Ağır hasta ve engelli iki tutsak kardeşin serbest bırakılması çağrısı..!

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu, hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek amacıyla her hafta düzenledikleri “F Oturumu” eyleminin 566’ncısını dernek binası önünde gerçekleştirdi. Açıklamaya birçok insan hakları savunucusu ve hasta tutulu yakınları katıldı. Bu haftaki eylemde Diyarbakır T Tipi Yüksek Güvenlikli Hapishanesi’nde bulunan hasta ve engelli tutuklu Fırat Nebioğlu ile Antalya S Tipi Kapalı Hapishanesi’nde bulunan hasta ve engelli tutuklu Emrah Nebioğlu kardeşlerin durumuna dikkat çekildi. Açıklamayı İHD İstanbul Şubesi üyesi Mukaddes Şamiloğlu yaptı.
Adalet Bakanlığı’nın hasta tutuklular için çıkardığı genelgeye değinen Şamiloğlu, genelgeye rağmen kimi hasta tutukluların serbest bırakılmadığını belirtti. Çıkarılan genelgeden hemen sonra AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “28 Şubat” davasında müebbet hapis cezasına çarptırılan 87 yaşındaki İlhan Kılıç ile 75 yaşındaki Kenan Deniz ve adli tutuklu olan Osman Kartal’ın cezasını kaldırdığını aktaran Şamiloğlu, tutuklular arasında yapılan ayrımcılığı yanlış bulduklarını ifade etti.
Şamiloğlu sözlerine hasta ve ağır engelli tutuklular Fırat Nebioğlu ve Emrah Nebioğlu kardeşlerin durumunu paylaşarak devam etti. Fırat Nebioğlu’nun 7 yıldır tutuklu olduğunu ve böbrek yetmezliği, ağır görme ve işitme kaybı, felç ve kronik hastalıkları nedeniyle yüzde 60 engelli olduğunu aktaran Şamiloğlu, Nebioğlu’nun böbrek yetmezliği nedeniyle diyalize bağlı olduğunu ve hayatta kalabilmesi için bugüne kadar yaptığı 3 böbrek nakli başvurusunun sonuçsuz kaldığını ifade etti.
Gelinen aşamada Nebioğlu’nun 6 aydır tedaviye cevap vermediğini bu sebepten dolayı infazının ertelenmesi için ATK’ye sevk edildiğini belirten Şamiloğlu, ATK’nin oy birliğiyle “cezaevinde kalabilir” raporu verdiğini hatırlattı. Şamiloğlu, “Adli Tıp 3. İhtisas Kurulu, neredeyse klinik hiçbir değerlendirme yapmadan sadece eski raporların özetini çıkartarak, 14 Mart 2022 tarihinde hasta mahpusun tedavisine hapishane şartlarında devam edebileceği kararı almıştır. Oysa bu değerlendirmelerin Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği engellilik sınıflamasını kullanarak hasta mahpusların yalnızca mevcut hastalığı değil; bulunduğu koşullar, hastalığın neden olduğu sorunlar, hastalığın gündelik yaşantıya etkisi ve aldığı sosyal desteğin hastaya özgü ve gerçeğe yakın olarak yapılması gerekmektedir” dedi.
Nebioğlu’nun sağlık sorunlarından kaynaklı haftada 2 gün hastaneye diyalize götürüldüğünü kaydeden Şamiloğlu, Nebioğlu’nun durumun çok ağır olduğunu aktararak, “Batman Eğitim Araştırma Hastanesi Sağlık Kurulu durum bildirir raporu ile Fırat Nebioğlu’na uygun donör adayı bulunduğu kayıt altına alınmıştır. Hastaneye yapılan başvuru sonucunda raporun bir sureti aileye teslim edilmiş. İlgili rapor doğrultusunda Fırat Nebioğlu’nun yaptığı sevk talepleri hapishane idaresi tarafından yanıtlanmamıştır. Avukatı hapishane savcılığı üzerinden yeniden talepte bulunmuş, savcılık sevk işlemlerinin başladığını şifahen belirtmiş olsa da Fırat Nebioğlu halen sevk edilmemiş, sevk edileceğine dair resmi bir yanıt alamamıştır” dedi.
Yüzde 94 engelli
Diğer bir kardeş olan Emrah Nebioğlu’nun da durumunu anlatan Şamiloğlu, Nebioğlu’nun başına isabet eden kurşun nedeniyle felç kaldığını ve yüzde 94 engelli olduğunu belirtti. Nebioğlu’nun felç ve yaralanmaya bağlı olarak ciddi kas gücü kaybı, göz kayması, işitme kaybı ve yüksek tansiyon sorunları yaşadığını, bundan kaynaklı ciddi bir tedavi ve bakıma ihtiyaç duyduğunu aktaran Şamiloğlu, Nebioğlu’nun tek başına yaşamını sürdüremeyeceğinden dolayı serbest bırakılması çağrısında bulundu.