Varto’da Alevilere yönelik ayrımcı paylaşıma tepki: Bir arada yaşamaya devam edeceğiz.!

Muş Varto’da yaşayan O.Ö. isimli vatandaşın sosyal medyada paylaşılan semah dönme videosunun altına yaptığı ayrımcı paylaşımı, ilçedeki Alevi vatandaşların tepkilerine neden olurken, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Cemevi Varto Şubesi Başkanı Kerem Akdağ, şahıs hakkında suç duyurusunda bulunduklarını söyledi. Şahsın devlet hastanesinde sözleşmeli sağlık personeli olarak çalıştığı bilgisini de veren Akdağ, “Pazartesi günü konuya ilişkin açıklama yapacağız ve sürecin takipçisi olacağız” dedi.
Varto’da yaşayan O.Ö. isimli bir vatandaş bir sosyal medya uygulamasında paylaşılan semah dönme videosunun altına Alevilere yönelik ayrımcı söylemlerde bulundu. Şahsın “Oh ne güzel, dans ederek ibadet ettiklerini zannediyorlar, bir de kadın erkek zevklenmişler. Şimdi nasıl keyifleri geliyor, mum da sönseydi iyiydi” paylaşımına yurttaşlar tepki gösterirken, gazetemize konuşan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Cemevi Varto Şubesi Başkanı Kerem Akdağ, şahıs hakkında suç duyurusunda bulunduklarını aktardı.
“SÜRECİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”
Şahsın Varto Devlet Hastanesinde çalıştığı ve suç duyurusu sonrası ve hakkında soruşturma başlatıldığı bilgisini veren Akdağ, “Olayı ilk duyduğumuzdan beri hayret içindeyiz. Varto ilçemiz için sinsice bir şey bu yaşanan. Duyduğumuz andan itibaren müdahil olduk, önce emniyet müdürlüğüne başvurduk sonrasında vali ile görüştük. Vali bey şahıs hakkında gerekenin yapılacağını söyledi. Kurumunuz adına savcılığa suç duyurusunda bulunduk, adli ve idari soruşturma devam ediyor. Sürecin takipçisi olacağız” dedi.
BASIN AÇIKLAMASINA ÇAĞRI
Bu yaşananın sadece Alevi yurttaşların değil bütün Vartoluların sorunu olduğu vurgusu yapan Akdağ şöyle devam etti; “Evet buna müdahiliz, böyle bir şey kabul etmiyoruz, Alevi ya da Sünni fark etmeksizin bütün Vartolular buna tepki gösteriyor. Bu kişinin arkasında kim var, ne var bilmiyoruz ama sonuçta yıllardır burada ortak bir yaşam sürdürüyoruz. Ve bunun birilerinin söylemi ile değişmesine izin vermeyeceğiz, üzerimize düşen neyse yapacağız. 25 Mart Pazartesi günü Dörtyol Meydan’da postane karşısında saat 11.00’de tüm kurum, kuruluşlar, Vartolular olarak açıklama yapacağız, her kesimi bizimle dayanışma göstermeye çağırıyoruz” dedi.