ABD Doğu Avrupa Ülkelerine Silah sevkiyatı yaparak Rusyayı Kuşatıyor?

Reuters’ın haberine göre, geçtiğimiz hafta ABD askeri ekipmanlarının Almanya’ya sevkiyatı başladı. 2016’nın Temmuz ayında Varşova’da gerçekleştirilen NATO Liderler Zirvesi’nde alınan kararlar kapsamında, Doğu Avrupa ve Baltıklar’da başlatılan yeni askeri yapılanma süreci erkene alınırken, Obama yönetiminin görevi devretmesine günler kala, süreç hız kazandı.

ABD’li yetkililer geçtiğimiz haftalarda Rusya’nın ABD seçimlere müdahale etmesini de gündeme getirirken, ‘Rusya saldırganlığı’na karşı Baltıklarda ABD güvenliğinin tesis edileceği ifade edilmişti. ABD ile Rusya arasındaki gerginlik Varşova toplantısının kararlarının yürürlüğe konmasıyla birlikte tırmanırken, ABD seçimlerine yönelik gerçekleştirildiği iddia edilen siber saldırıları gerekçe gösteren ABD, 35 Rus diplomatı sınır dışı etmiş ve Rus FSB ve GRU istihbarat ajanslarına yaptırım kararı almıştı.

AVRUPA’DA ÜÇÜNCÜ TUGAY İÇİN 3.4 MİLYAR DOLAR TAHSİS EDİLECEK

2014 yılında Rusya’nın Kırım’la birleşmesi ve Ukrayna’da ABD’nin istediği istikrarı elde edememesi üzerine Rusya’nın artan ekonomik, siyasi ve askeri gücü karşısında bu durumu bir tehdit olarak gören NATO güçleri güvenliği gerekçe göstererek “önlem” hamleleriyle gerilimi tırmandırmaya devam ediyor.

Bu bağlamda geçtiğimiz hafta, ABD Silahlı Kuvvetleri Avrupa Komutanlığı’ndan General Philip Breedlove, ABD’nin askeri sevkiyatını, Kremlin’in politikalarına karşı başarılı bir planla sürdürülmekte olduğunu ifade etti. Alınan kararlar doğrultusunda, ABD’nin şimdiden 4,200 birlik, 250 tank, obüs, askeri ekipman ve ek olarak 1 700 aracı bölgeye tesis edeceği kaydediliyor.

Avrupa’ya üçüncü bir tugayın konuşlandırılacağı ifade edilirken, ABD’li yetkililer, 2017 yılında, askeri silah ve ekipmanlara 3.4 milyar dolar tahsis edeceklerini kaydetti. Açıklanan bu meblağ ise, ABD’nin 2016 yılı bütçesine kıyasla dört kat artırılmış durumda.

KALİNİNGRAD BÖLGESİNE ABD BİRLİKLERİ YERLEŞTİRİLECEK

Fort-Russ’ta yer alan röportajda ise “Pentagon’un planlarının Kremlin tarafından ani ve keskin bir tepki” ile karşılandığı ifade ediliyor. Öte yandan Varşova Zirvesi’nde alınan kararların Şubat 2017 yılında yürürlüğe konması gerekirken sürecin Obama yönetimi tarafından erken başlatıldığı kaydediliyor. Fort-Russ’a konuşan Andrei Polunin, söz konusu taktik tabur gruplarının daha kolay ve hızlı konuşlandırılabileceğini; bu altyapıya sahip olduğunu ifade ediyor ve bu askeri birliklerin Avrupa’da oluşturulan en üst kapasitedeki oluşum olacağının altını çiziyor. Bu bağlamda, ABD, Kaliningrad bölgesi sınırlarında, iki hafta gibi bir süre içerisinde en güçlü ve vurucu gücünü yaratmış olacak.

Polunin, buna karşılık Rusya’nın Litvanya ve Letonya sınırlarında iki tank birliği konuşlandırmasının en iyi seçenek olduğunu belirtiyor: “NATO’nun hiç şüphesi olmasın; bölgede nükleer silah kullanmamıza gerek bile kalmadan kendilerini yok edebiliriz.”

TRUMP, OBAMA YÖNETİMİNİN HAMLESİNE KARŞI GELEMEZ

Obama yönetiminin Doğu Avrupa’da güvenliği artırmasına karşılık Trump’ın geri adım atması olasılığına ilişkin ise, Polinin şunları kaydediyor: “Obama bunu engellemek için elinden gelen herşeyi yapıyor. Planlar Şubar ayına ertelenseydi; 20 Ocak’ta başa geçecek olan Trump, Putin’le gerçekleştireceği görüşmeler sonrası birliklerin transferini erteleyebilirdi ya da tamamen yürürlükten kaldırabilirdi. Ancak şimdi Trump birlikleri geri çekemez.”

Polinin, teorik olarak, Doğu Avrupa’da artırdıkları güç aracılığıyla ABD’nin Suriye için pazarlığı dayatabileceği olasılığına da vurgu yapıyor. Ancak böylesi bir karar, Polinin’e göre başarısız bir hamle olur; nitekim ABD’nin Çin’e karşı direnecek ya da Orta Doğu’daki sorunları çözecek gücü kalmadı. Bu nedenle yeni yönetimin, Rusya-ABD gerilimi üzerinde daha fazla kafa yorması gerekiyor.