35.Yılı Önce Faşist Evren- Özal Diktatörlüğünce Halka Gözdağı vermek ve İntikam almak için İdam Edilen  İlyas Has Kavgamızda Yaşıyor..!

Bundan tam 35 yıl önce Evren-Özal faşizmi iki genç devrimciyi idam sehpasında katletmişti. Dev-Yol militanlarından İlyas Has 7 Ekim 1984’te İzmir’in Buca Kapalı Cezaevi’nde, Hıdır Aslan ise 25 Ekim 1984’te Burdur Kapalı Cezaevi’nde idam edilmişlerdi.

12 Eylül faşist darbesinden bir süre sonra, 28 Aralık 1980 tarihinde gözaltına alınmış olan İlyas Has, askeri mahkemedeki yargılama sonucu 18 Ocak 1982 tarihinde Türk Ceza Kanunu’nun 146/1 maddesi uyarınca idam cezasına mahkum edilmişti. İdam hükmü demokratikleştirme” vaadleriyle iktidar olan faşist cuntanın devamcısı Turgut Özal döneminde idam edildi.

İdam sehpasına dimdik yürümeden önce İlyas Has ailesine şu mektubu yazmıştı:

“Sevgili anacığım ve babacığım,

“Şu an sizlere en son mesajımı iletiyorum. Ben sizlerin yüzüne kara çalacak hiçbir şey yapmadım. Bu günlerde size ağır gelen bu itham gelecekte sizlere bir şeref payesi olarak görülecektir. Bundan emin olun. Belki de çok şey vardır sizlere iletebileceğim ama şu an aklıma bir şey gelmiyor ki… Bu da doğal olsa gerek. Kendinizi üzmemenizi istiyorum.

“Canım ablacığım! Gördüğün yazıyı yaşamımın en son anında bir mesaj olarak iletebiliyorum. Sen örnek ve fedakar davranışlar göstererek kardeşlik bağlarının ne kadar kuvvetli ve de sıcak olduğunu vurguladın. Bunu görmemek mümkün değil. Sizlere veda ediyorum, hepinizi çok sevdim. Anama babama candan selam iletir, her iki ellerinden öperim. Can kardeşlerim İmran, İrfan ve İlhan’ın, Ramazan’ın gözlerinden öperim. Ayrıca seni hasret ve özlemle kucaklarım. Şahsi eşyalarımın tümünü size gönderiyorum, arkada listesi var.

“Oğlunuz İlyas Has

“1 Kol saati Citizen Marka (İrfan’a) Battaniyeler 3 adet Pantalon 4 adet Gömlek 3 adet. Diğer çamaşırları isterseniz şu an adedini bilemiyorum arkadaşlar gönderirler. Sizleri bir kez daha kucaklıyorum.”

İlyas Has ve Hıdır Aslanı idam eden Özal faşizmi emekçi halkların eşitli ve demokrasi savaşımının önünü kesmeyi hedefledi. Neki bunu, ne Özal ve iz sürücüsü,, AKP faşizmi engelleyebildi. AKP-MHP faşizmi her  paniklediklerinde yeniden idam korkuluğunu salmaya devam etseler de halkların kurtuluşu için idam sehpasında ölümü yere çalan İlyas Has ve Hıdır Aslan,,Necdet,Adalı, Ali Aktaş, Erdal Eren, Seyit Konuk vb. gibi  vb devrimci ve komünistler oldukça  zafer yürüyüşümüz devrim edecektir. Vakur bir duruş içinde idam sehpasını devrimci şiarlarıyla yüryen İlyas Has devrimci kavgamızda yaşıyor.

Devrimciler Ölür Devrim Davası Sürer..!