Şeriatçı İsmailağa cemaatinin hedefinde kadınlar var!

İran’da kadınların şeriat rejimine karşı direnişi sürerken Türkiyede cemaat ve tarikatlar kadınları hedef almayı sürdürüyor.

İsmailağa cemaatinin bilinen isimlerinden olan ve açıklamalarının “şahsi görüşü değil, dinin bir buyruğu olduğunu” iddia eden İsmail Hünerlice, sosyal medya hesabından “Erkek doktor kadın hastaya mutlaka bakması gerekiyorsa hastanın avret yerine mümkün mertebe bakmaktan sakınmalıdır” ve “Dizine kadar açık giyinene yumuşak bir dille kapatması söylenir. Baldırını açana böyle yapmaması sert bir dille söylenir. Edep yerine kadar açanlara ise usulüne uygun ceza uygulanır” paylaşımlarında bulundu.

İran’da eylemler devam ederken kadınların daha fazla hedefe oturtulması ise tepki çekti.

Medrese-tarikat-cemaat üçgeni; başına sarık, sırtına cüppe alan üyelerini sokağa salarak Türkiye toplumunu, özellikle kadınları yıldırmak için yoğun bir çaba içine girdi. Bu yapılar, kadınlar üzerinden İslam’a eklemledikleri Ortaçağ engizisyonunu ‘yumuşak faşizm’ ile hayata geçirerek islam devleti kurmayı hedef alıyorlar. Amaçları halkı dini yönden aydınlatma değil çünkü bu gerici konuşmacılar bilimsel, akli ve rüşdi bir ehliyete sahip değil

İran’daki molla rejimi, Mahsa Amini’yi dinin dayatmasına uymadığı işkence edilerek öldürülmesinden cesaret alan şeriatçılar benzer baskı ve yıldırma operasyonlarına ‘Ben Allah’ın hükmünü tebliğ ediyorum’ kılıfıyla dinci saray rejiminden güç alarak kadınlara gericiliği dayatıyorlar. Şeriatçı cemaatler kapatılmalı ve her türlü i bu gericiliğin merkezi örgütlenmelere, devlet desteği kesilmelidir.