Yunanistan’da Politeknik direnişinin 50. yıl dönümünde binlerce kişi Atina’da yürüyüş yaptı.!

1973 yılında Atina’da öğrenciler 3 gün boyunca teknik üniversiteyi işgal etmiş ve Yunanistan halkını cuntaya karşı direnişe çağırmıştı. Direniş sırasında 40’a yakın öğrenci ve çok sayıda emekçi katledilmiş ve binlerce kişi tutuklanmıştı. Ancak gösteriler devam etmiş ve cunta 1974 yılında yıkılmıştı. Her yıl 17 Kasım’da bu mücadeleyi ve mücadelede hayatını kaybedenleri anma amacıyla Politeknik Üniversitesi’nden başlayarak ABD Büyükelçiliği’ne yürüyüş düzenleniyor.
“Filistin’e özgürlük!”
Politeknik olarak bilinen Atina Ulusal Teknik Üniversitesi’nin önünde bir araya gelen binlerce kişi, üniversitenin kapısına kırmızı karanfiller bıraktı. Ardından her yıl olduğu gibi bu yıl da ABD Büyükelçiliği’ne gitmek üzere yürüyüşe geçildi. Filistin bayraklarının da yer aldığı eylemde, “Filistin halkına dönük soykırıma hayır!”, “Filistin’e özgürlük!” dövizleri taşındı.
ABD’nin Atina Büyükelçiliği önünde bitirilmesi planlanan yürüyüş, İsrail’in Gazze’ye yönelik devam eden saldırıları nedeniyle bu yıl İsrail’in Atina Büyükelçiliğine kadar devam etti.