Üniversite Dayanışma Ağları ‘Bundan sonrası hepimizde’ kampanyası başlattı..!

Üniversite Dayanışma Ağları, Boğaziçi Üniversitesi’ne kayyum rektör olarak atanan Melih Bulu’ya karşı “Bundan sonrası hepimizde” şiarıyla kampanya başlattı.

İstanbul Tabipler Odası’nda basın toplantısı düzenleyen öğrenciler adına açıklamayı Lizge Biter okudu. Biter, üniversitelerdeki tüm rektörlerin kayyum rektör olduğunu ifade ederek, üniversite bileşenlerinin demokratik yollarla söz sahibi olmadığı sürece bu durumun baki kalacağını söyledi. Bulu’nun kayyum olarak atanmasının üniversiteleri özgürleştirmek adına başlayan bir direniş kıvılcımı olduğunu vurgulayan Biter, “Mesele meşru olmadan bir atamadan da ötedir. Mesele, sarayın öğrencilerin tüm kimlikleriyle ve renkleriyle var olabilecekleri toplum yararına özgürce bilim üretebilecekleri alanları olması gereken üniversiteleri sistemin çarklarına uydurarak sindirmeye çalışmasıdır” dedi.

Kayyum rektör atamasına sessiz kalmayan her kesime yönelik karalama ve linç kampanyalarının hiçbir karşılık bulmadığını ifade eden Biter, direniş sürecinde birçok üniversitede dayanışmalar kurtulduğunu ve var olan dayanışmaların ise güçlendiğini ifade etti. “Bizler iktidarın ve yandaş medyanın bizlere dönük tüm saldırılarına cevabımızı kurduğumuz dayanışma ve sürdürdüğümüz mücadeleler ile veriyoruz” diyen Biter, yandaşlarla kuşatılmış bir akademi ve siyasi iktidarın arka bahçesi haline gelmiş kampüsler istemediklerini dile getirdi.

Taleplerinin gücünü, haklılıklardan ve üniversite dayanışmalarından aldığını ifade eden Biter, “Bizler hem çalışıp hem okumak zorunda kalarak işte ve kampüste sömürülmek istemiyoruz. Belediyelere kayyım atayan ve Kürt halkının iradesini yok sayan bu işgalci zihniyeti kampüslerimizde istemiyoruz. Direnen işçileri coplayan, 8 Mart’ta kadınların önüne set çeken polisi kampüslerimizde istemiyoruz” diye konuştu.

Boğaziçi’ne atanan kayyumun ne ilk ne de son üniversite olacağını ifade eden Biter, bunun bilinciyle üniversitelerde söz sahibi olmak, bilimsel eğitim talebini yükseltmek ve özgür yarınları kurmak için birlikte mücadele çağrısı yaptı.