Somalı maden işçileri Salihli Meydanı’nda nöbete başladı..!

Soma ve Ermenek’teki maden işçileri, ücret ve kıdem tazminatı alacakları ödenmediği için iki koldan Ankara’ya yürüme kararı aldı. Soma’dan Ankara’ya yürüyen Bağımsız Maden-İş Örgütlenme Uzmanı Başaran Aksu ve Örgütlenme Genel Sekreteri Kamil Kartal’ın da aralarında bulunduğu 31 maden işçisi MAnisa’nın Salihli ilçesinde jandarma tarafından gözaltına alındı.

İfade verdikten sonra serbest bırakılan maden işçileri, Salihli Meydanı’nda gelerek nöbete başladılar. İşçiler, salı gününe kadar bekleyeceklerini, hakları verilmezse eyleme devam edeceklerini söyledi. Maden işçilerinin başlattığı nöbete CHP Manisa milletvekilleri Bekir Başevigen ile Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu da katılarak destek verdi.

Bağımsız Maden-İş Sendika Örgütlenme Uzmanı Aksu, jandarma ekiplerinin bekledikleri noktada gelerek ‘yarım saat içerisinde burayı boşaltın’ dediklerini belirterek, “Kime diyorsunuz, sizden korkacak neyi var bu işçilerin” dedi.

Arkadaşıyla birlikte Uyar Madencilik mağduru olduğunu söyleyen Somalı maden işçisi İdris Sarıkaya, “2007 yılında dinamit patlaması sonucu arkadaşım gözlerini, ben de ayaklarımı kaybettim. Bizim gibi böyle yüzlerce mağdur var” diye konuştu.

2008 yılında başlattıkları hukuki sürecin 2011 yılında tamamlandığını dile getiren Sarıkaya, “Biz kanunen hakkımızı hala tahsil edemedik. O günden beri defalarca siyasilerle görüştük. 2015 yılında Meclis’e giderek siyasilerle görüştüğüm zaman sorunun çözüleceğini söylemişlerdi. Meclise 5 Nisan 2015’te gelen kanun teklifi iktidar partisi tarafından reddedildi” dedi.