8432 gözaltı, 2360 tutuklama: “HDP’siz TBMM, referandum, siyaset isteniyor”..!

HDP Hukuk ve İnsan Haklarından Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında “siyasi intikam” amacı taşıdığını söylediği operasyonların ardından HDP Hukuk Komisyonu’nun elindeki son güncel verileri paylaştı.

Tuğluk’un aktardığına göre;

22 Temmuz 2015 tarihinden bu yana 8 bin 432 HDP’li gözaltına alındı, 2 bin 360’ı tutuklandı.

2 eş genel başkan, 12 vekil, 3 Merkez Yürütme Kurulu ve 3 Parti Meclisi üyesi tutuklandı.

21’i HDP’li, 17’si DBP’li olmak üzere 38 il; 44’ü HDP’li, 42’si DBP’li 86 ilçe eş başkanı tutuklandı.

62 belediye eş başkanı tutuklandı, 57 belediye eş başkanı görevden alındı, 43 belediyeye kayyum atandı. 10 belediye eş başkanı halen gözaltında.

Son iki ayda bin 831 gözaltı, 360 tutuklama oldu.

Son 4 günde 16’sı il eş başkanı olmak üzere 434 HDP’li gözaltına alındı.

Son 4 günde 6 il, 4 ilçe binası, 1 mahalle temsilciliği basıldı, silahlı-taşlı saldırıya uğradı, kundaklandı.

“Siyasi intikam, siyasi kırım, diktatörlük”

Parti binalarına yapılan baskınlarda resmi evraklara el konulduğunu ve siyasi faaliyetlerin açıkça engellenmeye çalışıldığını aktaran Tuğluk, operasyonlar için “siyasi intikam” ve “siyasi kırım” nitelemesini kullandı, AKP’ye “Gücü yetiyorsa HDP ile siyasi mücadele yürütsün. Bunu yapamadığı için tutuklamalara yöneliyor” dedi.

Saldırıların sorumlusunun doğrudan Tayyip Erdoğan olduğunun altını çizen Tuğluk, “Tek adam rejimine karşı olduğumuz için bu saldırılara maruz kalıyoruz. Tek adamlık, diktatörlüktür” dedi.

“HDP’siz Meclis, referandum ve siyaset alanı istiyorlar”

Beşiktaş’ta 37’si polis 7’si sivil 44 kişinin yaşamını yitirdiği katliamı kınayan Tuğluk, patlayan bombalardan AKP’yi sorumlu tuttu:

HDP barıştan ve yaşamdan yanadır. Patlayan bombaların sorumlusu kimdir? Neden çözümü tartışmıyoruz ve bu bombalar patlıyor? Patlayan bombaların sorumluluğu hükümettedir. Gerekli engellemeyi beceremeyenler sorumludur. İlgili bakanlar istifa etmelidir. Sorumluluğu partimize yüklemek akıl kârı değildir. Bu olayları gerekçe göstererek, HDP’siz bir meclis yaratmak ve referandum yapmak istiyorlar.

Halk barış istiyor, bizler de halkımızın bu çağrısına dönük politika yürütüyoruz. HDP’ye operasyon yapmak barışı ıskalamaktır. Ne yazık ki bu politikaları yürüten de bu ülkenin cumhurbaşkanıdır.

AKP, CHP ve MHP genel başkanlarının Çankaya Köşkü’ndeki zirvesini de eleştiren Tuğluk, 6 milyon oy almış HDP’nin siyaset alanı dışına itilmeye çalışıldığını, bunun milli bir cephe yaratılarak yapıldığını dile getirdi.