçbir yere de gitmedim, buradayım. Kesinlikle onlara gitmeyeceğim. Hiç kimseyi suçlamasınlar, ben kendi irademle evden çıktım. Kimse beni yönlendirmediği gibi kimse beni bir yere göndermedi. Hiçbir yere gitmedim, buradayım. Ailemin orda oturma eylemi sürdürmesi de yanlış bir şey. HDP ile hiçbir alakası yok. Ben kimseye bağlı değilim. Kendi başıma evden çıktım. Ailem kimseyi suçlamasın. Ailemle görüşmeyeceğim. Kendi yaşamımı seçebilirim. Ailemin zorla evlendirmesini kabul etmiyorum” şeklinde konuşmuştu.

8 GÜN GÖZALTINDA TUTULDU, SERBEST BIRAKILDIKTAN SONRA EVLENDİRİLDİ

Mehmet, röportajından bir gün sonra da gözaltına alınmış ve 8 gün boyunca Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nde tutulmuştu. Akar, 8 günlük gözaltı sonrası “elektronik kelepçeli” ev hapsi ile serbest bırakılmıştı.

Akar, daha sonra iddia ettiği gibi ailesi tarafından 19 Ekim 2019’da evlendirilmişti. Düğüne, İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce ve eski Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, eski Sur Kaymakamı Abdullah Çiftçi ve AK Parti eski İl Başkanı Süleyman Serdar Budak da katılmıştı