Yoksulluk ve Açlığın Sorumlusu Saray Rejimidir. !

Türk-İş: 4 kişilik ailenin yoksulluk sınırı 24 bin 185 TL’ye çıktı.. Türk-İş, 4 kişilik ailenin yoksulluk sınırının 24 bin 185 TL’ye çıktığı duyurdu.
Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması’nın Ekim 2022 sonuçlarını açıkladı. Araştırmaya göre ekim ayında 4 kişilik ailenin açlık sınırı 7 bin 425 TL, yoksulluk sınırı 24 bin 185 TL oldu. Bekar bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 9 bin 705 TL’ye çıktı.
Açıklamaya göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı ise 7.425,23 TL’ oldu.
“YILIN BAŞINDAN BU YANA HANE ELEKTRİĞİNE 3, HANE DOĞALGAZINA 4 KEZ ZAM YAPILDI”
Yükselen gıda, kira ve enerji faturaları karşısında gelirleri yeterince artmayan milyonlarca hane için bu kışın daha çetin geçeceği belirtilen açıklamanın devamı şöyle: Yılın başından bu yana hane elektriğine 3, hane doğalgazına 4 kez zam yapıldı. Hane Halkı Fiyat Endeksi (HEPI) verilerine göre; metreküp başına Avrupa başkentleri arasında en ucuz doğalgazı Ankara’nın kullanıyor olmasına rağmen haneye giren paranın büyük kısmını kiraya ve gıdaya ayırmak zorunda kalan milyonlarca vatandaş, faturalarını ödemekte çok zorlanmaktadır. Resmi ağızdan duyurulan; gerçek kişi borçluların 30 milyar TL’ye yakın icra borcunun hazinece üstlenilecek olması ve vatandaşlara destek sağlanacak borçların önemli bir kısmının temel ihtiyaçlara tekabül eden elektrik, su, doğalgaz, telefon, gibi abonelikler olması hane bütçesinin ne kadar kırılganlaştığını kanıtlar niteliktedir. Ek olarak; ticarethane, sanayi, tarımsal sulama elektrik abonelerine yapılan zamların üretim maliyetlerini artırarak yurttaşlara hayat pahalılığı olarak geri döneceği de ortadadır.
MUTFAK ENFLASYONUNDAKİ DEĞİŞİM EKİM 2022 İTİBARİYLE ŞU ŞEKİLDE:
Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarındaki artış bir önceki aya göre yüzde 2,48 oranında gerçekleşti.
On aylık değişim oranı yüzde 81,19 oranında oldu.
Son on iki ay itibariyle artış oranı ise yüzde 134,77 olarak hesaplandı.