Yunan köylüler de ayaklandı: AB ve sermaye politikalarına hayır!

Yunanistan’da üretici köylüler, hükümetin izlediği Avrupa Birliği (AB) ve sermaye yanlısı politikalara karşı üretemez duruma geldiklerini ve taleplerinin görmezden gelindiğini belirterek, traktörler ve tarım araçlarıyla ülkenin ana arterlerinde barikatlar kurmaya başladılar.

KOORDİNASYON KOMİTELERİ OLUŞTURULDU

Evrenselin aktarmış olduğu haberde, Batı Trakya’nın Meriç/Evros bölgesinden Girit adasına kadar köylülerin kurduğu Koordinasyon Komiteleri birbiri ardına direniş karaları alarak barikatlar kuruyor, köylülere ve tarım üreticilerine direniş çağrısı yapıyorlar.

Son yıllarda ciddi oranlarda artış gösteren tarım üretiminin refah değil daha fazla yoksulluk yaratmasının nedeninin sermaye politikaları ve AB ortak tarım politikaları olduğunu belirten üretici köylüler başta tohum fiyatları, akaryakıt, elektrik, gübre ve sigorta primleri olmak üzere bir dizi temel sorunların kronik bir duruma geldiğini, özellikle geçen yıl yaşanan sel felaketleri sonucu devasa ölçekteki tarım alanlarının üretim dışında kaldığını, verilen yardımların göz boyama dışında hiç bir sorunu çözmediğini dolayısıyla mücadele ve direniş dışında bir alternatiflerinin kalmadığını açıklıyorlar.

Sel felaketi sonrasında verilen yardımlar kaybolan ürün ve üretim masraflarının yüzde 1’ine bile denk düşmüyor. Kaldı ki üretici köylülerin büyük bölümü verilen kırıntıyı bile alabilmiş değil. Köylüler zararların yüzde yüzünü talep ederken hükümet sadece sigortanın öngördüğü düzeyde bir ödemenin yapılacağını söylüyor.

HÜKÜMETE TEPKİ

Köylülerin traktörlerle ve diğer tarım araçlarıyla barikatlar kurmaya başlamasının hemen ardından hükümet yetkilileri köylülerle diyalog sürecini başlatmaya hazır olduğunu açıkladı. Ancak köylü koordinasyon komiteleri basına yaptıkları açıklamalarda, şu anda iktidarda bulunan Başbakan Kiryakos Miçotakis ve geçmiş hükümetlerin köylülerin karşı karşıya kaldıkları sorunları “dışardan” kaynaklanan sorunlar olarak göstermeye çalıştıklarını, sermayeye daha fazla kârlar sunan politikaların ve özelleştirmelerin “serbest piyasa” adı altında uygulamaya sokulduğunu, dolayısıyla da, tarım araçları, enerji, gübre, ilaçlama vb. sorunlarda uluslararası tekellerin insafına terk edildiklerini vurguluyorlar.

Hükümetin 2022 ve 2023 yıllarında “özel tüketim vergisi” adı altında alınan vergilerden 290 bin köylüye toplam 160 milyon avroluk bir geri ödeme yaptığını söylemesi “kırıntı dağıtma” dışında temel sorunların çözümüne yanaşmayacağı ve ağır vergilerin yükünün hafifletilmeyeceği anlamına gelirken yakıt vergilerinden köylülerin muaf tutulmasını kabul etmemesi üretim giderlerinin devasa boyutlarda seyredeceğini gösteriyor.

20’NİN ÜZERİNDE BARİKAT KURULDU

Direnişlere ilişkin yapılan toplantılarda alınan kararlar doğrultusunda kurulan koordinasyon komitelerinin verdiği bilgilere göre şu anda ülkenin kuzeyinden güneyine yirminin üzerinde barikat bulunuyor. Ancak henüz ana arterleri kesmiş değiller. Sadece Atina -Selanik yolunun kısa süreliğine kapatıldığı bildiriliyor. Ülke genelinde yapılacak olan koordinasyon komiteleri toplantılarının beklendiği açıklaması yapılırken, çevik kuvvet polisleri de barikatlara müdahale etmek için hazır bekletiliyor.

Özellikle Teselya Ovası’na, barikatlar için sürekli traktörlerin ve diğer tarım araçlarının getirildiği gözlenirken, Mora yarımadası ve Girit adası köylüleri de birkaç gün içinde yeni barikatlar kuracaklarını belirtiliyorlar. Girit adasında pazar günü yapılan gösterilerin güçlü geçti ve besiciler de gösteride yer aldı.

Bu arada Arta, Kardiça, Trikala, Lamia, Larisa, Magnisia gibi kent ve kasabalarda da gösterilere başlanacağı, Patra şehir merkezinde ise bugün tarım araçlarıyla gösteri düzenleneceği bilgisi paylaşılmış bulunuyor.

İŞÇİ SENDİKALARI DA GREVE ÇIKACAK

Çok sayıda İşçi sendikasının örgütlü bulunduğu İşçi Merkezleri, 28 Şubat için bir günlük grev kararı aldı. Yunanistan Mücadeleci İşçiler Cephesinin de (PAME) destek vereceği grev nedeniyle ülkenin birçok kent ve kasabası ile adalarda gösterilerin yapılacağı bildiriliyor. İşçiler, ücretlerin artırılması, temel tüketim maddelerinde katma değer vergisinin kaldırılması, sağlık ve eğitim hakkının güvence altına alınması vb. talepleri ileri sürüyorlar.

ÖĞRENCİLER 8 ŞUBAT’TA SOKAĞA ÇIKIYOR

Hükümetin özel üniversitelerin kurulmasına olanak tanıyan yasa tasarısı hazırlaması Yunanistan gençliği içinde ciddi tepkilerin oluşmasına yol açmışken öğrenci örgütleri 8 Şubatta başkent Atina ve birçok şehirde yeni gösteriler düzenleneceği açıklaması yaptılar. Öğrenci örgütleri “8 Şubat’ta Atina gençlik eylemleriyle sarsılacak. Ülke genelinde kolektif ve demokratik yöntemlerle yapılan toplantılar sonucu yapılan gösterilere on binlerce gencin katılmasını selamlıyoruz. Biz öğrenci gençlik, emekçiler ve halk olarak haklı bir mücadele veriyor, bilimsel, demokratik ve gerçekten parasız üniversiteler talep ediyoruz. Değeri ve çalışma hakkı olan diplomalar istiyoruz. Başbakan ocak ayı sonunda özel üniversitelerin yasallık kazanacağını söylemişti. Ocak ayı bitti ve yasa tasarısı sadece kağıt üzerinde kaldı” açıklamasını yaptılar.