Ahmet Şık: Soylu, Erdoğan ve Bahçeli ile birlikte bu işin azmettiricisi..!

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, Ankara’nın Çubuk ilçesinde bir asker cenazesinde lince uğrayan Kemal Kılıçdaroğlu’na ilişkin konuştu. Saldırının azmettiricisinin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli olduğunu ileri süren Şık, ”O yumruk bir arada durma iradesine indirilmiştir. Kemal Bey’e geçmiş olsun ama faşist bloğa karşı olan herkes bilsin ki o provokasyon onlara karşı da yapıldı’’ dedi.
‘SOYLU, ERDOĞAN VE BAHÇELİ İLE BİRLİKTE BU İŞİN AZMETTİRİCİSİDİR’
Medyablok’tan Fırat Yeşilçınar’a konuşan Ahmet Şık, ”Süleyman Soylu ciddiye alınacak biri isim değil. Yaptığı açıklama ise suçunu örtbas etme açıklamasıdır’’ diyen Ahmet Şık şu ifadeleri kullandı:
”Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırı sadece ona yapılmadı. Bu saldırının benzerini Maraş’ta, Çorum’da Sivas’ta gördük. Daha yakın tarihte ise Suruç’tan başlayarak bütün Türkiye’de patlayan bombalarda gördük. En son da Gebze’de annelere saldıran poliste gördük. Karşımızdaki karanlık böyle bir karanlık. Dolayısı ile organize ve bilinçli bir saldırı var. Türkiye’de devletten bağımsız provokasyon yapamazsın. Ayrıca her provokasyonun arkasından da devlet çıkmıştır. 2011’de seçimlerin ardından Silvan’da savaş gördük. 2015’ten sonra da savaş yine diriltildi. Şimdi de iktidar gücünü kaybettiğini anlayınca böyle bir ortam yarattı. Soylu bu işin azmettiricisidir; Erdoğan ve Bahçeli ile birlikte.’’
‘FAŞİST BLOĞA KARŞI OLAN HERKES BİLSİN Kİ…’
Kılıçdaroğlu’na geçmiş olsun dileklerini de ileten Şık, ”Amaçları sadece iktidarı kaybetmek değil, ortaya dökülecek suçlarıdır. O yüzden her şeyi yapabilirler. O yumruk da bir arada durma iradesine indirilmiştir. Kemal Bey’e geçmiş olsun ama faşist bloğa karşı olan herkes bilsin ki o provokasyon onlara karşı da yapıldı” diye konuştu.
’AÇLIK GREVLERİYLE KILIÇDAROĞLU’NA YUMRUK ARASINDA BİR BAĞ VAR’
Kılıçdaroğlu’na yönelik saldırıyla açlık grevleri arasında bir bağ olduğunu savunan Şık, “Kılıçdaroğlu’na atılan yumruk ile açlık grevleri arasında bir bağ var. Onlar en hukuki taleple açlık grevindeler. Orada ayak direten iktidar elbette bu tarz provokasyonların peşinden koşar. Aradaki bağı iyi kurmak lazım. Kimse yoksul çocuklar üzerinden şehitlik edebiyatı yapmasın. Doğrusu ölümlerin olmaması’’ dedi.
‘BİRLİKTELİK GÜCÜNÜN GÖSTERİLMESİ LAZIM’
Şık ‘Bu saldırılar sürer mi?’ sorusuna ise şu yanıtı verdi:
“Bu tarz saldırılar olur mu bilmem ama olmamasını sağlayacak olanlar biziz. Bu birliktelik gücünün sahada gösterilmesi lazım.’’
’SOYLU İSTİFA EDERSE AKP-MHP KOALİSYONU BİTER’
Yaşanan saldırıları 7 Haziran genel seçimleri ile 1 Kasım arasında yaşanan sürece benzeten Şık, ”Eğer geri adım atılırsa 7 Haziran ve 1 Kasım’da yaşadıklarımızı yaşarız. Soylu istifa ederse de eğer MHP ile yapılan koalisyon biter. Bahçeli’nin açıklamaları da bunu gösteriyor. Ben de buna inanıyorum. Davutoğlu ve diğer AKP’lilerin açıklamaları da bunu gösteriyor.’’
‘2020’DE ERKEN SEÇİM OLACAK’
2020 yılı içerisinde erken seçim olacağını da iddia eden Şık sözlerini şöyle noktaladı:
”Seneye bu ülkede bir seçim olacak ve biz o seçime AKP olmadan gideceğiz. AKP ile ilgili çok sayıda suç ortaya saçılacak. AKP içerisinde bir gövde kopacak. MHP koalisyonu bitirecek. Sonrasında da bunları yargılayacak bir yargı inşa etmemiz gerekecek.”
Sri Lanka saldırılarını IŞİD üstlendi..!
Sri Lanka’da Paskalya gününde kiliselerle otelleri hedef alan ve 321 kişinin hayatını kaybettiği saldırıları IŞİD üstlendi.
Sri Lanka’da Paskalya gününde kiliselerle otelleri hedef alan ve 321 kişinin hayatını kaybettiği katliamla ilgili soruşturma sürüyor. Mecliste konuşma yapan Sri Lanka Savuınma Bakanı Ruwan Wijewardene, saldırının Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinde düzenlenen ve camileri hedef alan ırkçı saldırıya ‘misilleme’ amacıyla tasarlandığını söyledi.
Reuters, Sri Lanka polisinin gözaltına aldığı 24 kişinin arasında bir de Suriyelinin olduğu bilgisini okuyucularına duyurdu.
ULUSLARARASI BAĞLANTI ŞÜPHESİ DOĞRULANDI
Pazartesi günü hükümet sözcüsü Rajitha Senaratne, saldırıların arkasında İslamcı grup Ulusal Tevhid Cemaati’nin (NTJ) olduğundan şüphelendiklerini söylemişti.