70 işçi işten atıldı Asen Asen Alüminyum protestoda Birleşik-Metal-İş Başkanı Serdaroğlu: Bu kirli ayak izlerini bu ülkeden atmamız gerekiyor..!

Asen Alüminyum’da Birleşik Metal-İş’e üye oldukları için işten atılan işçilerin sayısı 70’i aştı. İşten atmaların sürdüğü Asen Alüminyum önünde konuşan DİSK Genel Sekreteri ve Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, “Bu bölgede bir şeyler oluyor. Birileri, birilerinin kulağına fısıldıyor. DİSK’in bu bölgede örgütlenmesinin önüne geçilmeye çalışılıyor”dedi.

Dilovası Makine İhtisas OSB’de bulunan Asen Alüminyum’da Birleşik Metal-İş Gebze 1 No’lu şubede sendikalaştıkları için işten atılan işçiler mücadelelerini sürdürüyor. Fabrika önünde yapılan açıklama öncesi “Asen işçisi yalnız değildir”, “Yaşasın sınıf dayanışması” ve “İş ekmek yoksa barış da yok” sloganları atıldı. Açıklamaya; Birleşik Metal-İş Gebze 2 No’lu Şube, Birleşik Metal-İş Kartal 1 No’lu Şube, DİSK Nakliyat-İş, DİSK Gıda-İş, Türk-İş’e bağlı Tekgıda-İş, Eğitim Sen, Eğitim-İş, Emek Partisi, Sol Parti, DİP, UİD-DER ve Umut-Sen’in destek verdi.

Fotoğraf: Hasret Gültekin Kozan / Evrensel

PATRON VEKİLİ HAVAYA ATEŞ ETTİ

Burada konuşan Birleşik Metal-İş Gebze 1 No’lu Şube Başkanı Selçuk Çiftçi, patronun işçilerin gözünü korkutmak için türlü yollara başvurduğunu söyledi. Bir patron vekilinin işçilerin örgütlenmesinin önüne geçmek için fabrikada havaya ateş dahi açtığını söyleyen Çiftçi, “Hepinizin bilmesini istediğim bir gerçek var. Biz örgütlenme çalışması yaptığımız günlerde, geçtiğimiz hafta pazar günü bu fabrikanın avlusunda Hıfsullah Kucur adında sevkiyat amiri, havaya tüfekle ateş ederek üyelerimizi korkutmaya çalışmıştır. Artık baskının, şiddetin, aymazlığın nasıl bir noktaya geldiğini açıklayacak bir pratiği olamaz patronların” dedi.

“DİSK’İN ÖRGÜTLENMESİNİN ÖNÜNE GEÇİLİYOR”

DİSK’in Gebze bölgesinde örgütlenmesinin önüne geçilmeye çalışıldığını söyleyen Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ise, “Valiye gidiyoruz anlatıyoruz. Baldur, Mitsuba ve diğer işyerleriyle ilgili. Ey Kocaeli Valisi, hukuksuzluklara göz yumma diyoruz. İşçinin içeride iki saat beklemesine tahammül etmiyorsunuz. Yüzlerce işçinin bu krizde, insanların maaşla bile geçinemediği bir dönemde işsiz kalmasına göz yumuyorsunuz. Niye işsiz kalıyor, anayasal hakkını kullandığı için… Çalışma Bakanlığına gittik, onlara da anlattık. Yaptırmayın bunları dedik, bu ülkenin anayasasını paspas etmeyin bunlara dedik, işte yine paspas ettiler anayasayı. Bunun vebali de, suçlusu da siz olacaksınız. Çünkü burada anayasal hakkını kullanan bir işçiye tahammülsüzlük had safhaya gelmiş durumda. Bu bölgede, sadece bu şirket değil, bir şeyler oluyor. Birileri, birilerinin kulağına fısıldıyor. DİSK’in bu bölgede örgütlenmesinin önüne geçilmeye çalışılıyor” diye konuştu.

Yönetenlere seslenen Serdaroğlu, “Bir kez işçinin yanında olun. Hep fabrikaları korumak, hep sermayeyi korumak, grevleri yasaklamak, toplu sözleşmeleri, örgütlenmeleri engellemeye çalışmak sizi nereye ulaştıracak?

Bu ülkeyi itibarsızlaştırmayın, bu görüntüler bu ülkeyi itibarsızlaştırır. Bu güzelim ülke bu tür çirkin saldırılara layık bir ülke değil. İşte onun içindir ki, bu ülkeye artık bizim sahip çıkmamız gerekiyor. Bu kirli ayak izlerini bu ülkeden atmamız gerekiyor hep birlikte” dedi.