Şırnak halkına şantaj: ‘Evet’ oyu vermeyenlere ev yok!

Şırnak’ta 14 Mart-14 Kasım 2016 tarihleri arasında ilan edilen sokağa çıkma yasağı sırasında kentin yüzde 70’i, tank ve toplarla ardından da kepçelerle yıkıldı. Yıkımın büyük bölümü tamamlandıktan sonra kente, kaldırılan sokağa çıkma yasağının ardından gelen yurttaşlar, evleri ve mahallelerinin yerine moloz yığınlarıyla karşılaşmıştı. Kentte 6 bin 40 konutun yıkıldığı belirtilirken, bölgenin “riskli alan” ilan edilmesinden kaynaklı yurttaşların kendi arazilerine konut yapmaları engellendi. Şırnak Valisi Ali İhsan Su’nun geçtiğimiz günlerde mahalle muhtarlarıyla “kentsel dönüşüme” ilişkin toplantı aldığı belirtildi. Vali Su’nun toplantıda referandumda “evet” oyu vermeyen mahallelerde ev yapılmayacağını söylediği iddia edildi.

Mukavemet imzalatılıyor

Özgürlükçü Demokrasi’nin aktardığına göre, kent girişinde dağıtılan bildirilerde Şırnaklılara ‘yeni bir kent müjdesi’ veren Şırnak Valiliği tarafından yurttaşlara “Şırnak ili, merkez ilçesi riskli alana ait kentsel dönüşüm projesi”ne ait muvafakatname imzalatılıyor. Kentin Cumhuriyet, Gazipaşa, İsmetpaşa, Yeni ve Yeşilyurt mahallelerini kapsayan “kentsel dönüşüm” kapsamında, “6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların dönüşümü” hakkındaki kanun hükümleri gereğince bu muvafakatnamenin düzenlendiği belirtildi. Bu belge ile evsiz kalan yurttaşların, 5233 sayılı “Terör mağduru” sıfatıyla ve uzlaşma tutanağında belirtilen konut alanı üzerinden yüzde 100, müştemilattan yüzde 50 olmak kaydı ile konut alabileceği belirtiliyor.

Yurttaşlara tek daire

Geçtiğimiz günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kurulan “uzlaştırma komisyonu”nun halka imzalattığı “muvafakatname” ile halkın ev ve iş yerlerinin büyük bölümüne devlet tarafından el koyduğu ortaya çıkmıştı. “Uzlaştırma komisyonu”nun hazırladığı sözleşmedeki “Hak Sahibi Değerleme Komisyonunca şahsıma belirtilen taşınmaz karşılığı olarak belirlenen konutun alanı üzerinden %100, müştemilatın %50 olmak kaydı ile 1 adet konutu kabul ediyorum” ibaresiyle yurttaşların sadece bir daire için hak talebinde bulunması amaçlanıyor.