Yasaklarda Sökmeyecek: Saray Faşizmi Halk Hareketinde Korktuğunda Yasakları Yaygınlaştırıyor..!

Faşist halk düşmanı AKP-MHP ittifakı sarsılan iktidarını korumak ve ayakta tutmak için faşist baskı ve yasakları yaygınlaştırarak sürdürüyor. Pandemi bahanesiyle alınan müzik yasağı kararından vaz geçmeyen Saray iktidarı, mayıs ayı boyunca hayat tarzını hedef alan kararları ve emekçilerin eylem yapması yasaklandı. Kürdistan da hem sıklıkla gündeme gelen eylem yasağı batıda da uygulamaya sokuluyor.

Faşist gericilerin ‘toplumun ahlakını bozduğu’ gerekçesiyle karşı çıktığı Eskişehir’de düzenlenecek Anadolu Fest, Eskişehir Valiliği’nin 15 günlük faaliyet yasağı sonrası iptal edildi. Daha sonra bu aynı şeraitçı zihniyet Isparta’da Melek Mosso konserine yönelik başlattığı kampanya da sonuç verdi. Milli Gençlik Vakfı ve Anadolu Gençlik Derneği Isparta Şubesi ortak açıklamasında, AKP’li belediyeyi “halkın inanç ve gelenekleriyle uyuşmayan” konserler düzenlemekle suçladı. “Ahlaksızlğı özendirmekle” suçlanan sanatçı Melek Mosso’nun konseri bu açıklamaların ardından iptal edildi. Konseri iptal edilen Mosso, bu karara “Birkaç kendini bilmeze kalmadı benim ahlakımı sorgulamak, kadınlık onuruma laf atmak. Bu zihniyetteki insanlar kendi yüreklerindeki karanlığı ve sapıklığı bizim hayatımıza da sokmaya çalışıyorlar ama buna asla izin vermeyeceğim, vermeyeceğiz” sözleriyle tepki gösterdi.

Kürt sanatçılar Aynur Doğan ile Mem Ararat, Amed Şehir Tiyatrosu, ülke sorunlarına karşı duyarlılıkları ile tanınan Metin-Kemal Kahraman kardeşler, Niyazi Koyuncu ve aynı zamanda Burhan Şeşen ayrıca yasaklardan nasibini aldı. Trabzonspor’un şampiyonluk kutlamalarında Pontus tezlerini desteklediği iddiasıyla Yunan Sanatçı Tsahouridis’in sahneye çıkartılmamasını protesto eden Karadenizli sanatçı Lemi de başta ırkçı Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ olmak üzere birçok çevre tarafından hedef gösterildi. Ardından Lemi’nin konserlerine de yasak geldi.

Birbiri ardına ilan edilen yasaklamalar hem yaşam tarzına müdahale ve hemde emekçilerin saray iktidarına karşı tepkilerini dile getiren eylemlerin örgütlenmesinin yasaklanmasıyla devam ediyor. İşte Saray Faşizmin Mayıs ayındaki yasaklar kararı:

9 Mayıs: Adana’da 9-24 Mayıs tarihleri arasında basın açıklaması, yürüyüş ve toplantılar yasaklandı.

10 Mayıs: Eskişehir Valiliği Anadolu FEST etkinliğini de kapsayacak şekilde 10-24 Mayıs tarihleri arasındaki “siyasi partiler ve sendikaların yapacağı faaliyetler hariç” tüm etkinlikleri yasaklama kararı aldı.

15 Mayıs: AKP’li Derince Belediyesi, Sanatçı Aynur Doğan’ın 20 Mayıs’ta Derince Açık Hava Sahnesi’nde vereceği konseri “inceleme sonucu” iptal ettiğini açıkladı.

16 Mayıs: Muş Valiliği, Metin-Kemal Kahraman’ın 17 Mayıs’ta Muş Öğretmenevi Konferans Salonu’nda vermek istediği konsere “uygun bulmadığı” için yasak kararı getirdi.

16 Mayıs: Amed Şehir Tiyatrosu’nun Miguel de Cervantes’in ‘Don Kişot’ kitabından Kürtçeye uyarlanan “Don Kixot” isimli oyunun sahnelemesi AKP’li Çayırova Belediyesi tarafından engellendi.

19 Mayıs: Şanlıurfa Valiliği, kent genelindeki etkinlikleri iki gün süre ile yasakladı.

23 Mayıs: Niyazi Koyuncu’nun Pendik Halk Eğitim Merkezi’nin 25 Mayıs’ta Sahil Meydanı’nda düzenleyeceği etkinlikte sahne alması AKP’li Pendik Belediyesi tarafından engellendi. Belediye, iptal gerekçesi olarak sanatçının kurumun değerlerini paylaşmamasını gösterdi.

25 Mayıs: Uluslararası Isparta Gül Festivali kapsamında 3 Haziran’da sahne alacak olan Melek Mosso’nun konseri iptal edildi.

25 Mayıs: ODTÜ Rektörlüğü, Uluslararası Bahar Şenliği kapsamında Burhan Şeşen ile Flört grubunun konserlerini, Pençe Kaplan operasyonundaki kayıpları gerekçe göstererek iptal etti.

26 Mayıs: Bursa Valiliği, Kürt sanatçı Mem Ararat’ın 29 Mayıs Günü Bursa’da vereceği konseri “Kamu güvenliği” gerekçesiyle yasakladı.