Tacizci ve işkenceci polis şefi Hanifi Zengine soruşturma..!

İstanbul Bölge İdare Mahkemesi, gazetecilere yönelik tehdit, darp ve hakaret suçlamaları yöneltilen Polis Amiri Hanifi Zengin hakkında soruşturma izni verilmemesine dair Valilik kararını iptal ederek, Zengin hakkında soruşturma başlatılmasını istedi.

Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) internet sayfasında verilen bilgiye göre, Mahkeme, MLSA Hukuk Biriminin Artı TV kameramanı Bilal Meyveci ve AFP foto muhabiri Bülent Kılıç adına yaptığı iki ayrı suç duyurusuna yönelik İstanbul Valiliğinin verdiği “soruşturma izni yok” kararlarını 9 Kasım’da kaldırdı.

Şikayetçilerin isnat ettiği suçlar ile ilgili olarak Zengin “hakkında ceza soruşturması yapılmasının idari izne bağlanmasına gerek bulunmadığını” belirten mahkeme, “ilgili hakkında genel hükümlere göre soruşturma yapılmak üzere” dosyanın İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesine oybirliğiyle karar verdi.

Av. Veysel Ok: Mahkeme, emsal bir karar verdi

Kararlarla ilgili konuşan MLSA Eş-Direktörü Avukat Veysel Ok “Son dönemlerde toplumsal gösterilerde ana figür olan Hanifi Zengin hakkında İdare Mahkemesi emsal bir karar verdi. Mahkeme, İstanbul Valiliğinin, kamu görevlilerinin işlediği iddia edilen suçlarla ilgili araştırma yapmaksızın soruşturma izni vermemesine ve bu yaklaşımı idari pratik haline getirmesine dur dedi. Özellikle gazetecilere yönelik şiddet söz konusu olduğunda, Valilik kamu görevlilerinin yargılanmasına izin vermiyor. Bu kararla beraber soruşturma başlayacak. Toplantı, gösteri ve yürüyüş özgürlüğü ile ifade özgürlüğü açısından çok önemli olan bu soruşturma, kamuoyu tarafından takip edildiği takdirde örnek bir dava oluşturacaktır inancındayım” dedi.

Kılıç’ı gözaltına aldırdı, Meyveci’yi tehdit etti

İstanbul Güvenlik Şube Müdürü Hanifi Zengin, sağlık emekçilerinin görevi başında öldürülen doktor Ekrem Karakaya için 7 Temmuz 2022 tarihinde yaptıkları eylemi takip eden kameraman Bilal Meyveci’yi “Çektin mi, ayağına bastığımı çektin mi? Ayağına bastığımı çektin mi, çekmediysen sonra görüşürüz!” şeklinde tehdit etmişti.

Zengin , 26 Haziran 2022 tarihli Onur Yürüyüşü sırasında AFP foto muhabiri Bülent Kılıç’ı gözaltına aldırmıştı.

MLSA Hukuk Birimi, her iki gazeteci adına da Hanifi Zengin ve olaya karışmış olabilecek diğer kolluk görevlileri hakkında “görevi kötüye kullanmak”, “tehdit”, “iş ve çalışma hürriyetinin ihlali” yönünden suç duyurusunda bulunmuştu ve Zengin hakkında tahkikat başlatılmıştı.

İstanbul Valiliği, 9 Eylül tarihinde Kılıç’ın başvurusu ve 19 Eylül tarihinde Meyveci’nin başvurusunu değerlendirerek 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkındaki Kanunun 6. Maddesi gereğince Zengin hakkında soruşturma izni vermemişti.

Zengin’in tacizleri

Zengin hakkında Onur Yürüyüşü’nde bir kadını taciz ettiği anlar Reuters objektiflerine yansıyınca kadın hakları örgütleri suç duyurusunda bulunmuştu. Polis şefi, aynı yürüyüş sırasında AFP foto muhabiri Bülent Kılıç’ı gözaltına aldırmıştı.

Zengin, son olarak sağlık emekçilerinin görevi başında öldürülen doktor Ekrem Karakaya için 7 Temmuz 2022 tarihinde yaptıkları eylemi takip eden gazetecilere saldırı ve tehditleriyle gündeme gelmişti.