318 üyesi gözaltına alınan HDP: Tüm engelleme ve baskılara rağmen, Hayır!

Referandum çalışmasını muhaliflere saldırarak sürdüren Saray iktidarı, HDP’ye yönelik gözaltı ve tutuklama operasyonlarına bugün de (13 Şubat) devam etti.
İstanbul, İzmir, Van, Adana, Adıyaman, Kocaeli, Antep, Siirt, Bingöl, Malatya, Bursa ve Ağrı’da içlerinde parti yöneticilerinin, il-ilçe eş başkanlarının, parti üyelerinin olduğu en az 318 HDP’li gözaltına alındı.
2017’de 859 gözaltı, 12 tutuklama
HDP Merkez Yürütme Kurulu’ndan yapılan açıklamada “Temmuz 2015’ten bugüne kadar hız kesmeyen bu operasyonlar 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminden sonra hızlanarak devam etmiştir” denildi.
Açıklamada 2017’ye ilişkin şu bilanço paylaşıldı: “2017’nin ilk gününden itibaren parti yöneticilerimizden, il-ilçe eş başkanlarımızdan, üyelerimizden 859 kişi gözaltına alınmış, bunlardan 112’si tutuklanmıştır. Bugün de partimize ve bileşenlerine yönelik siyasi soykırım operasyonları sonucunda en az 318 kişi hukuksuzca gözaltına alınmıştır.”
Temmuz 2015’ten bu yana
TSK-PKK arası çatışmasızlığın sonra erdiği 22 Temmuz 2015’ten itibaren tarihinden bu yana yaşananlar da şöyle özetlendi: “Partimize ve bileşenlerine yönelik operasyonlar neticesinde toplam 9 bin 796 kişi gözaltına alınmış; aralarında Eş Genel Başkanlarımız, Milletvekillerimiz, il-ilçe eş başkanlarımız, yöneticilerimiz ve parti üyelerimizin bulunduğu 2 bin 906 kişi tutuklanmıştır. Bu kapsamda Bilgi İşlem Birimimizin Temmuz 2016 tarihinden bu yana edindiği bilgiler doğrultusunda, toplam 5471 kişi gözaltına alınmış 1482 kişi ise tutuklanmıştır.”
HDP’siz referandum isteği
Operasyonların temel amacının “HDP’siz bir referandum yapma isteği” olduğunu söyleyen HDP yönetimi, iktidarın gözaltı ve tutuklamalarla engellemeye çalıştığı şeyin ‘HAYIR’ın kendisi olduğunu söyleyerek, baskılar karşısında asla boyun eğmeyeceklerini vurguladı:
“Tüm engellemelere ve baskılara rağmen HAYIR’ı en güçlü şekilde örgütlemeye devam edeceğiz.”