480. F Oturması: Naif İşçi serbest bırakılsın!

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu sosyal medyadan gerçekleştirdiği 480. F Oturması’nda hasta tutsak Naif İşçi’nin serbest bırakılmasını istedi.

480. F Oturması: Naif İşçi serbest bırakılsın!..!

Saat 13.30’da paylaşılan videoda basın metnini komisyondan Meral Nergis Şahin okudu. Hapishanelerde özellikle hasta mahpusların yaşadığı hak ihlallerine değinen Şahin, Naif İşçi hakkında şunları söyledi:

“Halen Bandırma T Tipi hapishanesinde tutulan, 11 yıllık mahpus 25 yaşındaki Naif İşçi, bacağındaki rahatsızlık dışında mide hastalıkları ve anemi ile de mücadele etmekte, aşırı kilo kaybı nedeni ile tek başına hayatını sürdürmekte zorlanmaktadır.

Kimlik yaşına göre 4 yaş küçük olan Naif İşçi, 8. Sınıf öğrencisiyken, örgüte yardım etmekle suçlanarak gözaltına alınmış, kemik yaşının belirlenmesi için hastaneye sevk edilmesi talebi mahkeme tarafından kabul edilmemiş, adil yargılanma hakkının ihlal edildiği bir yargılama sonrasında, suç vasfı ağırlaştırılarak 24 yıl hapis cezasına çarptırılmıştır.

Naif İşçi, gözaltına alınmadan evvel geçirdiği bir trafik kazası sonrasında henüz yaraları dahi iyileşmeden tutuklanarak hapishaneye konulmuştur.”

Tutuklandıktan sonra da hastaneye götürülmeyerek tedavisinin engellendiğini belirten Şahin tedavi edilmediği için gelişmesi yavaşlayan ve kısa kalan bacağı nedeni ile İşçi’nin yürümekte zorluk çektiğini ifade etti.

Ekonomik sıkıntılardan kaynaklı oğlunu ziyaret edemeyen annesini oğlunun serbest bırakılmasını istediğini dile getiren Şahin şöyle devam etti:

“İnsan hakları savunucuları olarak; Naif İşçi ve tüm hasta mahpusların yaşam ve sağlık hakkının güvence altına alınmasını istiyor çocuk, yaşlı ve ağır hasta mahpusların serbest bırakılmaları için yetkilileri göreve, kamuoyunu duyarlılığa çağırıyoruz.”