Saray İktidarı Yurt Yapmayarak Öğrencileri Tarikatlara Teslim Etti: 773 devlet yurduna karşı 4 bin 406 tane de özel yurt var. ..!

İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur, cemaat yurdunda kalan Tıp Fakültesi öğrencisi Enes Kara’nın yaşamına son vermesiyle ilgili olarak “2021 yılında devletin aktardığı para 223 tane cemaat yurduna 173 milyon 704 lira. Bunu neden gençlerimize aktarmıyoruz? Neden yurt yapmıyoruz? Siz kendi evlatlarınıza barınma, okuma, eğitim imkânı tanıyamıyorsanız, hiçbir şey yapmanıza gerek yok, bırakıp gitmeniz lazım” dedi.

Cesur şunları söyledi:

“VİCDANLARINA KAZIMASI LAZIM”

“Eğer Enes kendisine imkanlar tanınsaydı ve kendi aslında ifadesinde de söylediği gibi özgürce yaşama hakkı daha doğrusu okuma hakkı, eğitim hakkını özgürce yararlanacak şartları olsaydı; Enes bugün toprağa verilmeyecekti. Belki bir vatan toprağının bir köşesinde birkaç sene sonra meslektaşımız olarak görev yapacaktı. Bu memleketin insanlarına faydalı bir iyi bir Türk vatandaşı olacaktı.

Aslında söylenecek çok şey var, Enes onları çok kısacık o veda videosunda söylemiş. Çok iyi incelenmesi lazım söylediklerinin. Bu ülkenin psikiyatrları, devletin imkanları dahilinde olan tüm yetkililerin o kısa videoda, gençlerin sesi olan ve aslında bugün 8 milyon üniversite öğrencisi var, 4 milyon yakın yurt ihtiyacı olan öğrenci var, bütün bunların tamamının sesi olarak Enes’in sesini herkesin kulaklarına, vicdanlarına kazıması lazım.”

“2016’DAN BERİ NEREDEYSE HİÇ YENİ YURT YAPILMADI”

2016’dan beri neredeyse hiç yeni bir yurt yapılmadığına işaret eden Cesur, şu değerlendirmeleri yaptı:

“23 Kasım’daki Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Sayın Gençlik ve Spor Bakanı’na rakamları da vererek, bu sorunun vahim boyutlara ulaştığını söylemiştim. Sadece bugün söylemedim, sürekli söylüyoruz. Bir yıl önce de Gençlik ve Spor Bakanlığı bütçesinde yine aynılarını söyledik. Benim zaten siyasete girme amacım bu.

2016’dan beri neredeyse yeni bir yurt yapılmamış. 773 tane devlet yurdu var. 4 bin 406 tane de özel yurt var. Özel yurtların kapasitesi 442 bin devlet yurtlarının kapasitesi 695 binlere gerilemiş, 2021 itibariyle. Yani siz okumak, yurt ihtiyacı olan öğrencilerinize devlet olarak sadece 695 bin kişiye yurt verebilir hale düşmüşsünüz. Bu memleketin geleceğine eğer yatırım yapmak istiyorsanız gençlere yapmalı ve yurt vermeli. Enes’in o videosuyla beraber umut ediyorum ki yetkililer bu sesi duymalı, duymazlarsa biz geleceğiz ve bu durumu değiştireceğiz.”