Anasayfa / Haberler / Sevgi Bir Güne Sığdırılmaz..!
14-subat-tuketim2

Sevgi Bir Güne Sığdırılmaz..!

Kapitalizmin küreselleştiği günümüzde toplumu hızla geleneksel bağlarından koparmış kendi amaçları-tüketim toplumu-doğrultusunda yeniden dizayn için çeşitli projeler geliştirmiştir. Bunun en belirgin örneklerinden biri de yaşamımızın neredeyse vazgeçilmezleri haline gelen özel günlerdir. Bugün 14 şubat sevgililer günüde bunlardan biri.
Son 30 yıldan bu yana duyguların kabartılarak emekçilerin önüne sunulan bu özel günlerin-Anneler Günü, Babalar Günü, Sevgililer Günü, Öğretmenler Günü ve daha nicelerinin bir tek amacı vardır; daha çok tüketim. Medya ve reklamlar aracılığıyla belleklere kazınan bu özel günlerin bir tek amacı var, daha çok tüketmek. Bunun için de bugünlere çeşitli duygusal anlamlar da yüklenerek kapitalizmin tüketim kültürünün oluşmasını yaratmak. Süreç içerisinde tüketim kültürü bir toplumsal kültür haline getirilmiştir. Maalesef bugünlerde yapılan alışveriş miktarı ve şirketlerin cirolarına bakıldığında kapitalizmin amacına ulaştığını görmek hiçte zor değil..
Oysa sevginin hediyelerle ifade edilmesi ve öyle kabul görmesi bir yanılsamadan başka bir şey değildir. kapitalist tüketim kültürün egemen kılınmadığı geçmiş dönemlerde çoğunlukla kırda toplanan bir demet kır çiçeği ile annelerin eli öpülür ve sevililer sevgi dile getiririldi.. Bugün Anneler Günü’nde çiçek yerine değerde pahalı hediyeler alma bir marifet saylıyor. Hele mesele “sevgililer günü” olunca daha da pahalı-tek taş pırlanta-hediyeler alınması gerekiyormuş gibi kişi kendini zorunlu hissediyor. Hafta boyunca tek taş pırlanta reklamlarının dakika başı yayımlanması, kredi kartlarının kullanılmasını özendirilmesi hatta ödemelerin taksitlendirilmesi, bankaların özel günlere göre kredi vermeleri vb bu anlayışın ürünüdür. Bu da emekçilere gösteriyor ki daha çok kazanç için kapitalizmde sevgi bir tüketim nesnesi haline getiriliyor. Tüketici haklarını koruma derneğinin verdiği bilgilere göre geçen yıl bu özel günlerde yapılan alışverişin iki milyon lirayı geçtiğidir. Artık bir hastalık olarak değerlendirebilecek bu tüketim çılgınlığının ekonomik boyutuna bakıldığında geçen yıl sadece Amerika da bir günlük getirisi 5.6 milyon dolarmış.
Oysa bir yıl boyunca kimse yatağına aç girmesin deniyorsa 19 milyar dolar, herkesin içilebilir temiz suyu için 10 milyar dolara… Okur-yazar olmayan kalmasın deniyorsa 5 milyar dolara ihtiyaç varmış. Sadece makyaj ürünlerine bir yılda harcanan para 18 milyar dolarmış.
Görünen ve gerçek olan o ki bu özel günlere duygusal anlamlar yükleyerek emekçilere sunanların amacı sevgiyi kutsadıklarından değil, daha çok harcama yapmamızı sağlamak ve kapitalist şirketlerin karlarına kar katmalarıdır.
Bu yüzden siz siz olun sevdiklerinize sevginizi böyle özel günlerde pahalı hediyeler alarak değil, onları her gün ve her saat hatırlayın. Onları ne kadar sevdiğinizi her fırsatta dile getirin. Unutmayın, içten bir dokunuş, bir demet kır çiçeği,bir telefon,bir mesaj hele sevgi dolu bir öpücük paha biçilmez en büyük hediyedir.

HALKIN BİRLİĞİ

ohal-kalksin

AKP OHAL REJİMİYLE ÖMRÜNÜ UZATMAYA ÇALIŞIYOR..!

Erdoğan, OHAL ile devleti yeniden inşa edeceğini açıkça itiraf ettiğinde bunu nasıl yapacağını da açıklıyordu. …