AİHM sonrası Erdoğan, Demirtaş’ı rehin tutmaktan vazgeçecek mi?

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutukluluğuna ilişkin dava Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Daire’de görülmeye başlandı.
Fransa’nın Strasbourg kentindeki AİHM Büyük Daire’de çarşamba günü görülen duruşmada Demirtaş’ı Prof. Dr. Başak Çalı, Doç. Dr. Kerem Altıparmak, avukatlar Mahsuni Karaman, Benan Molu, Ramazan Demir ve Aygül Demirtaş temsil etti.
Türk hükümetini ise Bonn Üniversitesi Uluslararası Kamu Hukuku Enstitüsü’nden Alman avukat Stefan Talmon savundu.
AİHM’in kararını ilerleyen aylarda açıklaması bekleniyor.
Artı Gerçek yazarı Mehveş Evin, “Selahattin Demirtaş çıkacak mı?” başlıklı yazısında, “Demirtaş’ın olası tahliyesi, diğer tüm siyasi tutukluların, Yüksekdağ’ın, Önder’in, Baluken’in, Kışanak’ın da tutukluluğunu anlamsızlaştıracak” diyor.
AİHM’in duruşması sonrası bu sorunun gündemde olduğunu kaydeden Evin, “Hadi lafı kıvırmayalım, soruyu sokakta sorulduğu gibi, en açık biçimiyle soralım” diyerek, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Demirtaş’ı rehin tutmaktan vazgeçecek mi?” sorusunu yöneltiyor ve ekliyor:
“Herkes biliyor ki, Demirtaş&Yüksekdağ ve HDP’li siyasetçilerinin tutuklanması, Cumhurbaşkanı Erdoğan-MHP lideri Bahçeli’nin kurduğu ittifakın sonucu. Ötesinde, bu ittifakın temeli. Haliyle, Cumhur İttifakı Türkiye’yi yönettiği sürece, ister AİHM Demirtaş’ın haklarının ihlal edildiğine karar versin, ister AB ülkeleri en sert kınamaları yapsın, maalesef pek bir şey değişmeyecek. Türkiye’nin yönetilme biçimi, özellikle 2015’ten bugüne yaşananlar, aksinin mümkün olamayacağını gösteriyor.”
Evin, iktidarın en iyimser ihtimalle, “muhaliflerin ağzına bir parmak bal çalma” taktiği ile hareket edebileceğini ancak Demirtaş tahliye edilse dahi, “özgürlüğün” kısa süreli olma riskinin çok yüksek olduğunu söylüyor.
Zira, AİHM’de avukatlarının savunmasında da, “Yarın tahliye edilse bile, Demirtaş aleyhindeki devam eden siyasi davaların ve soruşturmaların hacmi, kendisini sürekli tutuklanma riski altında yaşamaya mahkûm etmektedir” dendi.
Demirtaş’ın tahliyesi için iktidar kanadında pek bir emare görünmediği mesajını veren yazar, CHP’li Canan Kaftancıoğlu hakkında birkaç eski tweeti yüzünden verilen dokuz yıl sekiz aylık cezayı hatırlatıyor ve soruyor:
“Hâl böyleyken, HDP eşbaşkanlarını, vekillerini tahliye edebilirler mi?”
Erdoğan’ın mevcut yönetim şeklini devam ettireceğini belirten Evin, “Yani tek adam rejimine geçmek ve sürdürmek için ne yaptıysa, nasıl yaptıysa, devam ederek” ifadesini kullanıyor.