Taksim’de Onur Yürüyüşü’ne polis saldırısı..!

İstanbul Valiliği tarafından yasaklanan 7. Trans Onur Yürüyüşü öncesi Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi, TOMA’lar eşliğinde ablukaya alındı. Ablukaya rağmen LGBTİ Derneği önünde toplanan LGBTİ’lerin etrafını çeviren çevik kuvvet açıklama yapıldığı sırada kitleye saldırdı.

Valilik tarafından geçtiğimiz Cuma günü yasaklanan 7. Trans Onur Yürüyüşünü gerekçe gösteren Polis öğle saatlerinden itibaren Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi’ni adete ablukaya aldı. Taksim Meydanı’na çok salıda TOMA konuşlanırken İstiklal Caddesi’ne çıkan tüm sokaklar polis tarafından kapatıldı. Bazı sokaklara kimsenin girip çıkmasına izin verilmedi.

ABLUKAYA RAĞMEN

Bu ablukaya rağmen HLGBTİ Derneği önünde bir araya gelen LGBTİ’liler burada gökkuşağı bayrağı açarak beklemeye başladı. LGBTİ’lerin etrafını çeviren polis yürüyüşe izin verilmeyeceğini söyledi. Gazetecileri sokaktan çıkaran polis, LGBTİ’leri de sokaktan çıkarmaya çalıştı. Grup dağılmayınca açıklama yapılabileceğini söyleyen polis, gazetecileri tekrar içeri alacağını söyledi. Açıklama başladığı sırada saldırıya geçen polis 2 kişiyi gözaltına aldı.

‘BİR ARAYA GELMEK YASAK’

Polis ara sokaklara dağılan LGBTİ’lere biber gazıyla saldırmaya devam etti. Cafelere giren kişilere de saldıran polis, gazetecileri de engellemeye çalıştı.Taksim ve İstiklal’deki abluka saatlerce devam etti.

13 senedir düzenlenen İstanbul LGBTİ Onur Yürüyüşü, geçen eyıl da engellenmeye çalışılmıştı. Orlando’da 49 eşcinselin hayatını kaybettiği katliamın hemen ardından, Türkiye’deki Trans Onur Yürüyüşü ve LGBTİ Onur Onur Yürüyüşü’ne karşı, Müslüman Anadolu Gençliği, Alperen Ocakları gibi gruplar yürüyüşe izin vermeyeceklerini açıklamıştı. LGBTİ örgütleri tehditlerle ilgili suç duyurusunda bulunmu, İstanbul Valiliği ise 7. Trans Onur Yürüyüşü ve 14. İstanbul LGBTİ Onur Yürüyüşüne izin vermeyeceğini açıklamıştı.

TEKBİR GETİRİP, BAYRAK AÇTILAR

Geçtiğimiz hafta Onur yürüyüşüne saldıracaklarını açıklayan gruplar yürüyüş öncesi Taksim’e gelerek yürüyüş yapmak istedi. Sloganlar atan grupların Taksim Meydanı’na girişine izin verilmedi. Atatürk Kültür Merkezi (AKM) yönünden İstiklal Caddesi tarafına yürüyen grubu, Taksim Meydanı’nda durduran polis, İstiklal Caddesi’ne geçişlerine izin vermedi. Grup, Taksim Meydanı’ndan ara sokağa girerek alandan uzaklaştı. Bir süre sonra Divan Kavşağı’nda toplanarak tekbir getiren başka bir grubun etrafı polis tarafından çevrildi. Türk bayrağı açarak Taksim’e yürümek isteyen gruptan 11 kişi gözaltına alındı.