Suçları Kürt Olmak: Kemikleri bir torba içerisinde verilen Hakan Arslan, memleketi Erzurum’da defnedildi..!

Diyarbakır adli tıpta bir babanın eline 7 yıl önce Sur direnişinde katledilen oğlu Hakan aslanın kemikleri torba tutuşturulmuş. Kürt düşmanlığın da sınır tanımayan faşist Saray iktidarı bir babaya koklayıp doyamadığı çocuğunun yakılmış- katledilmesi çocuğunun kemiklerini veriyor. Bu aslında Kürtlere yönelik katletmenin kocaman resmidir.
Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 2 Aralık 2015 tarihinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı sürecinde yaşanan çatışmalarda yaşamını yitiren Hakan Arslan’ın kemikleri 7 yıl aradan sonra babasına bir torba içerisinde teslim edildi. Torba içerisinde teslim edilen Arslan’ın kemikleri, aile bireyleri tarafından bugün kara yolu ile Erzurum’un Karayazı ilçesine bağlı Çavuş köyüne götürüldü. Arslan’ın cenazesi, ailesi, sevenleri ve yakınları tarafından köy mezarlığında defnedildi.
NE OLMUŞTU?
Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesinden 2015-2016’da uygulanan sokağa çıkma yasakları ve operasyonlardan 5 yıl sonra çıkarılan cenazenin kimliği belirlendi. İlçenin Hasırlı Mahallesi’ndeki Katolik Kilisesi ve Hasırlı Mescidi arasındaki alanda kazı çalışması yürüten ekipler, 7 Şubat 2021’de toprağa gömülü kemiklerle karşılaştı. Adli Tıp Kurumu (ATK) morguna kaldırılan kemiklerin, 22 Ocak 2016’da yaşamını yitirdiği ve Hasırlı Camisi’nin yanına defnedildiği yönünde bilgiler bulunan Hakan Arslan’a ait olabileceği belirtildi.
Arslan’ın, Erzurum’da yaşayan ailesi bulunan cenazenin çocuklarına ait olabileceği gerekçesiyle Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuruda bulundu. Başvuru üzerine kimlik tespiti için 2016 yılında baba Ali Rıza Arslan’dan alınan DNA örneği Hakan Arslan’ınki ile yüzde 60 oranında uyuştu. Fakat kesin kimlik teşhisi için Başsavcılığın talimatı doğrultusunda ekim ayı başında anne Melike Arslan’dan da DNA testi için kan örneği alındı. 18 Kasım 2021 tarihinde çıkan sonuca göre yüzde 95 DNA uyumu ile cenazenin Hakan Arslan’a ait olduğu belirlendihalil

Hepimiz kardeşiz Yalanı: Sakarya’nın Hendek ilçesinde faşist çeteler Kürt işçilere saldırdı..!
Sakarya’nın Hendek ilçesinde fındık toplamaya giden tarım işçileri, tarla sahibi ve yakınlarının da aralarında olduğu 30 kişilik bir grubun saldırısına uğradı. Saldırıda biri çocuk iki kişi yaralandı.
Sakarya’nın Hendek İlçesi’nde fındık toplamaya gelen tarım işçileri 30 kişilik bir grubun saldırısına uğradı. Mezopotamya Ajansı’nda (MA) yer alan haberde Diyarbakır’dan 4 Ağustos’ta Hendek ilçesi Çamlıca Mahallesi’ne fındık toplamaya giden tarım işçileri, 27 Ağustos’ta tarla sahibi ve yakınlarının da aralarında olduğu 30 kişilik bir grubun saldırısına uğradı. Saldırıda E.Y. (15) adlı bir çocuk ile Gazi Yaş (18) ağır yaralandı. Tarım işçileri saldırı sonrası ilçeyi terk etmek zorunda kaldı.
Yaşananları anlattı
Olayla ilgili konuşan Çavuş Mehmet Karakaş, olayın yaşandığı 27 Ağustos’ta tarlada fındık topladıklarını ve tarla sahibinin torununun kendilerine taş attığını söyleyerek yaşananları şöyle aktardı: “Tarla sahibinin torunu işçilerin bulunduğu tarafa taş attı. Ben taş atmayın işçilerin yüzüne geliyor diye uyardım. ‘Ben atmadım ayağım kaydı taş öyle geldi’ dedi. Biz de ‘tamam’ dedik. Aradan kısa bir zaman geçti. Tarla sahibinin torunu, çuvalları atmaya başladı, bize yakın bir yerde ayağı kaydı ve yere düştü. Düşünce de işçiler onun bulunduğu tarafa baktı. ‘Ne bakıyorsunuz lan bakmayın! Akşam aşağıya indiğinizde sizinle görüşeceğiz’ diyerek hepimizi tehdit etti.”
İlçeden terke etmek zorunda kaldılar
Tarlada işleri bitince eve dönmek üzere yola çıktıklarını belirten Mehmet, “Eve gittiğimizde, evin bahçesinde 30 kişilik bir grup bizi bekliyordu. Ne olduğunu anlamadan bize saldırdılar. O sırada 18 yaşındaki Gazi Taş, ve 15 yaşındaki E. Y. ağır yaralandı. Onlar hastaneye giderek darp raporu aldı. Saldırıdan sonra jandarma geldi bizi oradan çıkardı. Daha sonra Hendek İlçe Jandarma Komutanlığına şikayette bulunduk. Daha sonra jandarma eşliğinde eşyalarımızı alarak ilçeden ayrılmak zorunda kaldık” dedi.
TÜRKİYE’DE LİNÇ SALDIRILARI
Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nın (TİHV) raporlarından ve Tanıl Bora’nın “Türkiye’nin Linç Rejimi” kitabından yararlanarak, 2003-2018 yılları arasında gerçekleşen linç girişimlerini aşağıda sıralıyoruz:
2003: Ankara’nın Ayaş ilçesine bağlı Oltan beldesinde inşaat işçileri “aralarında Kürtçe konuştukları ve Kürtçe müzik dinledikleri” gerekçesiyle 1 Ekim 2003 günü DYP’li Belediye Başkanı Ali Ada ve 40-50 kişilik bir grubun saldırısına uğradı.
2004: Muğla’nın Bodrum ilçesinde akli dengesi bozuk olduğu ileri sürülen Adil Adıgüzel adlı kişinin 1 Mayıs 2004 günü Atatürk heykeline saldırması üzerine, ilçede Kürtlerle Türkler arasında çatışma çıktı. İlçede yaşayan Kürt esnaflardan Aziz Alkaner, 2 Mayıs 2004 günü bazı kişilerin Adil Alkaner’i dövdüğünü, kardeşi Ömer Alkaner’le birlikte olaya müdahale ettiklerini söyledi. Bunun üzerine her iki kardeş de gözaltına alındı.
2005: Düzce’nin Akçakoca ilçesine bağlı Karatavuk köyünde, 5 Eylül 2005 günü köylülerle fındık toplamak için köye gelen işçiler arasında çıkan kavgada bir kişi hayatını kaybetti, bir kişi yaralandı. Köy muhtarı İdris Post, kavganın “Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden gelen fındık işçilerinin PKK lehine slogan atmaları üzerine çıktığını” iddia etti.
2007: İstanbul’da Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) İkitelli’de yaptırdığı inşaatta çalışan bir grup işçi, aynı yerde çalışan Kürt işçilere saldırdı. Olay yerine gelen polislerin ise saldırıda bulunan işçileri gözaltına almak yerine, polis arabasını arayıp Kürt işçilerine üzerine sürdüğü iddia edildi. Çevik kuvvet ekiplerinin de Kürt işçilere coplarla saldırdığı belirtildi.
2008: 14 Haziran 2008’de Kocaeli’nin Gebze ilçesinde bir asfalt işletmesinde geçici olarak çalışan Kürt işçiler, aşırı sağcı bir grup tarafından “mahallenin halkına sözlü tacizde bulundukları” iddiasıyla linç edilmek istendi. Saldırı sonucu 1 kişi ağır yaralandı. Aşırı sağcı grubun işçilerin ardından, işçilerin kaldıkları yere de saldırarak eşyaları ateşe verdiği bildirildi.
2009: 16 Ağustos 2009’da Rize’de bakkaldan yapılan alışveriş sırasında Kürt inşaat işçileri ile mahallede yaşayanlar arasında çıkan tartışmanın kavgaya dönüşmesi sonucu 12 işçi mahallede yaşayanlar tarafından linç edilmek istendi.
2011: Eskişehir’in Mihalıççık ilçesine bağlı Ömerköy’e daha düşük ücretle ve güvencesiz olarak çalışmak üzere tarım işçileri olarak gelen Kürt işçilerle köylüler arasında 26 Temmuz 2011’de kiraz toplama nedeniyle çıkan tartışma ırkçı saldırıya dönüştü. Türk bayrağı açıp İstiklal Marşı okuyan köylülerin işçilere saldırması sonucu sekiz işçi bıçakla yaralandı, beş köylü gözaltına alındı.
2012: Kütahya’nın Emet ilçesinde bir okul inşaatında çalışan 4 Kürt işçi ile Emet’te yaşayan 2 kişi arasında 13 Mart 2012’de “omuz atma” tartışması yüzünden çıkan tartışma ırkçı saldırıya dönüştü. Tartışmanın ardından Emet’te “Kürt işçiler şantiyede sözde PKK bayrağı asmış” söylentileri üzerine toplanan 500 kadar Emetli, 25 Kürt işçisinin kaldığı inşaat şantiyesine gelerek, işçilerin kaldıkları çadırları yaktı.
2013: Diyarbakır’ın Çınar ilçesinden Erzurum’un Narman ilçesine mevsimlik tarım işçisi olarak gelen iki Kürt işçi, 10 Mayıs 2013’te, Kürtçe müzik dinledikleri için ırkçı bir grubun linç girişimine maruz kaldı.
2014: Antalya’nın Manavgat ilçesinde, 23 Aralık 2014’te tarım işçileri arasında çıkan kavganın “Suriyelilerle Beşkonaklı işçiler kavga etti” şeklinde yansıtılması üzerine Taşağıl Mahallesi’nde toplanan yaklaşık 200 kişilik grup, Kobanili sığınmacılara ait evlere ve araçlara zarar verdi. Jandarma ekiplerince kontrol altına alınan saldırılar sonrasında bazı Kobanililer ise eşyalarını toparlayıp mahalleden ayrıldı.
2016: İstanbul’un Üsküdar ilçesinin Ünalan Mahallesi’nde, 24 Temmuz 2016’da parkta Kürtçe müzik dinleyen inşaat işçisi 3 Kürt genç, ırkçı grupların saldırısına maruz kaldı. Önce gençlere sözlü tacizde bulunan grup, daha sonra başka grupları da parka yönlendirerek fiziki saldırıda bulundu.
2017: Ankara’nın Nallıhan ilçesindeki bir inşaatta çalışmak için Bingöl’den gelen üniversite öğrencisi F.C. ve 7 işçiye 13 Haziran 2017’de ırkçı bir grup saldırdı. İşçilere demir sopalar ve coplarla saldıran 100 kişilik grup gece saatlerinde de şantiyede kalan Kürt işçileri hedef aldı. Saldırı sırasında bir işçiyi üçüncü kattan aşağıya atan grup işçilere işkence yaptıktan sonra tüm işçileri inşaat dışına çıkartarak İstiklal Marşı okuttu.
2018: Sakarya’da ırkçı saldırı sonucu 43 yaşındaki Kadir Sakçı hayatını kaybederken aynı saldırıda ağır yaralanan oğlu 16 yaşındaki B.S. de hastanede tedavi altında alındı. Olay, 16 Aralık 2018 Pazar günü Sakarya’nın Hendek ilçesi Yenimahalle Mahallesi Beştepeler Caddesi’ndeki kıraathanenin önünde meydana geldi.
2021: Konya’nın Meram ilçesinde Kürt aileyi hedef alan silahlı saldırıda üçü kadın 7 kişi öldürülmüştü. Saldırıda Yaşar Dedeoğulları, Barış Dedeoğulları, Serpil Dedeoğulları, Serap Dedeoğulları, İpek Dedeoğulları, Metin Dedeoğulları ve Sibel Dedeoğulları hayatını kaybetmiştik