12-18 Mayıs Hemşireler Haftası’nda Antalya, Adana ve İzmir’de yapılan açıklamalarda hemşirelerin talepleri sıralandı..!

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Antalya, Adana ve İzmir’de 12-18 Mayıs Hemşireler Haftası dolasıyla yaptığı açıklamalarda talepleri sıraladı. Açıklamalarda, sağlık ekibinin en önemli parçası olan hemşirelerin sadece bu tarihlerde arasında hatırlanmak istemediğini, sorunların çözülmesini istediği kaydedildi.

Açıklamalarda, şu talepler sıralandı:

🔹 “Hemşirelik Kanunu mesleğin özüne yakışır, görev tanımına uygun şekilde düzenlensin, bağımsız hale getirilsin.

🔹 Performans ve döner sermaye gibi gelir güvencesi olmayan ve emekliliğe yansımayan ücretlendirme yerine yoksulluk sınırı üzerinde ve emekliliğe yansıyacak temel ücret verilsin.

🔹 Analık ve süt izni süreleri yeniden düzenlensin, bu süreçlerde yeteri kadar ücretli izin verilsin,

🔹 Her iş yerinde 7/24 hizmet veren, ücretsiz kreş sağlansın.

🔹 Hemşireler için güvenli çalışma ortamları oluşturulsun, şiddete karşı tüm tedbirler alınsın.”

ANTALYA

SES Antalya Şubesi’nde düzenlenen basın toplantısında Eşbaşkan Şükran İçöz, ağır ve uzun çalışma sürelerinden dolayı hemşirelerin çalışma yükünün arttığını söyledi.

ADANA

SES Adana Şube Eşbaşkanı Halide İnci, “12 Mayıs Hemşireler günü ve haftasında da mesleğimize sahip çıkıyor, taleplerimiz yerine getirilinceye ve haklarımızı alıncaya kadar mücadeleden vazgeçmeyeceğimizi bir kez daha ifade ediyor, tüm hemşire arkadaşlarımızı yanımızda olmaya, haklarımızı almak için birlikte mücadeleye davet ediyoruz” dedi.

İZMİR

SES İzmir Şubesi, İzmir İl Sağlık Müdürlüğü önünde açıklama yaptı. Açıklamada, “Haklarımızdan vazgeçmiyoruz, mücadele ediyoruz” pankartı açıldı. Açıklama metnini SES İzmir Şube Eşbaşkanı Erkan Batmaz okudu. Batmaz, sağlıkta dönüşüm programıyla birlikte halk sağlığının paralı hale getirildiğini, sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin de çalışma koşullarının gün geçtikçe kötüye gittiğini söyledi.