Seçimlerde Türk Sünni Milliyetçi Şeriatçılar Etkili oldu: Seçimlerde Millet İttifakı İstediği Sonucu Alamadı, Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2.Tura Kaldı Emek ve Özgürlük İttifakı Güç Kaybetti ..!

21 yıldır iktidarı elinde tutan Erdoğan kliği tüm devlet olanaklarını arkasına alarak , emekçileri ” Vatan, Millet, Sakarya” yalanıyla tehdit ettiği ve Millet İttifakının Kılıçtaroğlu’nun arkasında da durmaması, Z kuşağı denilen ilk olarak oy kullanan genç kuşağın faşist dinci gericiliği-faşist MHP, YRP, AKP’yi – desteklemesi, bu kadar yoksulluğa, işsizliğe, keyfi uygulamalara rağmen seçimlerde faşist dinci çeteler seçimleri 2.Tura bıraktı. Kesinleşmemiş Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarına göre Erdoğan 49.25, Kılıçtaroğlu 45,05 ve Sinan Oğan 5.28 oy aldı.
Parlamento seçimlerinde ise kesin olmayan sonuçlara göre, Cumhur ittifakı ilk sırada çıkarken, CHP 4 partinin ittifakına ve 5 milyon genç’in ilk olarak oy kullanmasına karşı yüzde 25 oyu aşamamıştır. Yüzde 20’lerde civarında oy alabileceği iddia edilen İyi Parti yüzde 10 civarında oy alırken, faşist kafatasçı MHP seçimlerde yüzde 10’a yakın oyla seçimin süpriz oy almıştır.
Emek ve Özgürlük ittifakı, TİP’in ben merkezci ve grupçu, erkenci dayatmacı tutumu fiyaskoya neden olduğu gibi , hem batıda oy kaybına ve hem de milletvekili kaybına neden olmuştur. Seçimlerde Yeşil sol parti yüzde 8.7 oy alırken TİP’in almış olduğu 1.65 oyla toplamda 10.35 oy aldı. TİP’in 20 Milletvekili çıkarabileceği abartılı ve bazı Sol Kemalist kesimlerin TİP’i, HDP’de koparma taktiği tutmamış ve kesin olmamakla birlikte İstanbu’lda 3 ve Hatay’da 1 olmak üzere 4 milletvekilini korumuştur.
Neki TİP’in ayrı listeyle seçime girme hatalı taktiği nedeniyle Emek ve Özgürlük ittifakı seçimlerde başarısız olmuştur. Seçimlerde ayrı girmede ayak direyen Sosyalist Güç Birliği ise yüzde 1 oyu bile alamamıştır.
Derin ekonomik kriz, depremin yıkıcı etkisi, 21 yıldır iktidarın getirmiş olduğu yıpranmışlığa, katliamcı şeriatçı Hüda-Par, kadın düşmanı YRP ittifakına karşın Erdoğan, AKP, Cumhur ittifakı beklenenin üzerinde oy alarak, seçimleri ilk sırada tamamlamıştır. Kuşku yok ki Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarında Kılıçtaroğlunun Alevi kimliğinin önemli etkisi olduğunu söylemek yanlış olmayacak. Yeşil Sol Partinin çağrısıyla Kürtler Kılıçdaroğluna en büyük desteği verirken, bu aynı desteğin CHP ve Millet İttifakının Türk Sünni tabanında Kılıçdaroğlu’nun Alevi kimliği gerekçe yapılarak oy vermediği görülüyor.
Nitekim seçimlerde Millet İttifakı başarılı olamamış ve mitingler dışında ciddi bir seçim çalışması örgütlenmemiş, faşist dinci milliyetçilik seçimlerde geçer akçe kılınmıştır.
Cumhurbaşkanlığı 2.Turunda Kılıçdaroğlu’nun kazanma şansının daha düşük olduğunu ve Osmanlıda oyunların ve Kürt-Alevi düşmanlığının toplum nezdinden alıcı bulduğunu unutmamalıyız. Buda Cumhurbaşkanlığı seçiminin 2.turuda faşist şeriatçı Erdoğan”ın kliğinin yenilmesinin, emekçilerin önlerine dikilen faşist milliyetçi dinci barikatların aşılması bakımından ne kadar önemli ve acil olduğunu gösteriyo