70 yaşındaki hasta tutsak Mehmet Ali Çelebi tahliye edilsin..!

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu, hasta tutsakların durumuna dikkat çekmek amacıyla her hafta yaptığı açıklamanın 491. haftasında Sincan 3 Nolu L Tipi Kapalı Hapishanesi’nde bulunan 70 yaşındaki hasta tutuklu Mehmet Ali Çelebi’nin durumuna dikkat çekti.

Çelebi’nin sağlık durumuna dair açıklama İHD Şube Yönetim Kurulu üyesi Ferit Barut tarafından yapıldı. 70 yaşındaki hasta tutuklu Mehmet Ali Çelebi’nin durumuna dikkat çeken Barut, Bolu F Tipi Kapalı Hapishanesi’nde tedavi amacıyla Sincan 3 Nolu L Tipi Kapalı Hapishanesine sevk edilen Çelebi’nin kronik böbrek yetmezliği, kan kanseri, yüksek tansiyon hastası olduğunu paylaştı. Barut, “Haftada 3 defa diyalize giren ve kan kanseri nedeniyle kemoterapi tedavisi gören Çelebi, tek başına yaşamını sürdüremeyecek durumda olmasına rağmen infaz ertelemesi taleplerine halen olumlu yanıt verilmemiştir. Hapishanede tutulduğu her gün Çelebi’yi ölüme yaklaştırmaktadır” ifadelerini kullandı.

İNFAZ ERTELEMEYE CEVAP YOK

Çelebi’nin ailesiyle yaptığı son telefon görüşmesinde kendisine kan kanseri teşhisi konulduğunu aktardığını belirten Barut, hapishane reviriyle temas kuran vasisinin Çelebi’nin kan kanserine yakalandığı ve kemoterapi tedavisine başlandığını teyit ettiğini paylaştı. Barut, “Mahpusun durumunu bildirmesi sonrasında Derneğimiz ve kanser teşhisi sonrası avukatı aracılığıyla tedavi maksadı ile infaz ertelemesi talep edilmiş, ancak bu taleplere halen bir yanıt verilmemiştir” dedi.

GEREKLİ ADIMLAR ATILMALI

Çelebi’nin haftada 3 gün diyalize girmesinin yanı sıra kemoterapi aldığını ve pek çok rahatsızlığının olduğunun altını çizen Barut, bu nedenlerle Çelebi’nin hapishanede yaşamının sürdürebilmesinin imkansız olduğunu vurguladı. Kanser tedavisinin hapishanede yapılmasının imkansız olduğunu dile getiren Barut, şunları söyledi: “Hapishanenin olumsuz koşulları, yeterli beslenme ve hijyen imkanlarından yoksunluk ve tek başına yaşamını devam ettiremeyecek halde olmasına rağmen hapishanede tutulmaya devam edilmesi Çelebi’nin yaşamını tehdit etmektedir. Mehmet Ali Çelebi hakkında acilen ceza infazının ertelenmesi kararı verilerek serbest bırakılması ve dışarıda daha sağlıklı koşullarda tedavisinin yapılması için gerekli adımların atılması sağlanmalıdır.”

YETKİLİLERİ SORUMLULUĞA DAVET ETTİ

İnsan hakları savunucuları olarak Çelebi’nin tedavisi önündeki engellerin kaldırılmasını ve tedavisi için infaz erteleme kararının verilerek serbest bırakılmasını istediklerini ifade eden Barut, hasta mahpusların sağlığa erişim hakkı önündeki engellerin kaldırılması için yetkilileri sorumluluğa, kamuoyunu da duyarlılığa davet etti.

ÇELEBİ İÇİN ANKARA’DA DA AÇIKLAMA YAPILDI

Ankara’da da Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, eylemlerinin 363. haftasında Mehmet Ali Çelebi’nin durumuna dikkat çekti. İHD Şube binasında düzenlenen basın toplantısında Çelebi’nin bir an önce tahliye edilmesi istendi.