Ağır hasta tutsak Kemal Özçelik’in serbest bırakılması istendi.!

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu, hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek için her hafta düzenledikleri “F Oturumu” eyleminin 535’incisini dernek binalarının önünde gerçekleştirdi. Bu haftaki eylemde, Tekirdağ 1 No’lu F tipi Hapishanesi’nde tutulan hasta tutuklu Kemal Özçelik’in sağlık durumuna dikkat çekildi. Bu haftaki açıklamayı Hatice Onaran okudu.
Onaran, Özçelik’in sağlığına ilişkin şu bilgileri paylaştı: “65 yaşındaki Kemal Özçelik; ileri derecede Kalp yetmezliği, Hipertansiyon, Diyabet, göz damarlarındaki tıkanıklığa bağlı görme kaybı, yaygın ödem, solunum yetmezliği, unutkanlık, böbreklerde fonksiyon kaybı ve taş, vücutta yaygın ve sürekli ağrı, yürüme ve uyuma güçlüğü gibi ciddi problemler yaşamakta, düzenli ilaç kullanmakta, mevcut hastalıkları nedeniyle düzenli tedavi, bakım ve kontrol altında tutulması gerekmektedir. Kemal Özçelik 2003 yılında geçirdiği ağır kalp krizinin ardından Bypass ameliyatı geçirmiş ve 3 damarı değiştirilmiştir. Düzenli ilaç kullanması ve Kardiyoloji bölümünde düzenli kontrol altında tutulması gereken Özçelik’in, Covid 19 Pandemisi sürecinde düzenli kontrolleri yapılamamış, tedavisi aksamıştır. Yakın zamanda yapılan muayenesinde ise kalbinin kan pompalamakta daha fazla zorlandığı belirlenmiş, gelişen dolaşım bozukluğunun da etkisi ile vücutta yaygın ödem oluşmuştur. Yaygın ödem nedeniyle el ve ayaklarda oluşan şişmelere bağlı olarak yürüme ve oturma güçlüğü çekmektedir. Akciğerlerinde su toplanmasına bağlı olarak ayrıca nefes almakta, uyumakta ve yatmakta da zorlanmaktadır.
Özçelik, akciğerlerinin su toplamasına bağlı nefes darlığı nedeniyle yatamadığından sandalyede oturarak uyumaya çalışmaktadır. Ayrıca, Özçelik koltuk değneği veya bir kişinin yardımı olmadan yürüyememekte, kaldığı hücrede merdivenleri inip çıkmada zorluk yaşamaktadır. Kemal Özçelik hastalıkları ve hastalıklarına bağlı rahatsızlıkları nedeniyle tek başına kişisel ihtiyaçlarını dahi karşılayamamaktadır.”
Avukatların hasta tutsak Kemal Özçelik için 11 Mayıs ve 7 Haziran tarihlerinde en yakın Adli Tıp Kurumu (ATK)’na sevk edilerek infazının ertelenmesini talep ettiğini ayrıca 10 Haziran 2022 tarihinde Anayasa Mahkemesi(AYM)’ne başvurusu yaptıklarını belirttiklerini söyleyen Onaran, “535. F Oturması kapsamında bu hafta ‘hasta mahpus Kemal Özçelik ve bütün hasta mahpusların serbest bırakılarak sağlık ve yaşam haklarının korunması’ için yetkilileri göreve, kamuoyunu duyarlılığa çağırıyoruz” dedi.
Eylem, “Kemal Özçelik serbest bırakılsın”, “Hasta mahpuslar serbest bırakılsın”, “tedavi haktır engellenemez” sloganlarıyla sona erdi.