Savaşa Karşı Barış Bloku Kuruldu…!

Suriye’de yaşanan savaşın etkileri ve sonuçları itibariyle bir iç sorun haline geldiğini, sınırların hemen yanı başında IŞİD çetelerinin katliamlarına maruz kalan halkların öz güçleriyle sürdürdüğü mücadelenin ise AKP’nin savaş ortamını tırmandırma hırsının da hedefi olduğunu belirten emek ve demokrasi güçleri barış için bir araya geldi. AKP’yi durdurma hedefinin aciliyetini belirterek bir “Barış Bloku” kurdu.
Ülke içinde ve Ortadoğu’da barış
Savaşa karşı Barış Bloku’nu kuran örgütlerden temsilcilerin katılımı ile bugün Taksim’deki Cezayir Toplantı salonu’nda gerçekleştirilen basın toplantısında Blok’un kuruluşu ilan edilirken temel hedefin ülkeyi bir savaşa sürüklemeye çalışan kışkırtıcıların karşısına dikilmek, ülkenin içinde ve Ortadoğu’da barışı savunmak olduğu yapılan konuşmalarda vurgulandı.
“Suriye’de savaşa son, Türkiye’nin Suriye’ye müdahalesine hayır” pankartının önünde kuruluşunu ilan eden Barış Bloku’nun Taksim’de bulunan Cezayir Toplantı Salonu’nda gerçekleştirdiği basın toplantısına HDP milletvekilleri Ertuğrul Kürkçü, Levent Tüzel, Garo Paylan, Ferhat Encü, Beyza Üstün, Ali Kenanoğlu, Sezai Temelli, Ali Haydar Konca, HDK Eş Genel Sözcüsü Sebahat Tuncel, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, TMMOB Genel Başkanı Mehmet Soğancı, Halkevleri Genel Sekreteri Nuri Günay, ESP MYK Üyesi Ayhan Yener, SDP Genel Başkanı Ufuk Göllü, EMEP Genel Başkanı Selma Irmak, ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş, EHP Genel Başkanı Sibel Uzun, Kaldıraç temsilcisi Hakan Dilmeç ve diğer imzacı kurumlardan temsilciler katıldı.Blok’a CHP parti olarak imza vermedi, ancak çok sayıda CHP milletvekili imzacı oldu.barıs bloku-2‘AKP IŞİD’in palazlanmasında rol oynadı’
Basın toplantısında Blok adına basın açıklamasını Gencay Gürsoy okudu. Gürsoy açıklamasında, Ortadoğu’nun uzun süredir emperyalist çıkarlar doğrultusunda dayatılan politikaların eseri olan bir ateş çemberinin ortasında bulunduğunu IŞİD’a karşı mücadele eden halkların bir de AKP’nin savaş ortamını tırmandıran uygulamalarıyla mücadele ettiğini belirterek “AKP, Suriye’deki savaşa birinci dereceden müdahil olmak için elinden geleni yapmış, DAİŞ’in büyüyüp palazlanmasında doğrudan ya da dolaylı rol oynamıştır” dedi.
‘AKP’ye göz yummayacağız’
Açıklamada, ayrıca iktidarın 7 Haziran seçimleriyle rejimi güvence altına alamaması üzerine muhtemel bir erken seçimde oy devşirme kaygısı ile milliyetçiliğin, şovenizmin ve mezhepçiliğin kışkırtıldığı, Rojava devriminin tanınmadığı ve etkisizleştirildiği, Suriye’ye müdahale hesaplarına girişildiği vurgulandı. Ayrıca çözüm sürecinin askıya alınmasına tepki gösterdi. Barış Bloku’nu kuranların buna göz yummayacaklarını belirtti.
Blok’un bileşenlerinden DİSK adına DİSK Genel Başkan Kani Beko, HDK Eş Genel Sözcüsü ve HDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Halkevleri Genel Sekreteri Nuri Günay, ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, Demokratik İslam Kongresi temsilcisi Ekrem Baran, Blok’a bireysel olarak destek veren CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu , SDP Genel Başkanı Ufuk Göllü, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Üyesi Raşit Tükel, HDP Kocaeli Milletvekili Ali Haydar Konca konuşma yaparak Barış Bloku’nun savaşı isteyen, körükleyen bir iktidar karşısındaki önemine değindi.
Blok içerisinde yer alan kurum temsilcileri, basın toplantısının ardından Blok’un neler yapacağını konuşmak üzere toplantı gerçekleştirdi.