AİHM, taş atan çocuk için ‘makul tepki’ dedi..!

AİHM, 2008 yılında katıldığı bir eylemde taş attığı için 11 yıl 4 ay hapse mahkum edilen çocuğa ilişkin verilen kararı bozdu. Gösteri yürüyüş hakkının engellenemeyeceğine, tepkinin “makul” olduğuna dikkat çeken AİHM’in kararı benzer davalar için emsal teşkil edecek.
Gazete Karınca’dan Hülya Emeç’in haberine göre, kamuoyunda “taş atan çocuklar” olarak bilinen, yaşlarından iki kat fazla ceza verilen çocuklarla ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden (AİHM) çıkan yeni bir karar, emsal nitelikte.
11 YIL 4 AY CEZA VERİLMİŞTİ
Öcalan’ın Suriye’den çıkarılışının yıl dönümü eylemlerinde 9 Ekim 2008 tarihinde çıkan olaylarda gözaltına alınan Ferit Gülcü, Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 11 yıl 4 ay ceza mahkum edildi.
Bir yılı aşkın tutuklu yargılanan Gülcü, tahliye edilse de bir yıl sonra mahkemenin verdiği mahkumiyet kararının ardından tekrar tutuklanarak Balıkesir L Tipi Cezaevi’ne gönderildi.
Gülcü’nün avukatı Muharrem Şahin, mahkumiyet kararını önce Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı. Anayasa Mahkemesi tarafından kısmi ceza indirimi yapıldı.
Ardından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşınan davada emsal karar çıktı. Gülcü’nün avukatı Muharrem Şahin, iç hukuk yollarını tükettikten sonra gittikleri AİHM’den bekledikleri kararın çıktığını söyledi:
“AİHM bütün suçlar açısından, örgüt üyeliği, örgüt propagandası kamu malına zarar vermek ve 2911 sayılı yasaya muhalefetten dolayı verilen cezaların hepsinin, gösteri hakkı çerçevesinde olduğunu ve ceza verilemeyeceği şeklinde karar verdi. Verdiği bu kararı biz mahkeme heyetine ileterek, yeniden yargılanması için başvuru yaptık. Mahkeme de bu talebimizi kabul etti. Müvekkilim Ferit Gülcü daha önce aldığı bütün cezalarından beraat etti.”
Müvekkilinin başka bir suçtan kaynaklı şuan tutuklu bulunduğunu aktaran Şahin, taş attığı için cezaevinde kaldığı süreyi şuan tutuklu bulunduğu cezaya saymak için mahkemeye başvurduklarını söyledi.
AİHM’in, “Güvenlik nedeniyle insanların gösteri yapma hakkı engellenemez” hükmüne atıfta yaptığını aktaran Şahin, şu bilgileri verdi:
“AİHM, ‘İnsanlar gösteri ve yürüyüş yapabilirler bu onların demokratik hakkıdır. Siz güvenlik gerekçesiyle bunu engelleyemezsiniz. Bu nedenle verdiğiniz karar hak ihlalidir. Verdiğiniz karar örgütlenme hakkını ihlal etmektedir. İnsanlar örgütlenebilir, yürüyebilir ve buna tepki gösterebilir’ dedi. Bu çokça konuşulan taş atmanın suç teşkil ettiğine yönelik ise bunu makul bir tepki çerçevesinde değerlendiriyor. Kararla birlikte bu eylemlerin devletin güvenliğini ihlal etmediğini, edemeyeceğini vurguladı.”
AİHM’E BAŞVURULURSA HEPSİNDEN İHLAL KARARI ÇIKAR
AİHM kararının benzer tüm dosyalar açısından kesin olarak emsal teşkil edeceğini vurgulayan Şahin, benzer şekilde ceza almış çocukların bu kararı esas alarak yeniden yargılama talebinde bulunmaları gerektiğini söyledi. Şahin, “Yargılandıkları mahkemeler ilk etapta reddedilebilir. Ama nihai olarak çocukların hepsi benzer bir sonuca ulaşmış olacaklar. Şuan ceza alanların hepsi AİHM’in verdiği bu kararı esas alarak yeniden yargılanma talebinde bulunabilirler. Bunu yaptıkları takdirde mahkemeler bunu esas almak zorundalar” dedi.
2008 ve 2014 yılları arasında taş attıkları için binlerce çocuk tutuklanmı ve çocuklara 11 ile 20 yıl arası cezalar verilmişti.