Tüm faşist Baskı,Tehdit ve Kara Çalmalara Karşın Yerel Seçim Sonuçları Sarayın İstediği Sonuçları Alamadığını Gösteriyor..!

Günlerdir “beka sorunu oylanıyor” diyerek emekçi yığınları Türk milliyetçiliğini körükleyerek, muhalefeti düşman ilan eden Cumhur İttifakı istediği sonuçları alamadı. Devletin tüm olanakları sefer edilmesine ve HDP’ye yönelik bitmek bilmeyen faşist baskı ve tutuklama terörüne karşın, AKP yerel seçimlerde istediği sonucu alamadı. Aksine bir çok kentte oy kaybettiği gibi Ankara-İstanbulda CHP adayı kazanmasına rağmen darbe yaparak seçimleri oldu bittiye getirerek belediyeyi masa başında almanın kirli yolu izleniyor- gibi bir çok belediyeyi de rakiplerine kaptırdı. Erdoğan’ın bizzat yönettiği yerel seçim sürecinde amaç, şeflik rejiminin yerellerde iktidarı alarak pekiştirme ve muhalefeti tümüyle sesini boğmak istiyordu. Fakat bu politika yerel seçim sonuçlarına bakınca bunun tutmadığı görülüyor.
Erdoğan’ın dinsel ve milliyetçi ötekileştirme merkezli saldırgan seçim propagandası en çok faşist kafatasçı MHP’ye yaradı. Seçimlerde belediye başkanlığı sayısını artırarak çıkan MHP, esasta yıllardır AKP’ye kaptırmış olduğu tabanını “beka sorunu” sloganı arkasında devlete sahip çıkma, Kürt ve devrim düşmanlığı propagandasıyla AKP’nin altını oymuştur. Yani Cumhur İttifakı MHP’nin toparlanması ve saldırgan politikalarının dinci ve milliyetçiliğin güçlü olduğu Bayburt, Karaman, Erzincan, Kütahya, Osmaniye, Çankırı, Karabük vb. kentlerde belediye başkanlığını kazanmasına neden olmuştur.
Kuşku yok ki yerel seçimlerde AKP’nin önemli oy kaybı ve bir çok belediye başkanlığını kaybıyla sonuçlanmıştır. Erdoğan’ın ekonomik krizin üzerini kapatmak için seçim sürecinde öne sürdüğü “beka sorunu” yalanı emekçi yığınlar pek ilgi görmediği açığa çıkmıştır.
Yine yerel seçimlerde en karlı parti CHP olmuştur. CHP iyi parti ittifakının bir çok kentte pek işe yaramadığını gösteriyor.
Yine HDP’nin demokrasi adına büyük kentlerde – Örneğin İstanbul gibi- aday göstermeyerek demokrasiyi destekleme taktiğinin CHP’nin işine yararken HDP’nin pekte işine yarmadığını yaramadığını gösteriyor.
CHP Bilecik, Burdur, Bolu, Adana, Kırşehir, Antalya vb. illerde AKP ve MHP’de belediye başkanlıklarını alarak kent belediye başkanlığı sayısını artırmıştır.
HDP bu seçimlerde özellikle Kayyum atanan kentlerde yeniden belediye başkanlıklarını almak ve belediye başkanlığı sayısını artırmayı hedefliyordu. Binlerce yöneticisi ve üyesi zindana kapatılan ve seçim çalışmaları devlet tarafından sıklıkla engellenen ve HDP’ye yönelik faşist kuşatmanın sınır tanımadan devam ettiği ve her türlü kirli yöntemin pratiğe sürüldüğü, Kürdistan da devlet ve tüm faşist gerici partilerle mücadele etmek zorunda kalan HDP’nin herşeye karşın önemli kentlerde oy kaybetmesine karşı,-Özellikle Şırnak,Ağrı gibi Kürt hareketinin güçlü olduğu kentler kaybedilmiştir- belli başlı kentlerde, Diyarbakır, Batman, Mardin, Siirt, Van gibi kentler kazanılmıştır. Dersimde izlenen ve oldu bittiye getirilen hatalı dayatma politika sonucu haklı olarak Maçoğlu kazanmıştır-hatalı ve yerel uğursuz beklentiyi boşa çıkararak, kayyum politikasını darbelemiştir.
Ama buna HDP’nin Kürdistan da Diyarbakır dahil bir çok kentte küçükte olsa oy kaybı yaşamıştır. Bunda, devletin faşist baskı ve zulmünün, yasak ve kuşatmanın yanında HDP’nin izlemiş olduğu taktik hatalarının da etkisi olmuştur. Örneğin batıda büyük kentlerde açık yada gizlide olsa, CHP-İYİ Parti ittifakını destekleme eğiliminin Kürt halkı üzerinde olumsuz etkisi olmuş olabilir. Haliyle seçim sonuçları HDP yönetiminin izlemiş olduğu politikalara ilişkin acilen bir öz-eleştiri sürecinde geçmesi gerektiğini gösteriyor..
Yerel seçimlerde HDP’nin istenilen sonucu alamamasında esas sorumlu HDP’nin yönetimidir. Dersimde izlenen Maçoğlunu dışlayan ve Dersim gerçeğine sırtını dönen HDP yönetimi, halka rağmen hatalı politika izlemiş ve sonuçta Dersim halı tarafından cezalandırılmıştır. Maçoğlunun Dersim merkezinde seçimleri kazanmasını karalamak,dış güçler, devlete vb. karşımızda birleşerek HDP’nin kaybetmesini sağladı yönlü savlar, hala HDP yöneticilerinin gerçeklerden kopuk hayal aleminde olduklarını gösteriyor.
Yerel seçimin en başarılı partisi CHP olduğu görülüyor. yerel seçimlerde CHP hem oyunu artırmış ve hemde bir çok kentte Cumhur İttifakında yeni belediyeler kazanmıştır. uzun yılların ardında Ankara da AKP’nin egemenliği yıkılmış.
Yerel seçim sonuçları Saray iktidarının önemli yara aldığını ve MHP’nin faşist milliyetçi devrim ve Kürt düşmanı politikalarla AKP’nin tabanını oyduğunu ve seçimlerde en karlı parti olarak çıktığını gösteriyor. HDP tüm faşist saldırı ve kuşatmaya rağmen, Bitlis, Ağrı ve Şırnak’ı kaybedip-Karsı yeniden kazanmasıyla, Kürt özgürlük hareketinin tabanının köklü kopuş yaşadığı iddialarının boş olduğunu ve HDP tabanının partisine esasta sahip çıktığını gösteriyor.
Yerel seçimler devrimci ve sosyalist hareketin yığınlar arasında eylem ve güç birliği ile ciddi bir etkiye ve güce sahip olacağını açığa seriyor. buradan olarak devrimci ve sosyalistler olarak yığınlardan kopukluğu aşmak için daha fazla çalışmak ve yığınlara dokunmanın etkili olduğunu gösteriyor.