Af Örgütü’nden Nesrin Sutude İçin İmza Kampanyası..!

İran’da idam cezasına karşı çıkan insan hakları savunucusu avukat Nesrin Sutude, 12 Mart 2019 Salı günü 38 yıl hapis ve 148 kırbaç cezasına çarptırıldı.

Başörtüsü takmanın zorunlu olmasına karşı tavrıyla tanınan Sutude’nin avukatı, 2010-2013 yıllarında da siyasi tutuklu olan Sutude’nin “devlet aleyhine bilgi yaymak”, “İran’ın dini liderine hakaret etmek” ve “ajanlık” suçlarından hüküm giydiğini açıkladı.

Af Örgütü: “Nesrin için harekete geçin”

Uluslararası Af Örgütü, Sutude’nin serbest bırakılması için imza kampanyası başlattı. Kampanya çağrısında şöyle denildi:

“Sutude, İran’ın istismar edici zorunlu başörtüsü yasasını protesto eden kadınları savunması ve ölüm cezasına karşı çıkan açıklamaları nedeni ile adil olmayan yargılamalar sonucu suçlu bulundu.

“Barışçıl insan hakları faliyetleri nedeni ile suçlanan Nesrin için harekete geçin! İran yetkililerine insan haklarını savunmanın suç olmadığını söyleyin.”

TIKLAYIN – İmza Kampanyasına Destek Olun

Ne olmuştu?

Nesrin Sutude, 13 Haziran 2018’de Tahran’daki evinde tutuklanarak Evin Cezaevi’ne götürüldü ve o günden beri kadınlar koğuşunda tutuluyor.

Sutude’nin kendi seçtiği avukatına erişimi, tutuklandıktan sonraki dört ay boyunca engellendi.

Sutude, tutuklandıktan sonra iki kez açlık grevi yaptı. Ağustos 2018’de cezaevinden yazdığı bir mektupta, keyfi olarak gözaltında tutulmasını ve ailesi ile arkadaşlarına uygulanan hukuki baskıları protesto etmek için açlık grevi yapacağını bildirdi.

Bu mektupta, arkadaşı ve insan hakları savunucusu Ferhat Meysami’nin tutuklanmasına da atıfta bulundu.

Kasım 2018’de İran yetkililerinin Ferhat Meysami’yi gözaltında tutmaya devam etmesini ve eşi Rıza Handan’ı tutuklamalarını protesto etmek için bir kez daha açlık grevi yaptı. Nesrin Sutude’nin eşi Rıza Handan 4 Eylül 2018’de tutuklanmıştı.

Meysami ve Handan, “sistem karşıtı propaganda yaymak” ve “ulusal güvenliğe karşı suç işleme amacıyla toplanmak ve işbirliği yapmak” suçlarından mahkum edildi ve zorunlu başörtüsüne karşı yürütülen mücadeleye destek oldukları için her birine toplam altı yıl hapis cezası verildi.

Avrupa Parlamentosu, 2012’de başka bir hapis cezası nedeniyle Evin cezaevinde tutulan Nesrin Sutude’ye, İranlı yönetmen Cafer Penahi ile birlikte Saharov Düşünce Özgürlüğü Ödülü vermişti.

Uluslararası Af Örgütü, bu para ödülünün Nesrin Sutude’ye hiçbir zaman ulaşmadığını öğrendi.